آیا می دانید گل دیفن باخیا سمی است؟ خطرات گل دیفن باخیا چیست؟

آیا می دانید گل دیفن باخیا سمی است؟ خطرات گل دیفن باخیا چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/15

بسیار از خانواده ها دوست دارند، در منازل خود گل های مختلف را نگهداری کنند و از داشتن آنها لذت می برند، ولی ممکن است ندانید که برخی از این گل ها و گیاهان تزئینی می توانند سمی باشند. و احتمال دارد برای شما و خانواده تان خطرناک باشد، در این میان گل دیفن باخیا (Dieffenbachia) از جمله گیاهانی سمی است که در برخی از منازل از آن نگهداری می شود. حتی نام دیفن باخیا برای این گل از خصوصیت سمی بودن آن گرفته شده است.

دیفن باخیا گیاهی است برگ زینتی. زادگاهش برزیل است. ساقه‌ها نرم و آبکی و نقش و رنگ برگها سبز رنگ بوده و آراسته به لکه‌های سفید کرمی و زرد کمرنگ است که از دو طرف برگ دیده می‌شوند. ساقه‌ها غالبا بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت می‌باشند و برگهای پایینی به تدریج ریزند و ساقه حالت سخت به خود می‌گیرد. نسبت به عدم تهویه هوای اتاق و آبیاری بیش از اندازه حساس است.

این گیاه در بین مردم برخی از کشورها به اسم "گل گریان" هم شناخته می شود، که ناشی از شیره این گیاه می باشد. اما بیشتر به خاطر سمی بودن است که مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. و می تواند موجب مسمومیت انسان شود.

بر اساس تحقیقات وجود این گل در خانه می تواند منجر به مسمومیت کودکان و حتی سبب مرگ انها شود. کندن برگ های این گل با دست، یا جویدن آن می تواند به ورم کردن زبان و لب ها منجر شود. و یا موجب سوختی و درد باشد.

شیره تند برگ و ساقه این گیاه سبب سوزش و بی حسی دهان و گلو میشود به حدی که حتی ممکن است تارهای صوتی فلج شوند. این گیاه نباید در دسترس کودکان باشد تا مبادا جویده شود. جويدن و خرد کردن برگهاي گياه آپارتماني "ديفن باخيا" توسط کودکان باعث تحريک مخاط دهان و حلق شده و در برخي موارد موجب خفگي مي شود.

داشتن برگ های پهن و درشت و سبک بودن وزن آن موجب جذابیت و زیبایی این گل شده است. نگهداری از این گل بسیار راحت و آسان می باشد. از این گل نزدیک به 200 گونه در دنیا وجود دارد.

با این حال باید توجه داشته باشید که چون دیفن باخیا از گیاهان سمی می باشد. در امور تکثیر و جابجایی آن باید مراقبت کنید و از دستکش استفاده نمایید. تا از تماس با شیره گیاه که سمی بوده و سوزش زیادی ایجاد می کند، جلوگیری شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3120
تعداد کل بازدیدها: 373607

نظرات کاربران

*