آیا مصرف قهوه متابولیسم بدن را افزایش می‌ دهد؟

آیا مصرف قهوه متابولیسم بدن را افزایش می‌ دهد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/13

آیا قهوه متابولیسم بدن را افزایش می دهد ممکن است این سوال برای شما هم پیش آمده باشد.  قهوه وجود دارد ممکن است در اوایل چنین حالتی را در شما ایجاد کند.  در کوتاه مدت می تواند بر روی متابولیسم بدن تاثیر گذار بوده و آن را افزایش دهد.

همانطور که می‌دانید قهوه حاوی ماده‌ای به نام کافئین است که در نوع خود یک روانگردان بسیار قوی است.  در حال حاضر قهوه پر فروش ترین و پرطرفدارترین روانگردان در دنیا به دلیل مزایای بسیار زیادی دارد در بسیاری از چربی سوزها استفاده می شود.  دانشمندان بر این باورند که قهوه با جذب چربی بافت ها و سوزاندن آنها افزایش متابولیسم به همراه خواهد داشت.

اما آیا واقعا این موضوع درست است؟ آیا قهوه واقعا متابولیسم بدن را افزایش میدهد؟ در این مقاله  به این موضوع می پردازیم و اینکه آیا حقیقت در قهوه باعث افزایش سوخت و ساز بدن میشود یا خیر؟
در ادامه به معرفی مواد فعال بیولوژیکی می پردازیم که در قهوه وجود داشته و تاثیر مستقیم بر روی متابولیسم و سوخت و یاز بدن می‌گذارد. کافئین، تئوبرومین،  تئوفیلین، اسید کلروژنیکاز مهمترین ترکیبات درون قهوه  بر روی ساز بدن موثر است.

آیا مصرف قهوه متابولیسم بدن را افزایش می‌ دهد؟کافئین به‌واسطه مسدود کردن یک رشته انتقال‌دهنده عصبی به نام آدنوزین (adenosine) کار می‌کند. با مسدود شدن آدنوزین، کافئین سبب می‌شود که نورون‌ها تحت تاثیر قرار گرفته و رشته‌های انتقال دهنده عصبی مانند دوپامین و نوراپی‌ نفرین (norepinephrine) منتشر شوند؛ درنتیجه سبب می‌شود که فرد احساس کند انرژی بیشتری پیدا کرده و هوشیارتر شده است.
نرخ متابولیک در حال استراحت به میزان کالری استراحت می‌کند می سوزاند تحقیقات نشان می‌دهد که قهوه می تواند این رقم را افزایش دهد یعنی شما در حالی که می تواند غذای بیشتری میل کنید کاهش وزن پیدا خواهید کرد. بر اساس تحقیقات دانشمندان قهوه می تواند متابولیسم بدن را ۱۱ درصد افزایش دهد.

آیا مصرف قهوه متابولیسم بدن را افزایش می‌ دهد؟یکی از تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف کافئین در افراد لاغر، سبب می‌شود چربی‌سوزی حدود 29 درصد افزایش پیدا کند این در حالی است که در افراد چاق، این مقدار تنها در حدود 10 درصد خواهد بود. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که تاثیر کافئین بر چربی‌سوزی بدن به سن افراد نیز بستگی داشته و این تاثیر در افراد مسن نسبت به افراد جوان، کمتر خواهد بود.

آیا مصرف قهوه متابولیسم بدن را افزایش می‌ دهد؟


یکی از عجایب بدن انسان این است که به سرعت یک ماده ناشناس بعد از مدتی به صورت طبیعی برمی‌گردد به عنوان مثال اگر شما قهوه را مصرف کنید ممکن است در روزها و ماه‌های ابتدایی تغییرات بسیار فاحشی را در آن مشاهده کنید اما بعد از مدتی بدن به آن عادت میکند.

آیا مصرف قهوه متابولیسم بدن را افزایش می‌ دهد؟

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 521
تعداد کل نظرات : 17
تعداد کل آرا: 359
تعداد کل بازدیدها: 159581

نظرات کاربران

*