آیا می توان به دلیل مشقت و سختی ناشی از گرما روزه نگرفت؟

آیا می توان به دلیل مشقت و سختی ناشی از گرما روزه نگرفت؟

در دین اسلام، روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان برای هر مسلمانی واجب است و تنها تحت شرایط خاصی روزه گرفتن حرام یا مکروه می شود که احکام آن در رساله های مراجع تقلید بیان شده اند. یکی از استثناهایی که می تواند دلیلی برای روزه نگرفتن باشد، به مشقت یا به اصطلاح حرج افتادن شخص روزه دار است به گونه ای که موجب ضرر به سلامتی او یا حتی به خطر افتادن جان او شود. حال این سوال پیش می آید که آیا می توان در فصول گرم سال و به دلیل تشنگی و مشقت های ناشی از گرما روزه نگرفت. در این نوشته با بررسی فتوای چندین مرجع تقلید(به نقل از وبسایت ها و مستندات موجود در وب) به نتیجه و جوابی درخصوص روزه نگرفتن و حجتی برای روزه خوردن در فصول گرم می پردازیم.

امام خمینی(ره) درخصوص به مشقت افتادن ناشی از روزه داری گفته اند که در صورتیکه فرد به مشقت و حرج افتد، می تواند روزه نگیرد. در فتواهای ایشان درخصوص روزه نگرفتن به دلیل کار سخت و در معرض گرما ایشان گفته اند که تا زمانیکه فرد ناتوان نشده و ضعف بر او غلبه نکرده است، باید روزه را بگیرد ولی اگر در طی روز و زمان روزه داری دچار مشقت و حرج شد، می تواند روزه خود را افطار کند و قضای آن را بعد و در فصول سرد بجا آورد. ایشان درخصوص کسانیکه گمان می کنند با روزه گرفتن و در این شرایط ناتوان شده و مریضی به آنها وارد می شود، گفته اند که می توانند سفر کرده و در سفر روزه خود را افطار کنند.

آیت الله سیستانی نیز درخصوص اینکه اگر فردی با روزه گرفتن به مشقت افتد، فتوا داده اند که فرد تا جاییکه می تواند و ترس از مرگ یا مانند آن(یعنی مریض شدن) دارد باید به حد رفع این ضعف یا تشنگی غذا خورده و بیاشامد و بعد قضای آن را بجا آورد.

آیت الله خامنه ای نیز فرموده اند که اگر خوف بیماری یا مرگ باشد یا ترس از این باشد که فرد با روزه گرفتن به مشقت یا سختی بیفتد مانند کارگری که شغل در شرایط سخت و گرما دارد باید تا جایی که می تواند در طول روز روزه داشته باشد و در صورت تحمل نکردن تشنگی یا گرسنگی روزه خود را افطار کند.

 آیا می توان به دلیل مشقت و سختی ناشی از گرما روزه نگرفت؟

با بررسی فتواهای دیگر مراجع تقلید می توان این استنباط و نتیجه درخصوص روزه نگرفتن به دلیل گرما و تشنگی را گرفت که اگر فرد ترس از مرگ یا بیماری شدید ناشی از روزه گرفتن داشته باشد، می تواند روزه خود را افطار کند؛ البته توجه داشته باشید که بیشتر مراجع گفته اند که نمی تواند روزه نگیرد، بلکه باید تاجاییکه ضعف و ناتوانی بر او غلبه نکرده روزه داری کند و اگر ترس از این دارد که تشنگی یا گرسنگی می تواند او را از پای بیاندازد، می تواند روزه خود را افطار کند.

روی آوردن به سفرهای یک روزه نیز برای کسانیکه روزه گرفتن در گرما برایشان بسیار مشقت آور است و سفر برایشان میسر است، نیز می تواند گزینه دیگری باشد که برخی مراجع آن را ذکر کرده اند.

نکته مهم دیگر این است که در همان فتواهایی که روزه خوردن تحت این شرایط را مجاز کرده اند، قضای آن را نیز واجب کرده اند.

برخی از مراجع تقلید مانند آیت الله مکارم شیرازی پیشنهاد روزه گرفتن بصورت یک روز در میان را برای کسانیکه در مناطق گرمسیر روزه داری می کنند یا شرایط سخت کاری در گرما دارند را نیز داده اند.

در پایان نیز باید توجه کرد که هر شخص سالم و بدون مریضی خاصی به نوبه خود می تواند تشخیص دهد که آیا روزه برای او ضرر دارد یا خیر و آیا به حرج می افتد یا خیر و خود تصمیم بگیرد روزه اش را افطار کند- ضمن توجه به این نکته که خداوند از ضمیر و درون هم ما آگاه است.

خوانندگان محترم توجه کنید که نکات ذکر شده مبتنی بر مطالعه برخی از فتواها درخصوص مشقت در روزه داری بود و هرکس باید برای اطلاع دقیق از اینکه می تواند روزه نگیرد و شرایط روزه نگرفتن را دارد یا خیر به مرجع تقلید خود مراجعه کند.

حال اگر شرایط روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان و فصل گرم تابستان را دارید می توانید از مقاله چگونه در تابستان راحت تر روزه داری کنیم به منظور راحت تر شدن روزه داری خود کمک بگیرید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.7
sigmaمجموع آرا: 9

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 667
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)