ابن سینا و درمان بیماری های روحی – روانی | روش های درمانی ابن سینا که هنوز استفاده می شوند.

ابن سینا و درمان بیماری های روحی – روانی | روش های درمانی ابن سینا که هنوز استفاده می شوند.
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/15

ابن سینا یکی از دانشمندان بنام جهان اسلام است، که در عرصه های مختلف علوم سرآمد دانشمندان عصر خود بود، هنوز هم که سال های از دوران ابن سینا می گذرد ولی در کشورهای مختلف از روش های درمانی ابن سینا به صورت گسترده استفاده می شود.

جالب است بدانیم که برخی از روش های درمانی ابن سینا، هنوز هم در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد دارد. در غرب به آوسینا (Avicenna) و در شرق شیخ الرئیس معروف است. ابن سینا در آسیا برای قرن های متمادی نقش هدایت کننده و مشعل دار در عرصه علم را بازی کرده است. بدون وی خورشید علم و ادب در شرق، غروب می کرد و لذا رشد و توسعه علم در شرق مدیون ابن سینا و چند شخصیت مانند وی است.

این سینا مدتی در بخار زندگی و کار کرد. سپس برای بودن در کتابخانه سلطنتی به خوازرم مهاجرت کرد. مدت زمان زیادی نگذشت که با دانشمند بزرگ زمانه یعنی ابوریحان بیرونی و رکن الدین مسعود مسیحی هم به خوارزم آمدند. آنها با هم فعالیت و کار می کردند. از فیزیک و شیمی آزمایش می کردند و شب ها ستاره ها و افتادن شهاب سنگ ها را دنبال می کردند. مسیحی و ابن سینا با هم شروع به یاد گرفتن ساختار بدن انسان کردند. در حالی که هنوز ابن سینا جوان بود ولی شاگردان زیادی که تشنه علم بودن، دور ابن سینا را گرفتند. در بین آنها حتی انسان های ریش سفید هم وجود داشتند. در 18 سالگی در عرصه فیزیک، فلسفه و اخترشنای ابن سینا با عالمان و دانشمندان بزرگ زمانه خود مناظره می کرد.

ابن سینا به بررسی و تحلیل دلیل و علت بیماری هایی مانند طاعون، وبا و غیره پرداخت. روش های درمان و معالجه سردردهای مختلف، مشکلات معده و یکسری دیگر از بیمارهای را نیز آشکار کرد. برای اولین بار ساختار عضلات چشم را به تصور در آورد. تا آن زمان در دنیا و در عرصه پزشکی این گونه فکر می شد که، چشم نور را مانند یک چراغ قوه روشن می کند و انسان ها در نتیجه این عمل و با اشعه های نور چشم، اجسام را می بینند. تاثیرات علمی ابن سینا بسیار زیاد است، اگر بسیار دقیق شویم، احتمال داده می شود که تا 450 اثر نوشته است. بسیاری از آثار در عرصه های مختلف علمی بوده است. که از جمله آن در عرصه فلسفه، طب، ریاضیات، اخترشناسی، کانی شناسی، شعر، موسیقی و غیره بودند.

معروف ترین کتاب ابن سینا کتاب «قانون الطب» می باشد، این کتاب 5 جلدی در عرصه داورسازی و پزشکی اصلی ترین منبع می باشد. در این کتاب جزئیاتی در مورد قلب، کبد و مغز را به تصویر کشیده شده است. علاوه بر این، تفاوت طاعون و وبا را مشخص کرده است. پلورزی و التهاب ریه را تعیین می کند. بیماری جذام، بیماری قندی و در مورد التهاب معده اطلاعات و علوم بسیار با ارزشی ارائه می کند.

در مدت کوتاهی کتاب قانون در تمام دنیا به عنوان کتاب مرجع پزشکی شناخته شد. بعد از اختراع دستگاه چاپ اولین کتابی که انتشار یافت، کتاب مقدس و دومین کتاب کتاب قانون ابن سینا بود. در اروپا بیش از 5 قرن دانشجویان پزشکی از این کتاب استفاده می کردند. تنها بعد از گذشت 800 سال دانشمند فرانسوی پاستور علت بیماری های مصرعی را ویروس کشف کرد و منجر به اثبات فرضیه ابن سینا شد.

ابن سینا در کنار فیزیولوژی انسان به سلامتی روح هم توجه داشته است و کارهای زیادی در مورد سلامتی روحی انجام داده است. روش های کاربردی این دانشمند بزرگ عرصه پزشکی امروزه هم اهمیت خود را حفظ کرده اند. متخصصان پزشکی امروزه هم در سال 2017 از دستاوردهای بی نظیر ابن سینا این دانشمند بزرگ قرون میانه استفاده می کنند. از جمله روش ها پزشکی ابن سینا که امروزه هم به صورت گسترده استفاده می شوند، عبارتند از:

1- برای درمان سر دردها:

ابن سینا پزشک بزرگ در موقع سردرد خون گیری را توصیه می کند و خود ابن سینا هم قبل از اینکه درمان را شروع کند، از بیمار خون گیری می کرده است و برای افرادی که سر درد داشتند توصیه می کرد از زرده تخم مرغ و سرکه استفاده کنند.

2- برای درمان تنگی نفس:

ابن سینا برای کسانی که دارای تنگی نفس، کمبود نفس و یا افرادی که تپش ضربان قلب داشتند، توصیه ای اساسی دارد که از آن تا به امروز استفاده می شود، بر اساس این توصیه، فرد بیمار باید عسل، بادام، انجیر زرد و دریمیا ماریتیما (Drimia maritima) را با هم مخلوط کرده و روزی چند بار استفاده می کردند. همچنین از آب نخود جوشیده به همراه شوید استفاده می کرد و سپس به دنبال آن نوشیدن آب ولرم را توصیه می کرد که سبب از بین رفتن اختلال در تنفس می شود.

3- برای درمان افسردگی:

بعد از شکست عشقی معمولاً انسان با افسردگی شدید مواجه می شود، روش ابن سینا برای درمان افسردگی بعد از عشق ناموفق هنوز هم اعتبار خود را دارد. ابن سینا توصیه کرده است، افرادی که طعم تلخ شکست عشقی را چشیده اند، هر روز به حمام برده شوند و از روغن گل بنفشه استفاده کند. چرا که مرطوب کردن پوست سبب راحتی نسبی انسان می شود و افسردگی پیش آمده را از بین می برد. اگر کسی با یادآوری خاطرات احساس سنگینی می کند و در سینه خود درد احساس می کند، وی از مخلوط زنجبیل، دریمیا ماریتیما، اجیر زرد، بادام بدون پوست به همراه با عسل استفاده کند. همچنین استفاده از روغن گردو به همراه آب نخود و کرفس هم بسیار مفید است، نوشیدن آب گرم خوب است.

4- برای درمان بیماری آسم:

ابن سینا، شیخ الرئیس برای درمان بیماری آسم این توصیه را می کند، اگر کسی در زمان حرکت کردن با تنگی نفس، سنگینی و درد در سینه مواجه می شود، برای وی مخلوط زنجبیل، دریمیا ماریتیما، انجیر زرد و بادام بدون پوست به همراه عسل دهید، روغن گردو به همراه آب نخود، کرفس هم مفید است و نیز نوشیدن آب گرم خوب می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3122
تعداد کل بازدیدها: 376540

نظرات کاربران

*