آیا چشم زخم یا چشم زدن وجود دارد؟ نظر دین اسلام درمورد چشم زخم یا چشم زدن چیست؟

آیا چشم زخم یا چشم زدن وجود دارد؟ نظر دین اسلام درمورد چشم زخم یا چشم زدن چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/21

چشم زخم، همیشه مورد توجه مردم بوده، و بسیاری از مردم برای در امان ماندن از آن به کارهای خرافی و غیر معمول متوسل می شوند، غافل از اینکه در اسلام چشم زخم، به رسمیت شناخته شده و برای در امان ماندن از آن توصیه های شده است. از این رو در یادداشت حاضر ضمن بررسی نظر اسلام در مورد چشم زخم، توصیه اسلام در این مورد، گفته شده است.

دانشمندان اسلامی در مورد چشم زخم/چشم زدن اتفاق نظر ندارند، برخی از علمای اسلامی چشم زخم را تنها ناشی از تلقیق انسان به خود می دانند و هیچ گونه اعتباری بر آن قائل نیستند، در حالی که برخی دیگر از علمای اسلامی می گویند که چشم زخم/چشم زدن واقعا وجود دارد، و مانند انرژی منفی می باشد که از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود، این گروه از علمای اسلام برای اثبات نظر خود به قرآن کریم هم متوسل می شوند، بر این اساس حضرت یعقوب (ع) زمانی که فرزندان خویش را به مصر فرستاد به آنها سفارش کرد که: "فرزندانم، وقتی وارد شهر می شوید از یک در وارد نشوید، بلکه پراکنده شده و هر کدام از دری جداگانه وارد شهر شوید" (سوره یوسف، آیه 67). مفسران این آیه، اعلام کرده اند چون تعداد پسران حضرت یعقوب (ع) بیشتر بود، وی برای محافظت از چشم زخم این دستور را به فرزندانش داده است.

اما علاوه بر این، در مورد اینکه چشم زخم وجود دارد، در اسلام حدیث و روایات زیاد می باشد، برای نمونه پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) برای مراقبت نوه های خود، امام حسن و امام حسین (ع)، از چشم زخم، برای آنها دعا می خواند. و در این باره فرموده بودند که این دعا را حضرت ابراهیم (ع) برای محافظت از فرزندانش اسماعیل و اسحاق خوانده است.

همچنین پیامبر اسلام برای حفاظت از پسر عمویش جعفر ابن ابیطالب، در کودکی بر روی سرش دعا چرخانده بود. و یا اینکه از حضرت علی (ع) روایت داریم که فرمودند: "چشم زخم حقیقت است و برای محافظت از آن باید از دعا استفاده کرد"

بسیاری از مردم برای جلوگیری از چشم زخم کارهای غیرعادی و خرافی مانند استفاده از سنگ چشم زخم، نعل اسب و ... متوسل می شوند. اما بر اساس برخی از نظریات علمای اسلام، خواندن آیه چشم زخم (سوره قلم، آیه 51-52)، یا نوشتن و داشتن این ایه به همراه و یا چسباندن آن بر روی دیوار برای در امان ماندن از چشم زخم توصیه شده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 84
تعداد کل آرا: 3156
تعداد کل بازدیدها: 505081

نظرات کاربران

*