آیا می دانید خمیازه کشیدن می تواند علامت خطر باشد؟ خمیازه زیاد نشانه چیست؟

آیا می دانید خمیازه کشیدن می تواند علامت خطر باشد؟ خمیازه زیاد نشانه چیست؟

همه ما در طول روز خمیازه می کشیم و آن را عملی طبیعی و عادی قلمداد می کنیم. اما در برخی از انسان های خمیازه های طولانی و تند تند دارند، وجود چنین خمیازه هایی خطرناک است و می تواند نشانه بیماری باشد.

خمیازه کشیدن یک عمل غیر ارادی است و معمولا با خواب آلودگی و خستگی همراه می باشد. و می توان گفت که یک واکنش طبیعی به خسته شدن انسان می باشد. خمیازه کشیدن شامل بازکردن دهان و تنفس عمیق و پر کردن ریه های از هوا می باشد. برخی از خمیازه های کوتاه و برخی دیگر در حد چند ثانیه طول می کشد. ترشح اشک، آبریزش بینی، کشش بدن، آه قابل شیندن می توان به همراه خمیازه باشد.

تا امروز تحقیقات زیادی برای شناخت خمیازه انجام شده است. اما تاکنون برای بسیاری از مردم، معلوم نیست خمیازه نشانه چیست؟

تا چند وقت پیش، این گونه فکر می کردند که، دلیل خمیازه کشیدن کمبود اکسیژن در هوا می باشد. که انسان تلاش می کند با خمیازه کشیدن اکسیژن مورد نیاز بدن را تامین کند. اما تحقیقات بعدی نشان دادن که این می تواند تنها یکی از علل خمیازه کشیدن باشد.

در حال حاضر، در مورد خمیازه کشیدن نظریات مختلف علمی وجود دارد. برای خنک کردن مغز، برای کاهش تنش های زبان و عضلات ران، نرمال کردن مایع موجود در گوش ها و ... .

اما بر اساس نظریات مختصصان خمیازه کشیدن های تند به تند، و خمیازه های طولانی می تواند نشانه برخی از بیماری ها و اختلالات در بدن انسان باشد.

از جمله این بیماری ها و اختلالات عبارتند از:

- اختلال خواب؛

- خستگی زیاد جسمی و ذهنی؛

- فشار خون بالا؛

- اختلال در رگ های مغز؛

- افسردگی؛

- بیماری صرع؛

- تومور مغزی یا سکته مغزی؛

- نارسایی کبد؛

- مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)

برای همین اگر شما هم تند به تند خمیازه می کشید در درجه اول به مقدار کافی استراحت کنید. اگر با این کار مشکل حل نشد، برای بررسی عملکرد سیستم قلبی – عروقی و فشار خون به دکتر مراجعه کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 780
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1523
تعداد کل بازدیدها: 60692


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)