آیا قنداق کردن نوزاد مضر است | چرایی قنداق نکردن نوزاد

آیا قنداق کردن نوزاد مضر است | چرایی قنداق نکردن نوزاد

در گذشته همه نوزادان بعد از تولد قنداق می کردند، ولی امروز بسیاری از مادران از مای بیبی استفاده می کنند. درحالی که هنوز هم برخی از مادران و مادر بزرگ ها اصرار بر قنداق کردن نوزاد دارند و آن را نه تنها بی خطر بلکه مفید هم می دانند.

قنداق کردن نوزاد یعنی اینکه نوزاد را در داخل پارچه ای می پیچند تا نوزاد نتواند به راحتی حرکت نماید و همچنین سبب گرم شدن نوزاد و راحتی نگهداری از نوزاد می شود. با این حال قنداق کردن نوزاد امروزه به امری چالش بر انگیز تبدیل شده است. مادر بزرگ ها و برخی از مادران خواستار قنداق کردن و نوزاد هستند ولی مادران جوان با آن مخالفت می کنند. لذا در دوره های اخیر در مورد این موضوع صحبت های زیادی می شود. نمایندگان نسل گذشته یعنی مادر بزرگ ها و حتی برخی از مادران قنداق کردن نوزاد را ضروری می دانند. طبیعی است که، آنها از عوارض قنداق کردن نوزاد بی خبر هستند. مگر نه هیچ کس به ویژه مادر بزرگ ها دوست ندارند، که نوه هایشان آسیب ببینند.

در همین لحظه ممکن است مادر بزرگی باشد که نسبت به این گفته ما اعتراض کند و با خنده به ما بگوید که ای فرزند! من با قنداق کردن ده تا بچه بزرگ کرده ام. همه هم مانند یک دسته گل هستند. این گونه مادران ما را نصحیت می کنند. اما آیا آنها درست می گویند؟ ما قنداق کردن را برای دوره های گذشته یک واقعیت می دانیم. چرا که با توجه به امکانات آن دوران و نیز مزایای که قنداق کردن دارد مانند گرم کردن نوزاد و غیره موجب می شد که همه مادران در گذشته نوزادهای خود را قنداق کنند. چرا که در این شرایط کوچک ترین کمبودها می توانست بر روی نوزاد تاثیرات جدی بگذارد.

با این حال بهتر است مادران عزیز را با با عقیده متخصصان و کارشناسان آشنا کنیم. به عقیده کارشناسان در زمانی که نوزاد را سفت قنداق می کنید، در سیستم تنفسی آنها می تواند مشکلات خاصی به وجود آید. در کنار این، قنداق کردن برای استخوان، مفاصل و بر روی سیستم قلبی – عروقی نوزاد تاثیر منفی می گذارد. یکی از متخصصان کودک که 35 سال از عمر خود را صرف مطالعه و تحقیق در این باره کرده است می گوید، قنداق کردن نوزاد، هیچ وقت فوائدش آشکار نشده است. بلکه در برخی زمان ها هم مضر بود است، چرا در برخی موارد در نتیجه قنداق کردن نوزاد احتمال کج شدن پاهای نوزاد وجود دارد. علاوه بر این احتمال خفگی نوزاد در زمان قنداق کردن و پیچیدن آن در لای پتو بسیار زیاد می باشد.

پس در صورتی که ضروری نیست از قنداق کردن نوزاد خود پرهیز کنید. از نوزادان خود مراقبت کنید، راحتی آنها مهمترین خواسته آنها از والدین می باشد و سلامتی کودکان بزرگترین موفقیت والدین است. لبخند نوزادان بزرگ ترین عشق و خواسته والدین می باشد. 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
آیا قنداق کردن نوزاد مضر است | چرایی قنداق نکردن نوزاد
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)