اتفاقات هفت ماهگی بارداری | تغییرات 25 تا 28 هفتگی بارداری

اتفاقات هفت ماهگی بارداری | تغییرات 25 تا 28  هفتگی بارداری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/28

در دوران بارداری و حاملگی در ارگانیسم بدن خانم ها تغییرات زیادی رخ می دهد، بر حسب اینکه بارداری در ماه چندم است، این تغییرات می تواند متفاوت باشد، در هفت ماهگی بارداری که همان 25 تا 28 هفتگی می باشد، می توان گفت که بسیاری از مراحل رشد جنین کامل شده و تقریباً اکثر اندام های جنین شکل گرفته است.

متخصصان و کارشناسان مامایی و زنان تاریخ شروع بارداری را از اولین روز، آخرین قاعدگی حساب می کنند. حساب کردن به این طریق، یک ماه 28 روز و یا 4 هفته در نظر گرفته می شود. این گونه که هفت ماهگی شامل هفته های 25 تا 28 می باشد. از این رو، متخصصان مامایی و زنان دوره بارداری را نه 9 ماه بلکه 10 ماه حساب می کنند. گاهی این گونه حساب کردن زنان را متعجب می کند.

- در هفته های 25 تا 28 بارداری (هفت ماهگی) چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

در این ماه رحم خیلی بیشتر بزرگتر می شود، به همین دلیل اندام ها و ارگان های داخلی زنان تحت فشار قرار می گیرند. در نتیجه، در سیستم گوارش اختلالات مختلفی ایجاد می شود که از جمله آن نفخ کردن است. روده ها تحت فشار قرار می گیرند و در بسیاری از زنان یبوست به وجود می آید و یا یبوست آنها شدیدتر می شود.

ترشحات دهانه رحم بیشتر می شود، اما این ترشحات باید بی بو و شفاف باشند و در خانم های باردار هیچ گونه ناراحتی مانند خارش و یا حس سوزش ایجاد نکنند. در صورت به وجود آمدن چنین شرایطی به دکتر مراجعه کنید.

رگ ها و مویرگ ها در نتیجه تغییرات هورمونی تضعیف می شوند و این هم سبب خون ریزی بینی و لثه می شود، در پاها هم واریس به وجود می آید. برای اینکه مانع از ایجاد واریس شوید، بعد از مشورت با دکتر از جوراب های مخصوص می توانید، استفاده کنید و نیز مدت زمان سرپا ایستادن را کم کنید. در زمان دراز کشیدن زیر پاهایتان بالشت بگذارید.

در هفت ماهگی بارداری در برخی از خانم ها همورئید (بواسیر) به وجود می آید. در این صورت به تغذیه خود توجه کنید و از یبوست پیشگیری کنید. در زمانی که علائم همورئید به وجود آمد، مانند خارش در ناحیه معقد، ترشحات خونی، حس اشیای خارجی و غیره، در این باره حتماً با پزشک مشورت کنید.

در این ماه همچنین پاها احتمال دارد، اسپاسم و بی حس شوند. که علت آن می توان به دلیل کاهش و دفع زیاد کلیسم از بدن باشد. لذا در تغذیه خود میزان استفاده از محصولات لبنی را افزایش دهید. کمر درد هم می توان در هفت ماهگی بارداری خانم ها را اذیت کند. این امر طبیعی می باشد و ناشی از بزرگ شدن رحم است. اما اگر درد بسیار شدید می باشد، حتماً به دکتر مراجعه کنید. در هیچ شرایطی روی کمر خود نخوابید. چرا که تحقیقات نشان می دهند، خوابیدن روی کمر ریسک مرده به دنیا آمدن نوزاده را افزایش می دهد.

در این ماه در بسیاری از موارد در زنان تنگی نفس به وجود می آید. البته این شرایط فیزیولوژیکی می باشد. چرا که رحم دیاگفرام را فشار می دهد و کارکرد نرمال قلب را مشکل می کند. در پوست ناحیه شکم و سینه خارش، خشکی و ترک به وجود می آید. لذا پوست را با کرم های مخصوص نرم و مرطوب کنید.

در پایان هفت ماهگی وزن نوزاد حدوداً یک کیلوگرم و قد آن 35 سانتی متر می باشد. نوزاد بسیار حرکت می کند و می توان گفت که، همه اندام ها کودک شکل گرفته است و چربی های زیر پوستی هم شروع به شکل گرفتن می کند.

در پایان 28 هفتگی بارداری، اگر زایمان رخ دهد، به این سقط جنین نمی گویند، بلکه به این زایمان زودرس گفته می شود.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276408

نظرات کاربران

*