ابتلا به اسهال در زمان حاملگی | چگونه اسهال بارداری را درمان کنیم

ابتلا به اسهال در زمان حاملگی | چگونه اسهال بارداری را درمان کنیم

داشتن مشکلات گوارشی مانند اسهال و یبوست در زمان بارداری امر رایج و شایع می باشد، تغییرات زیاد در هورمون ها و تغییر رژیم غذایی و نیز استرس از مهمترین دلایل ابتلا به اسهال در زمان بارداری می باشد و این عارضه می تواند در زمان بارداری به دفعات تکرار شود.

در اواخر دوران بارداری اکثر خانم ها دچار یبوست می شوند. چرا که در این زمان جنین بزرگ می شود و سبب فشار وارد شدن به روده ها می گردد. در نتیجه فعالیت نرمال روده ها از بین می رود و اختلال به وجود می آید. این مشکل در زمان بارداری حتی در خانم هایی که احتمال یبوست ندارند، هم به وجود می آید. اگر چه مشکل یبوست در اواخر بارداری روی می دهد، ولی در اوایل حاملگی زنان را مشکلات بسیاری اذیت می کند، که یکی از آنها اسهال می باشد. چرا که در اوایل بارداری در ارگانیسم بدن زنان تغییرات هورمونی زیادی به وجود می آید. که در نتیجه آن، روده ها به این تغییرات واکنش نشان می دهند و روده ها در مقایسه با زمان های عادی تند تند تخلیه می شوند، معمولا به طور متوسط روزی 2 الی 3 بار دفع انجام می شود.

در بیشتر مواقع این گونه اسهال بعد از مدتی بدون دارو و درمان بر طرف می شود. در این شرایط تنها کار صحیح خوردن زود به زود مایعات می باشد. استفاده از دمنوش پوست انار، خوردن چای با مربای زغال اخته هم بسیار مفید است و سبب جمع شدن روده های می شود.

لاکن گاهی اسهال زنان بسیار شدید می باشد و در طول روز به 5 بار و یا بیشتر می رسد و به مدت طولانی هم ادامه پیدا می کند. در این حال، اسهال هم برای سلامتی مادر و هم بر روی سلامتی نوزاد خطرناک می باشد. در نتیجه اسهال شدید، در ارگانیسم بدن کم آبی به وجود می آید. در زمان کم آبی در ارگانسم بدن انسان تعادل آب و نمک به هم می ریزد و در نتیجه این، هم در مادر و هم در جنین اندام های حیاتی (به ویژه قلب و مغز) آسیب می بیند. در زمان بارداری کم آبی شدید در روند رشد جنین اختلال ایجاد می کند و حتی می تواند سبب مرگ جنین هم شود.

از سوی دیگر، داشتن روده های بسیار فعال به مدت طولانی (مانند زمان اسهال) بر روی رحم تاثیر می گذارد و رحم شروع به جمع شدن می کند و لذا در نتیجه این عمل، احتمال سقط جنین به وجود می آید.

علائم اولیه کم آبی در بدن در زمان بارداری:

- تشنگی شدید؛

- خشکی دهان؛

- خشکی پوست؛

- بی حالی و ضعیف شدن؛

- تند شدن رنگ ادرار و کم شدن ادرار؛

به همین دلیل در زمان اسهال شدید (داشتن 5 و بیش از 5 بار دفع) فورا تلاش کنید که آب مورد نیاز بدن را تامین کنید. اما تنها خوردن آب معمولی، چای و غیره تاثیر زیادی ندارد. برای رفع اسهال و جبران کم آبی بدن از محلول های ویژه استفاده کنید. در بین این محلول ها می توانید از گاسترولیت ( Gastrolith) استفاده کنید. این محلول را در داخل آب جوشیده شده حل کنید و در طول روز کم کم مصرف نماید. اما توجه داشته باشید که این محلول برای درمان قطعی اسهال کار ساز نیست و لذا باید حتما به پزشک مراجعه کرد.

در بیشتر موارد اسهال شدید می تواند ناشی از عفونت روده ها هم باشد. به همین دلیل اگر زن باردار به اسهال شدید، استفراغ، افزایش دمای بدن و ... مبتلا شود، باید فورا کمک های اولیه و اورژانسی بر روی وی انجام شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
ابتلا به اسهال در زمان حاملگی | چگونه اسهال بارداری را درمان کنیم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)