آیا می توان عاشق چند نفر شد؟ عشق چگونه در انسان شکل می گیرد؟

آیا می توان عاشق چند نفر شد؟ عشق چگونه در انسان شکل می گیرد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/05

عشق حقیقتی می باشد که همه انسان در زندگی خود با آن روبرو می شوند، و بسیاری از اینکه عاشق فردی شدن خوشحال می باشند، ولی گاهی در بین مردم و جوانان می شنویم، که می گوید همزمان عاشق دو نفر یا بیشتر است؟ و ما از اینکه گفته تعجب می کنیم؟ و این سوال پیش می آید که آیا انسان می توان همزمان عاشق چند نفر شود. اگر برای شما هم این نوع سوال پیش آمده است، توصیه می کنم مطلب زیر را مطالعه کنید.

یکی ار روانشناسان ترکیه بنام کمال یوجه سوی در این مورد اطلاعات جالبی ارائه داده است.

این روان شناس گفته است که، یکی از علل دچار شدن به افسردگی، زندگی در بین افراد زیاد می باشد، تنهایی و سختی های روانی، سبب شده است که در شهرهای بزرگی بسیاری از مردم از اینکه فردی را دوست داشته باشند و یا عاشق آن فرد شوند، دچار مشکل و آسیب باشند.

بر اساس گفته های این روانشناس، برای عاشق شدن در درجه اول خبرداری از سیستم لیمبیک[1] می باشد. سیستم لیمبیک، از پنج حس ما تنها با حس بویایی ارتباط دارد. و با دیگر حس های ما مرتبط نمی شود به همین دلیل تنها صرف دیدن و یا دست زندن و لمس کردن، چیزی را حل نمی کند، چرا که باید حتما و تنها با بو احساس شود. در اینجا سخن از عطرها و ادکلن هایی می باشد که برای خوشبویی و رفع بوی عرق بدن استفاده می شود. این بوهای ذهن را هوشیار می کند، و این هوشیاری بر سیستم لیمبیک و ویژگی های شخصی و آمادگی روحی تاثیر می گذارد. و سبب موفقیت می شود. به صورت خلاصه در بین دو نفر این سیستم تحریک شود تا عشق به وجود می آید.

- آیا عشق بسته و مسدود شدن عقل می باشد؟

این روانشناس گفته است که عشق عقل را از کار می اندازد، در زمانی که انسان عاشق می شود، در مغز همزمان 12 مرکز به فعالیت می پردازند. علائم مجازی عشق شروع می شود، ذهن در آن زمان یک تصویر ایجاد می کند، بعد از ایجاد این تصویر تپش قلب به وجود می آید و انسان عاشق می شود. این وضعیت به طور کلی 1.5 ثانیه داوم پیدا می کند، سپس فردی که عاشق شده با حادثه فرمون[2] (Pheromone) برایش روی می دهد. در نتیجه برای سوال آیا به درد من می خورد؟ و یا به من جواب مثبت می دهد؟ به دنبال جواب می باشد. و قرار ملاقات می گذارد، دیدن و بو کردن برایتان جذاب می شود. اما در این زمان در مغز طوفانی شروع می شود، بعد از این همه کارها در ذهن انجام می شود.

- آیا مغز با پنج حس زندگی می کند؟:

دیدن، لمس کردن، و حس بویایی اگر وجود نداشته باشد عشق به وجود نمی آید. برای عشق تعریف علمی وجود ندارد، اما در ذهن انسان برای خودش جایگاهی پیدا می کند، تمام کردن، ادامه دادن، شروع کردن یک رابطه عاشقانه همه در ذهن انجام می شود. در این زمان، مغز قسمتی که زندگی روزانه ما را اداره می کند از فعالیت نگه می دارد، و منطق از بین می رود.

مرکزی که سابکورتیکال (subcortical) گفته می شود، در زمانی که نیاز است شروع به فعالیت می کند و در زمانی که نیاز نیست متوقف می شود. از این رو، گفته می شود عشق عقل را از بین می برد.

در دنیا برای عاشق شدن برنامه ها و ابزارهای زیادی وجود دارد. در این وسایل به دنبال پیدا کردن انسان های مناسب با هم می باشند، اما نه عاشق شدن، و نه پسندیدن، و نه داشتن عشق حقیقی، و ... عشق را به وجود نمی آرود. شخصی که تنها در مغز شما وجود دارد انسان متناسب برای شما است. کامپیوتر شاید بتواند شخصی که شما می خواهید را پیدا کند، اما انسان با احساساتش در زندگی حقیقی زندگی می کند، هر چقدر هم این فرد ایده ال دیده شود، عشق حقیقی از به واقعیت پیوستن عشق های دیجیتالی بسیار بهتر و برتر می باشد.

- تکنولوژی چگونه بر عشق تاثیر می گذارد؟:

به ویژه شبکه های اجتماعی، نوآوری های که انسان ها از آن استفاده می کنند، نمی تواند گفت که همه انسان ها در فضای مجازی واقعی هستند. در بسیاری از موارد اینها، دارند نقش بازی می کنند، مغز یک سیستم بسیار با سرعت می باشد، از پیشرفته ترین کامپیوترها هم پیشرفته می باشد، اما مکانیکی نیست، در مغز هورمون هایی فعالیت می کنند، و لذا در مغز هورمون ها و حسگرها در مرکز فعالیت هستند، در دنیای دیجیتال مسافت ها دارای اهمیت نیستند، اما حقیقت در بیرون قرار دارد، اگر زندگی دارای سه بخش باشد زندگی دیجیتال دارای دو بخش است، در آنجا صدا، بو و لمس وجود ندارد، در رسانه های دیجیتال، عشق ها، حرف می زنند، می نویسند، اما واقعیت ها ممکن است بسیار دور باشند.

- در یک زمان عاشق چند نفر می توان شد؟:

در یک زمان عاشق شدن به دو نفر امکان پذیر نیست، در زمان عاشق شدن در مرکز مغز یک نفر وجود دارد، و دیگران از این مرکز پاک می شوند، و یا در حاشیه می مانند، در عشق حقیقی اگر یک طرف از مغز پاک نشود دیگری نمی تواند آنجا بماند. به عبارت ساده تر، عاشق شدن به دو نفر، در یک زمان در ذهن اتفاق نمی افتد، افرادی هستند که بعد از 40 سال عشق اولیه خود را پیدا می کنند و با آن ازدواج می کنند، انسان یکبار عاشق می شود، و تنها عشق اول می تواند در مغز انسان زندگی کند، و چون قبل از همه عاشق وی شده بود، امکان مقایسه در رسانه ها اجتماعی هم وجود ندارد.  

لازم به یادآوری دوباره می باشد که شبکه های اجتماعی نشان دهنده خود واقعی افراد نیست، احتمال دارد، حرف ها و آرزوهایشان دزدی شده باشد. در این جا انسان ها خیلی وقت ها چیزی نیستند که واقعا می باشند، و چیزی هستند که می خواهند باشند.

 

[1] - سیستم لیمبیک یا سامانهٔ عصبی احساسی، مجموعهٔ پیچیده‌ای از سازه‌های عصبی است که زیر مخ و در دو طرف نهنج (تالاموس) یافت می‌شود. این سیستم مجموعه‌ای از ساختارهای مغزی است که در تمام پستانداران وجود دارد و در انجام عمل بویایی و فعالیت‌های دیگر مانند اَعمال خودفرمان و بروز هیجان و سایر رفتارها دخالت دارد. این دستگاه عامل زندگی احساسی ما و فعالیت‌های مغزی، مانند یادگیری و شکل گرفتن خاطره‌ها می‌باشد. دستگاه کناره‌ای چرایی لذت بخش بودن برخی چیزها، مانند غذا خوردن، و علت برخی بیماری‌ها در اثر فشار روانی، همچون فشار خون بالا را توجیه می‌کند.(منبع ویکی پدیا)

[2] - پیام دهنده‌ای است که اعضای یک گروه خاص از گیاهان یا جانوران را تحریک می‌کنند. فرومون‌ها مواد شیمیایی هستند که قادرند گیرندگان پیام را خارج از بدنِ تولید کنندهٔ پیام، تحریک کنند و بر رفتار آنها تأثیر بگذارند. فرومون‌های گوناگونی از جمله فرومون‌های هشدار دهنده، فرومون‌های آمیزش جنسی، و فرومون‌های دنباله‌دار غذا وجود دارند(منبع ویکی پدیا)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 302995

نظرات کاربران

*