آیا مهریه را پس از فوت همسر می توان دریافت کرد؟

آیا مهریه را پس از فوت همسر می توان دریافت کرد؟

سوال بسیاری از خانم ها پس از مرگ همسرشان این است که آیا پس از فوت شوهر می توان مهریه را دریافت کرد؟ تکلیف مهریه زن، پس از مرگ شوهر چیست؟ اگر قرار بر پرداخت مهریه باشد، زن باید مهریه خود را از جه شخص یا اشخاصی دریفات کند؟  با چه شرایطی می توان مهریه را پس از مرگ همسر دریافت کرد؟ در این مطلب قصد داریم در مورد به شرایط لازم و قانونی برای دریافت مهریه پس از مرگ همسر اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

چگونه می توان مهریه را پس از مرگ همسر دریافت کرد؟

شاید بسیاری از مردم تصور می کنند گرفتن و طلب مهریه پس از مرگ شوهر، غیر ممکن است و زن دیگر نمی تواند مهریه مندرج در عقد نامه را دریافت کند. اما این تصور اشتباه است. بنابر نظر یک وکیل پایه یک دادگستری، این امکان وجود دارد و زن می تواند مهریه را پس از مرگ همسر دریافت کند.

مرضیه لطیفی، وکیل دادگستری اظهار می کند: بر اساس قانون زنی که همسرش فوت شده، پس از سه سال می تواند مهریه خود را طلب کند.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: دعوی مربوط به مطالبه مهریه از طرف همسر متوفی، باید در دادگاهی با حضور ورثه متوفی( که اموال و ارث او را در اختیار دارند) طرح و اقامه شود. یعنی در دادخواست در قسمت خوانده، اسم یا اسامی وراث نوشته شود.

لطیفی ادامه می دهد: طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده 1082 قانون مدنی، با فوت زوجه(مرد) مهریه نیز به ورثه منتقل می شود و طلبی که زوجه (زن) بابت مهریه دارد، باید از ورثه متوفی طلب شود.

این وکیل دادگستری همچنین خاطر نشان کرد: زوجه برای مطالبه مهریه باید به دادگاه خانواده یا از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی، اقدام کند.

وی یادآور شد: در صورت ناتوانی زوجه در پرداخت هزینه ی دادرسی وی می تواند درخواست اعسار از پرداخت مهریه (کسر هزینه دادرسی از مهریه) را پیوست دادخواست کند.

آیا مهریه را پس از فوت همسر می توان دریافت کرد؟

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 588
تعداد کل نظرات : 416
تعداد کل آرا: 2920
تعداد کل بازدیدها: 270497


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)