آیا می دانید ترک لب های می تواند نشانه بیماری باشد؟

آیا می دانید ترک لب های می تواند نشانه بیماری باشد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/20

ترک لب یکی از مشکلات شایع در میان مردم می باشد، این مشکل برای همه و در تمام فصل سال می تواند پیش بیاید، ولی با سرد شدن هوا و در فصل زمستان ترک پوست لب، دو چندان می شود، بسیاری از مردم ترک لب را بیماری به حساب نمی اورند و به آن توجهی زیادی نمی کنند و یا از بزاق دهان خود و با برخی کرم های چرب کنند برای درمان ان اسفاده می کنند، در حالی که ترک پوست می تواند دلیلی بر وجود بیماری در بدن انسان باشد و لازم است آن را جدی بگیریم.

لب های انسانی یکی از اندام های آسیب پذیری مب اشند، که نسبت به سایر اندام ها ضعیف تر و آسیب پذیرتر می باشند، بخصوص آن که لب از پوست و مخاط تشکیل شده، مخاطی که در معرض مستقیم آلودگی ها و عوامل محیطی از جمله آلودگی و گردوغبار، اشعه آفتاب، گرما و سرما، انواع غذاها و لوازم آرایشی است، حتی برخی بیماری های تب دار داخلی، این عضو حساس بدن را مستعد خشکی و ترک خوردگی می کند. ترک خوردگی لب ها می تواند نشانه وجود بیماری های مختلف در بدن انسان باشد، علت اصلی ترک لب ها خشکی پوست لب و یا هوای سرد می باشد.

علل ترک خوردن لب ها

- نور آفتاب:

نور آفتاب یکی از دلایل به وجود آمدن ترک لب می باشد، در فصل تابستان که در جلوی نور آفتاب قرار می گیرید، نور خورشید موجب تبخیر بیشتر رطوبت بدن می شود. و لذا لب ها خشک شده و ترک بر می دارند. برای پیش گیری از ترک لب در تابستان لازم است در طول روز به مقدار کافی آب بخورید، تشنه ماندن دلیل اصلی خشکی لب و ترک آن در ماه های گرم سال می باشد.

- مصرف مواد آرایشی بی کیفیت:

بر اساس نظر کارشناسان مواد آرایشی مضر و بی کیفیت هم می تواند دلیل ترک لب ها باشد. برای نمونه متخصصان پوست معتقدند که زنان مسن کمتر از مردان دارای پوست آسیب دیده و لبهای شکاف خورده هستند. شاید دلیل آن استفاده از رژلب باشد. ‎رژلب ساختار حفاظتی متوسطی در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد. برای اثر بخشی بیشتر، بهتر است از رژلب‌های مرغوب مرطوب کننده و حاوی ضدآفتاب استفاده کنید.

- بیماری خون و کمبود ویتامین ها:

البته ترک لب گاهی می تواند نشانه بیماری خون در انسان باشد، در زمانی هم که ویتامین های A، B2، B3 در بدن با کمبود مواجه هستند منجر به ترک لب می شود. کمبود ویتامین B، آهن و اسید‌های چرب می‌تواند موجب ترک خوردن و خشکی لب‌ها شود. و یا کمبود ویتامین B6 یا پیریدوکسین سبب التهاب زبان و التهاب دهان و ترک خوردگی لب‌ها می‌شود.

شما می‌توانید بعد از انجام آزمایش و اطمینان یافتن از این مسئله ،با مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین، این کمبود را برطرف نموده و مشکل خود را حل کنید.

- سوء تغذیه:

سوء تغذیه ناشی از مصرف کم پروتئین ها و نیز مواد غنی از ویتامین B نیز می تواند از دلایل بروز خشکی لب ها محسوب شود. همچنین مصرف برخی داروها چون داروهای شیمی درمانی، داروهای بیماری های دیابتی و نیز داروهای ضدتشنج می تواند با عوارضی چون خشکی لب ها همراه باشد.

روش های درمان ترک لب

پس از آشنایی از علل ایجاد ترک لب، حتما به دنبال درمان آن خواهید بود، برای درمان ابتدا باید توجه داشته باشید که دلیل اصلی ترک لب شما چیست، اگر ناشی از کمبود مایعات در بدن است، پس طبیعی است که مایعات بیشتری مصرف کنیم ولی اگر دلایل دیگر دارد، بر حسب آن دلایل به مداوا و درمان آن بپردازیم. برای کار کار می توانید از روغن زیتون استفاده کنید، با روغن زیتون لب های خود را ماساژ دهدی، علاوه بر این سعی کنید برا تر کمردن لب ها آنها را زبان نزنید، با آب نمک لب های خود را روازنه کمپرس کنید و یا از پماد هیدروکورتیزون یک درصد استفاده نماید.

توجه داشته باشید که داشتن لب های ترک خورده، خشک و سوزان بی تردید آزارنده است. برای بسیاری از کارهایی که در طول روز انجام می دهیم، از همین لب ها استفاده میکنیم. لب اگر سالم نباشد، حتی نمی توانیم راحت غذا بخوریم، حرف بزنیم یا لبخند بزنیم. پس لازم است به سلامتی لب هایمان توجه داشته باشیم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 73
تعداد کل آرا: 3060
تعداد کل بازدیدها: 303607

نظرات کاربران

*