اتفاقات و رخدادهای شش ماهگی بارداری | هفته های 21 تا 24 بارداری

اتفاقات و رخدادهای شش ماهگی بارداری | هفته های 21 تا 24 بارداری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/12

قبل از این در مقالات متعدد به اتفاقات و رویدادهای یک ماهگی، پنج ماهگی، هفت ماهگی و سه ماهگی اول باردار بررسی شد، در این مقاله که ادامه مقالات قبلی می باشد، به اتفاقات و رخدادهای شش ماهگی بارداری که در جنین و نیز مادر رخ می دهد می پردازیم.

شش ماهگی می توان گفت که پایان دومین سه ماهه بارداری می باشد. در شش ماهگی بارداری در خانم ها، در نواحی دست ها، پاها و صورت ورم های جزئی ایجاد می شود. که می توان از آن پیشگیری نمود. برای جلوگیری از ایجاد ورم ها از خوردن غذاهای نمکی، ادویه دار، سرخ شده باید اجتناب کرد. در موقع شب خوردن مایعات را باید کاهش داد. اما اگر ورم ها (Edema) افزایش پیدا می کنند، باید به پزشک مراجعه نمود.

با بزرگتر شدن شکم و پستان ها، پوست تحت فشار قرار می گیرد و بر روی آنها ترک های ریز ایجاد می شود، برای پیشگیری از آن لازم است، پوست را همیشه مرطوب نگه داشت و به آرامی و سبک ماساژ داد. در این ماه امکان دارد، در پیشانی، بینی و گونه ها لک هایی به وجود آید. که به اینها لک بارداری گفته می شود. این لک ها بعد از زایمان خود به خود معمولاً از بین می روند.

اتفاقات و رخدادهای شش ماهگی بارداری | هفته های 21 تا 24 بارداری

با بزرگتر شدن جنین ناحیه کمر شروع به درد می کند، در این صورت با پزشک مشورت کنید. در صورت نیاز پزشک برای بیماری درمان ویژه تعیین خواهد کرد. در سه ماهه دوم بارداری، ترشحات واژن خانم ها افزایش پیدا می کند. ترشحات سفید رنگی به وجود می آید. خارش و سوزش نشانه عفونت قارچی می باشد. در این صورت به پزشک مراجعه کنید. در صورت نیاز پزشک درمان های ویژه ای را تعیین خواهد نمود.

در شش ماهگی بارداری حجم خونی که در ارگانیسم بدن در حال گردش می باشد، 40 درصد بیشتر می شود. به همین دلیل به فشار خون خود نظارت دائمی داشته باشد. در زمان بارداری داشتن فشار خون بالا می تواند، خطرناک باشد. همچنین به میزان هموگلوبین ها هم باید نظارت کرد، که کم خونی واقعی ایجاد نشود.

در اواخر شش ماهگی طول جنین به طور متوسط 27 تا 28 سانتی متر می باشد و وزن آن 500 تا 600 گرم تشکیل می دهد. در این ماه افزایش حرکات جنین به صورت شدید و یا کاهش شدید آن، علامت خطر می باشد. در چنین شرایطی حتماً باید به پزشک مراجعه کرد.

در شش ماهگی بارداری گاهی در برخی از خانم ها بیماری هیستوز (Hestoz) که همان آسیب دیدن کلیه ها می باشد، ایجاد می شود. که علت و دلیل این بیماری هنوز به طور کامل مشخص نیست. بیماری هیستوز، ورم های دوره بارداری، افزایش فشار خون بالا و دفع پروتئین در ادرار مشاهده می شود. این شرایط و وضعیت ها، می تواند درجات مختلفی داشته باشد، اما حتماً باید درمان شود. بیماری هیستوز در صورت شدید شدن، می توان برای سلامتی جنین و مادر خطرات جدی ایجاد نماید.

برای مطالعه بیشتر می توانید به مقالات زیر رجوع کنید:

یک ماهگی بارداری | اتفاقات و رویدادهای ماه اول بارداری در ارگانیسم بدن خانم ها

پنچ ماهگی بارداری | اتفاقات و تغییرات پنچ ماهگی بارداری

اتفاقات هفت ماهگی بارداری | تغییرات 25 تا 28 هفتگی بارداری

سه ماهگی اول بارداری | اتفاقات و رویدادهای 9 تا 12 هفتگی بارداری

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299052

نظرات کاربران

*