آیا می دانید گوش راست از گوش چپ بهتر می شنود؟

آیا می دانید گوش راست از گوش چپ بهتر می شنود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/21

ما فکر می کنیم که میان شنوایی گوش راست و چپ اختلافی وجود ندارد و هر دو گوش به یک میزان از قدرت شنوایی بر خوردار هستند، در حالی که تحقیقات نشان می دهد که، گوش راست در مقایسه با گوش چپ از قدرت شنوایی بیشتری برخوردار است و به همین دلیل گاهی انسان برای بهتر شنیدن، گوش سمت راست خود را به طرف صدا می چرخاند.

بر اساس نوشته های روزنامه د تلگراف (The Telegraph) انسان هایی که خوب نمی شنوند، موقعی که صدایی به وجود می آید، ناخودآگاه گوش راست خود را به سمت صدا بر می گردانند.

تحقیقات علمی جدید نشان می دهد که، این حرکت ناخودآگاه دلیل علمی دارد. مساله این جا است که، در انسان گوش راست، صداها را بهتر از گوش چپ می شنود. این مربوط به چگونگی واکنش مغز در برابر صداها است.

گوش دادن کاری مرکب می باشد. چرا که اینجا تنها از شنیدن صدا صحبت نمی شود. معنایی که صدا ها با خود حمل می کنند هم مهم می باشد. در زندگی معاصر، دوره - اطراف ما پر از سر و صدا می باشد، گاهی گوش در عمل با مشکل مواجه می شود. در مقاله ای که روزنامه د تلگراف انتشار داده، گفته می شود، صدایی که از گوش راست وارد مغز می شود، در سمت چپ مغز تحلیل می شود. سمت چپ مغز به نطق، زبان و فرایندهایی مانند یاددگیری مربوط می گردد و کارهای این چنین را انجام می دهد. به همین دلیل هم، منبع صدا برای شنیدن از گوش راست بهتر می باشد.

در تحقیقاتی که دانشمندان آمریکای در ایالت آلابامای آمریکا و در دانشگاه آلبورن (Auburn University ) انجام داده اند، که در نوع خود از اولین گونه ی این تحقیقات می باشد. بر اساس نتایج این تحقیق، ادعا شده است گوش راست به صورت عالی در 13 سالگی با فعال تر می شود. که این پروسه ای مورد نیاز می باشد. یکی از دانشمندان که در این تحقیق شرکت داشته است گفته، برای این تحقیق افرادی که از سن 19 تا 28 سالگی داشتند حدود 41 نفر شرکت کردند و در گوش راست و چپ آنها به وسیله هدفون اعداد مختلفی داده شد. و سپس از آنها خواسته شده اعدادی که در حافظه خود دارند را تکرار نمایند. نتایج تحقیق نشان داد که، اعدای که در حافظه نگه داشته شده است تعدادشان بیش از 6 عدد می باشد و گوش چپ و راست در این مورد همانند هم عمل می کنند.

اما موقعی که تعداد ارقام را افزایش داده شد، گوست راست بیشتر از گوش چپ موجب شده که اعداد در حافظه نگه داشته شوند. به عبارت دیگر، در چنین شرایطی گوش راست 8 درصد بهتر از گوش چپ کار می کرد.

با ادامه این روند، در برخی از شرکت کنندگان در این تحقیقات گوش راست تا 41 درصد هم عملکردی بهتری د مقایسه با گوش چپ داشت.

دانشمندان مدت ها قبل اعلام کرده بودن که گوش راست کودکان بهتر می شوند. اما این گونه فکر می کنند که آنها وقتی بزرگ می شوند تفاوت شنیدن میان گوش هایشان کمتر می شود.

در حالی که تحقیقات اخیر نشان می دهد که کسانی که قدرت شنوایی خود را به مرور زمان از دست می دهند، ریسک ابتلا به الزایمر در آنها بیشتر می شود، چرا که با ضعیف شدن شنیدن مغز قدرت تحلیل خود را هم از دست می دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*