آیا می دانید چه کارهایی برای معده مضر می باشد؟ عاداتی که به معده زیان می رسانند، کدامند؟

آیا می دانید چه کارهایی برای معده مضر می باشد؟ عاداتی که به معده زیان می رسانند، کدامند؟

معده یکی از اندام های مهم در بدن انسان می باشد، اما با عدم رعایت اصول خوراکی ممکن است صدمات و آسیب های جبران ناپذیری را ببیند، لذا برای محافظت از معده لازم است اصول گفته شده در این یادداشت را مد نظر قرار داد.

مایه تاسف است که در بسیاری از ما عاداتی وجود دارد که می توان به بدن ضرر داشته باشد. معده هم از این زیان ها در امان نیست، در سایه این عادات نادرست، ترش کردن و حتی زخم معده و یا سرطان معده می تواند به وجود آید.

به همین دلیل در این مطلب عادات نادرستی که وجود دارند و به معده زیان می رسانند را خدمتتان معرفی می کنیم.

1- خوردن بیش از اندازه قهوه: در ترکیب قهوه مقدار زیادی کافئین وجود دارد که اثرات نامطلوبی در روی خون می گذارد. علاوه بر این کافئین موجب افزایش استرس در انسان می شود. حتما می دانید که استرس دشمن معده می باشد. به همین دلیل در استفاده از نوشیدنی که که در ترکیبشان کافئین دارند، باید دقت کرد.

2- کالباس و سوسیس زیاد مصرف نکنید، امروزه اکثر پزشکان بر این نظرند که چون کالباس و سوسیس از گوشت قرمز تهیه می شوند می توانند به بدن انسان زیان های زیادی را بزنند. این غذاها می توانند موجب التهاب معده شوند، و یا موجب اختلال در سیستم گوارشی گردند.

3- زیاد کباب نخورید، اگر گوشت را به صورت کباب زیاد مصرف کنید، خطرات زیادی می تواند شما را تهدید کند، که دلیل آن تبدیل شدن رنگ گوشت به قهوه ای در صورت کباب کردن می باشد، در نتیجه احتمال سرطان معده وجود دارد.

4- در مصرف مواد لبنی افراط نکنید، در طول روز بیش از دو نوع از محصولات لبنی استفاده کردند موجب تغییر شکل معمولی سلول ها خواهد شد. در نتیجه ترش کردن معده افزایش می یابد، و سنگینی برای معده به وجود می آید.

5- بد نخوابید، اگر کم می خوابی و یا بد می خوابید این بر سیستم عصبی شما تاثیر می گذارد، که در نتیجه منجر به استرس می شود و بر معده تاثیر می گذارد.

6- غذایی که دهن شما را می سوزاند، معده شما را هم می سوزاند، به همین دلیل این گونه غذاها را مصرف نکنید، برای نمونه فلفل تند نخورید و می توانید به جایش از زرد چوبه، دارچین، زنجبیل و ... استفاده کنید.

7- پر خوری، هر چقدر بیشتر غذا به بجوید، از پرخوری دور می شوید، هم اینکه به هضم بهتر غذا کمک می کند، جویدن زیاد غذا موجب ترشح بیشتر اسید معده می شود، که کمکی برای هضم راحت غذا است، به همین دلیل اگر می خواهید از پرخوری دوری کنید غذا را بیشتر بجوید.

8- سیگار کشیدن، ترکیبات شیمیایی سیگار بسیار به بدن آسیب می زند، موجب افزایش اسید معده می شود، و ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهد، به همین دلیل اگر می خواهید ریه ها و معده سالم داشته باشید از سیگار دوری کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 786
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1539
تعداد کل بازدیدها: 61854


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)