آیا کم خوابی برای سلامتی انسان مضر می باشد؟ زیان های کم خوابی چیست؟

 آیا کم خوابی برای سلامتی انسان مضر می باشد؟ زیان های کم خوابی چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/06

با افزایش مشکلات زندگی، کم خوابی و بی خوابی هم به یکی از مشکلات عمده در جوامع انسانی تبدیل شده است. خیلی از مردم به علت داشتن مشغله کاری زیاد و یا استرس و دلهره دچار کم خوابی و بی خوابی هستند. کم خوابی به هر دلیلی باشد برای سلامتی انسان بسیار مضر می باشد.

 

انسان در طول زندگی یک سوم عمر خود را به خواب می گذراند. خواب خوب برای سلامتی انسان لازم و واجب می باشد.

بر اساس تحقیقات افرادی که به طور همیشگی با کم خوابی و یا بی خوابی (سخت خوابیدن، بیداری شدن تند به تند از خواب در طول شب و ...) مواجه هستند، سلامتی آنها در معرض خطر می باشد. چرا که کم خوابی و بی خوابی احتمال به وجود آمدن برخی از بیماری ها در انسان را افزایش می دهد.

1- افرادی که دچار کم خوابی هستند، فعالیت مغزشان دچار اختلال می شود.

2- اثبات شده است که، خواب خوب و طبیعی برای سلامتی سیستم دفاعی انسان بسیار لازم و واجب است. در زمان خواب سیستم دفاعی بدن فعال می شود و با ویروس ها و باکتری های مبارزه می کند.

3- کم خوابی می تواند منجر به اضافه وزن شود. کم خوابی موجب ترشح بیشتر هورمون گرلین ghrelin (هورمنون گرسنگی) در بدن می شود و انسان همیشه خود را گرسنه احساس می کند.

4- در افرادی که به طور دائمی با کم خوابی مواجه هستند، تغییرات جدی در روانشان به وجود می آید. این افراد در معرض ابتلا به افسردگی، نوروز(یک اختلال روانی است) و سایکوتیک (روانپریش) می باشند.

5- کم بودن خواب می تواند ریسک ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی و یا دیابت را افزیش دهد.

علاوه بر اینها می توان گفت که کم خوابی انسان را بداخلاق و کلافه می کند. اما شاید ندانید که این کم خوابی روی حافظه، وزن بدن، سلامتی، ظاهر انسان و حتی رابطه جنسی فرد با همسرش تأثیر می گذارد.

از این جهت اگر در خوابیدن دچار مشکل می باشد حتما به پزشک مراجعه نماید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3274
تعداد کل بازدیدها: 754816

نظرات کاربران

*