آیا می دانید رنگ مو می تواند منجر به بیماری شود؟ خطرات و مضرات رنگ مو چیست؟

آیا می دانید رنگ مو می تواند منجر به بیماری شود؟ خطرات و مضرات رنگ مو چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/20

از زمان های گذشته مردم موهای خود را رنگ می کردند، و یا استفاده از گیاهانی مانند حنا بسیار علاقه مند بودند، هنوز هم برخی از مادران و پدران ما برای رنگ کردن مو از حنا استفاده می کنند، ولی اکثریت مردم برای رنگ کردن مو دیگر از این مواد استفاده نمی کنند بلکه از رنگ موهای شیمیایی استفاده می شود، چنانچه برخی از پژوهش ها نشان می دهد که 75 درصد از زنان موهای خود را با رنگ مو رنگ می کنند و در حالی که در میان مردان رنگ کردن مو 18 درصد می باشد، استفاده چنین گسترده از رنگ ها، می تواند عوارض داشته باشد و برای سلامتی انسان مضر باشد.

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است نشان داده، رنگ مو به علت داشتن مواد شیمیای در خود می تواند برای انسان خطرناک باشد. از جمله عوارض و خطرات رنگ موهای عبارتند از:

- افزایش ریسک ابتلا به سرطان

 

نتیجه تحقیقات آنجام شده در فنلاند نشان می دهد که رنگ مو برای سلامتی انسان مضر است چرا که دارای مواد شیمیایی در ترکیباتش می باشد، رنگ مو می تواند در زنان ریسک ابتلا به بیماری سرطان سینه را افزایش دهد. و در مردان نیز به طور کلی ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. تحقیقات در سطح جهان نشان می دهد افرادی که موی خود را در دفعات زیاد رنگ می کنند بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان سیستم لنفاوی، ان اچ ال قرار دارند.

- ایجاد حساسیت و آلرژی

رنگ مو می تواند به ایجاد حساسیت و آلرژی منجر شود و در نتیجه امراض پوستی را به وجود آورد. ماده موجود در رنگ مو "ˈپارافتیلن دیامین" یا همان "پی پی دی" نام دارد و اغلب مردم به این ماده حساسیت دارند و این آلرژی در موها اتفاق نمی افتد بلکه در اطراف مو یعنی در ناحیه پیشانی، گوش و پشت گردن و یا صورت رخ می دهد و در برخی مواقع نیز سبب تورم چشم ها می شود.

- آسیب دیدن مو و شکنندگی آن

اگر اغلب موهای خود را به صورت مکرر رنگ می‌کنید، به خاطر مواد شیمیایی موجود در آن موها خشک خواهد شد. مواد شیمیایی که در رنگ‌ها وجود دارد باعث از بین رفتن رطوبت مو می‌شود و همین امر موها را شکننده خواهد کرد. درخشندگی موها نیز به مرور زمان از بین خواهد رفت. آسیبی که به موها وارد می‌شود در برخی از موارد جدی است و منجر به کوتاه کردن موها خواهد شد. همچنین استفاده مکرر یا نادرست از رنگ موها به خصوص رنگ موهای دائمی، باعث آسیب موها و بروز موخوره می شود. خشک و زبر شدن و شکنندگی موها نیز از آسیب‌هایی است که در اثر از بین رفتن چربی مو به وجود می‌آید.

بسیاری از زنان و مردانی که از رنگ مواستفاده می کنند، از سوزش چشم ها، آماس تماسی (ورم) پوست، خارش، سوزش پوست، بروز تاول و ریزش مو شکایت دارند.

متخصصان پوست و مو توصیه می کنند که زنان برای رنگ کردن موهای خود از موادی مانند حنا و یا ریشه چغندر استفاده کنند که این مواد طبیعی و بی ضرر می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276986

نظرات کاربران

*