آیا می دانید با ترک کردن سیگار چه تغییراتی در بدن رخ می دهد؟

آیا می دانید با ترک کردن سیگار چه تغییراتی در بدن رخ می دهد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/15

خیلی از افرادی که سیگار می کشند، بارها و بارها از تمایل خود برای ترک سیگار صحبت می کنند ولی به علل مختلف نمی توانند آن را ترک کنند، برخی می گویند که بعد از ترک سیگار بدنشان درد می گیرند و لذا برای آرام شدن دوباره سیگار می کشند و برخی دیگر از فوائد ترک سیگار خبر ندارند و از این رو، اراده لازم برای ترک سیگار را ندارند. از این رو، در این مطلب تغییراتی که بعد از ترک سیگار در بدن انسان رخ می دهد را به شما معرفی می کنیم.

در دنیا برای اولین بار مسیحیان سیگار را تولید کردند، در ترکیبات سیگار حداقل، 300 نوع مختلف مواد سمی وجود دارد که سبب ایجاد سرطان می شود و نیز نزدیک به 4000 نوع مواد سمی در سیگار وجود دارد. در اثر کشیدن سیگار و بیمارهای ناشی از سیگار هر ساله در دنیا، شش میلیون انسان جان خود را از دست می دهند. آمارها نشان می دهد که، هر ده ثانیه یه نفر به علت مصرف سیگار می میرد. و هر روز حداقل دو نفر به علت مصرف سیگار به بیماری ریه و دهان مبتلا می شوند.

در محصولات توتونی بیش از 4000 نوع مواد سمی مختلف وجود دارد، که این مواد بیماری هایی مانند بیماری ریه، گلو، سرطان معده، مری، بیماری پانکراس، کیسه صفرا، پروتستات، فلجی و بیماری هایی مانند بیماری قلبی – عروقی را به وجود می آورد. کسانی که سیگار می کشند، 90 درصد احتمال ابتلا به سرطان ریه را دارند، متخصصان می گویند، افرادی که از محصولات توتونی استفاده می کنند 30 درصد بیشتر احتمال ابتلا به سرطان را دارند. از این رو، برای زندگی سالم لازم است از سیگار کشیدن امتناع کرد. در مورد مصرف سیگار تعداد زنان کمتر از تعداد مردان نمی باشد.

دانشمندان در تحقیقی مشاهده کرده اند؛ افرادی که سیگار را ترک می کنند بعد از 24 ساعت بدنشان تغییرات زیادی را رخ می دهد. برخی از تغییراتی که بدن از ترک سیگار در بدن به وجود می آید، عبارتند از:

1- به صورت یکباره و یکدفعه امکان ترک سیگار وجود ندارد. پزشکان هم این را توصیه نمی کنند، بهتر می باشد که، به صورت متمادی و آرام ارام تعداد سیگارها را کم کنید. در افرادی که به صورت یک دفعه سیگار را ترک می کنند، احتمال ابتلا به بیماری انفارکت 10 برابر بیشتر می شود.

2- بعد از اینکه فرد سیگار را ترک می کند، اولین تغییری که در بدن رخ می دهد، 20 دقیقه بعد می باشد، فشار خون تنظیم می گردد، ضربان قلب نرمال می شود، و گردش خون در رگ های سرعت می یابد. و بعد از 8 ساعت مقدار مواد سمی در خون نرمال می شود، و به این طریق ریسک بیماری انفارکت کاهش می یابد. بعد از 24 ساعت کامل، بدن به صورت کامل از مونوکسید کربن تمیز می شود. و بعد از 48 ساعت، مقدار مواد مخدر در بدن کاهش می یابد. و حس چشایی و بویایی دوباره تقویت می گردد.

3- اگر شما 24 ساعت است که سیگار نمی کشید، می توان گفت که عملکرد مری و نای شما بهتر شده است، و بوی دهان شما کاهش یافته است. ولی در افرادی که به صورت طولانی مدت سیگار می کشیدند و الان ترک کرده اند، بو به علت اینکه بر روی سلول های زبان نشسته است، مدت زمان طولانی لازم دارد تا بر طرف شود. و دهانتان شروع به پاک شدن می کند، بعد از دو الی دوازده هفته تمام بدن از مواد مخدر پاک می گردد. گردش خون بهتر می شود، احساس خستگی در بدن از بین می رود.

4- بعد از 3 الی 9 ماه سوزش سینه، سرفه، ختلط، خفگی کم می شود. و احساس می کنید که مانند کودک تازه به دنیا آمده نفس می کشید. ریه ها به میزان 5 الی 10 درصد فعالیت خود را باز می یابند. بعدد از 12 ماه هم احتمال فلج شدن به کلی از بین می رود.

5- بعد از 12 الی 36 ماه، از ترک سیگار، دیگر باید به شما تبریک گفت، می توانید به زندگی سالم و طبیعی خود ادامه دهید. بعد از 5 سال ریسک ابتلا به انفارکت، بیماری مری، دهان و ریه تا 50 درصد کاهش می یابند.

6- بعد از 10 الی 15 سال دیگر فرموش خواهید کرد که روزی سیگاری بودید، بدن شما از همه سموم سمی تمیز خواهد شد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*