آیا گوش دادن به صدای خواننده زن حرام است

آیا گوش دادن به صدای خواننده زن حرام است

برای بسیاری از ما شنیدن یا گوش دادن به موسیقی بسیار لذت بخش است و خواسته یا ناخواسته هر روز به نوعی موسیقی می شنویم یا گوش می دهیم. یکی از نکات یا مسائلی که درخصوص موسیقی برای مسلمانان و بویژه مسلمانان معتقد و مومن مطرح است، موسیقی همراه با صدای زن یا به بیان ساده خوانندگی زن است. بسیاری از افراد عامه و حتی صاحبنظران اسلامی درخصوص حرام بودن گوش دادن یا شنیدن صدای زن اختلاف نظر یا دیدگاه های مختلفی دارند. در این نوشته به بررسی دیدگاه های مختلف علماء و مراجع دینی درخصوص خوانندگی زنان و گوش دادن به صدای زن می پردازیم.

نکته اول این است که طبق فتوای کلیه مراجع تقلید شنیدن هر نوع موسیقی که غِنا باشد حرام است؛ یعنی موسیقی که همراه با لهو و لعب بوده و انسان را از یاد خدا غافل کرده و از خویشتن خویش دور سازد. دلیل این امر نیز تقریبا روشن است و آن اینکه هنگامیکه انسان از یاد خدا غافل است و حضور خدا را درک نمی کند می تواند موجبات انجام هر فعل نادرستی توسط آن فرد را فراهم نماید. بنابراین موسیقی که حکم غِنا را داشته باشد چه خواننده آن زن باشد و چه مرد حرام است.

اما درخصوص خوانندگی زن و گوش دادن به موسیقی دارای صدای زن با وجودیکه اکثریت علمای اسلام و مراجع تقلید مسلمانان را از این کار نهی کرده اند اما شدت این نهی و حکم برخی از مراجع تقلید در این خصوص متفاوت است. در زیر به چند نمونه از فتواهای مراجع تقلید درخصوص خوانندگی زن و گوش دادن به صدای زن آورده می شوند.

آیت الله خامنه ای یکی از مراجع تقلیدی هستند که شاید بتوان گفت آسان ترین فتوا درخصوص گوش دادن به موسیقی همراه با صدای زن یا خوانندگی زن را دارند. ایشان در این خصوص می فرمایند:

اگر صداى زن (چه به صورت تك خواني و يا همخواني با زنان و يا با مردان ) به صورت غنا نباشد و گوش دادن به صداى او هم به قصد لذت و ريبه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتّب نگردد، اشكال ندارد. اگر مفسده داشته باشد و يا تحريك شهوت بكند، جايز نيست.

آیت الله سیستانی(مد ظله العالی) درخصوص خوانندگی زنان می فرمایند که اگر گوش دادن به خوانندگی زن همراه با لذت شهوانی باشد حرام است. ضمن اینکه حتی اگر تنها آهنگ و موسیقی همراه با صدای زن نیز مختص مجالس خوشگذرانی و عیاشی باشد نیز حرام است(یعنی در موقعیت لهو و لعب نباشد و تنها موسیقی و آهنگ با صدای زن مختص این شرایط باشد).

آیت الله مکارم شیرازی نیز خوانندگی زنان و گوش دادن به صدای زنان را جایز ندانسته اند.

دو مرجع تقلید عالیقدر دیگر یعنی آیت الله بهجت(رحمه الله علیه) و آیت الله فاضل از جمله مراجع تقلیدی هستند که گوش دادن به خوانندگی زنان را جایز ندانسته اند هرچند قصد لذت نیز نباشد.

نکته دیگری که شاید برای بسیاری جای سوال باشد این است که آیا خوانندگی یک زن برای جمعی از زنان دیگر جایز است. در این خصوص با بررسی نظرات مراجع تقلید و تحلیل و تفکر در این خصوص مشخص است که اگر این خوانندگی زن و موسیقی همراه آن از نوع غِنا باشد و انسان( در اینجا زنان) را از یاد خدا غافل نماید، بطور قطع جایز نیست اما اگر به منظور دیگری مانند مداحی کردن یا خواندن آوازی باشد می تواند جایز باشد.

بنابراین بطور کل در دین اسلام شنیدن یا گوش دادن به صدای زن توسط مردان از این جهت که صدای زن عامل تحریک آمیزی برای زنان است و مردان بطور فطری به این نوع صدا حساسیت بیشتری دارند، جایز شمرده نشده است حتی در قرآن کریم صریحا به زنان پیامبر توصیه شده است که در صحبت کردن خود جدی باشند. این نشان می دهد که زنان حتی باید در صحبت کردن روزمره نیز جانب رعایت را حفظ کنند چه برسد به خوانندگی و آواز خواندن.

اما با بررسی نظرات مراجع و تفسیرها درخصوص خوانندگی زنان و گوش دادن به صدای زن می توان با اغماض به این نکته اشاره کرد که در مواردیکه گوش دادن/شنیدن صدای زنان همراه با لذت و تحریک آمیز نباشد که موجب غفلت فرد یا جنس مخالف شود، چه بصورت گفتگو و چه به صورت آواز و موسیقی باشد، جایز می باشد. البته کسانیکه از مراجع تقلید پیروی می کنند در این مورد باید به فتوای مرجع تقلید خود که برخی از آنها در بالا ذکر شده اند، رجوع کنند.

منابع: وبسایت پاسخگو، پرسمان و دیگر وبسایت های دینی و اسلامی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 317
تعداد کل آرا: 3452
تعداد کل بازدیدها: 1186301
آیا گوش دادن به صدای خواننده زن حرام است
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.5
sigmaمجموع آرا: 2
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)