آیا فرزندان انیشتین آی کیوی او را به ارث بردند؟

آیا فرزندان انیشتین آی کیوی او را به ارث بردند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/04/13

فرزندان انیشتین به جزء پدر، هوش مادر را نیز به ارث برده‌اند. میلوا ماریچ (Mileva Marić)، همسر انیشتین نیز زنی بسیار باهوش بود. در واقع، این خانم برخی از کارهای همسرش را که زمین مانده بود توسعه داد. ولی از آنجایی که هوش او به اندازه‌ی انیشتین نبود، تاثیرش را در پایین آمدن آی‌کیو فرزندان می‌توان انتظار داشت.

 

بله، تا حدود زیادی به ارث بردند. ولی بیایید اول کمی درباره‌ی وراثت‌پذیری بهره/ضریب هوشی یا آی‌کیو (IQ) صحبت کنیم. میزان وراثت‌پذیری ای‌کیو به شدت بالاست و بخش عمده‌ی این وراثت‌پذیری به ژنتیک شما بر می‌گردد (از 50 درصد تا بالای 70 درصد و برخی موارد تا 90 درصد).

با این حال وقتی درباره‌ی افراد باهوش و استثنایی مثل انیشتین حرف می‌زنیم یک‌سری چیزهای دیگر را هم باید حساب کنیم.

اولاً فرزندان انیشتین به جزء پدر، هوش مادر را نیز به ارث برده‌اند. میلوا ماریچ (Mileva Marić)، همسر انیشتین زنی بسیار باهوش بود. در واقع، این خانم برخی از کارهای همسرش را که زمین مانده بود توسعه داد. ولی از آنجایی که هوش او پایین‌تر از انیشتین بود، روی آی‌کیو فرزندان اثراتی داشت.

دوماً در آمار، اصطلاحی تحت عنوان بازگشت به میانگین (Regression to the mean) وجود دارد که در ساده‌ترین شکل ممکن یعنی وقتی بازیکنان فوتبال در یک فصل عالی بازی می‌کنند، در فصل‌های بعدی به حالت عادی یا میانگین نزدیک‌تر هستند. در مورد انیشتین هم داستان به همین شکل است. وقتی والدین شما از بعضی جهات همه‌چیزتمام و استثنایی باشند، احتمالاً شما نیز در همان جهات استثنایی هستید ولی نه به اندازه‌ی آن‌ها. بنابراین اگر والدین شما نابغه باشند، ممکن است به اندازه‌ی آن‌ها باهوش باشید یا حتی باهوش‌تر از آن‌ها ولی طبق اصول آماری، بیشتر احتمال این هست که باهوش باشید و هوشتان به اندازه‌ی آن‌ها نباشد.

خب حالا داستان بچه‌های انیشتین را ببینم که بالاخره چه بر سرشان آمد.

گفتنی است که خانواده انیشتین درگیر مسائل سلامتی هم بودند. خودتان ببینید، انیشتین سه تا بچه داشت:

لیزرِل (Lieserl) که همان دوران کودکی فوت کرد (احتمالاً وقتی یک ساله بود)؛ بنابراین در مورد هوش او چیزی نمی‌توان گفت.

ادوارد (Eduard) فرزند دیگر انیشتین، یکی از دانشجویان خوب پزشکی بود ولی طولی نکشید که بیماری اسکیزوفرنی‌اش عود کرد و باعث شد بخش زیادی از عمرش را تحت مراقبت پزشکی بگذراند و این موضوع تاثیر بدی روی مهارت‌های شناختی‌اش گذاشت.

عملکرد (مهارت) شناختی یک اصطلاح است که اشاره به به توانایی‌های فرد برای پردازش (افکار) دارد که باید در یک فرد سالم باشد که به صورت «توانایی‌های یک فرد برای انجام فعالیت‌های مختلف ذهنی که بیشتر مرتبط با یادگیری و حل مسئله است.» تعریف می‌شود. (ویکی‌پدیا)

آیا فرزندان انیشتین آی کیوی او را به ارث بردند؟

فرزند بعدی هانس آلبرت انیشتین بود که یکی از دانشمندان بسیار باهوش آن زمان بود. او پروفسور مهندسی هیدرولیک در دانشگاه کالیفرنیا بود و از متخصصین برجسته‌ی جهان در حوزه‌ی حمل و نقل رسوبات بود. شاید اعتبار و تاثیرگذاری او به اندازه‌ی دستاوردهای پدرش چشمگیر نبود ولی کماکان یکی از باهوش‌ترین افراد عصر خود بود.

فرزندان هانس نیز مجددا با همان مسائل سلامتی که نسل اول فرزندان انیشتین را تهدید می‌کرد مواجه بودند. هانس 4 فرزند داشت و تنها یکی از آن‌ها یعنی برنارد انیشتین توانست تا دوران بزرگسالی جان سالم به در ببرد.

آیا فرزندان انیشتین آی کیوی او را به ارث بردند؟

برنارد آدم خیلی باهوشی بود. او موفق شد تا به یک فیزیکدان تبدیل شود و در شرکت تگزاس اینسترومنتس (Texas Instruments) و صنایع دفاعی Litton مشغول به کار شود. وی توانست نیم‌دوجین (یا شش عدد) از پتنت‌های آمریکایی را در طول زندگی‌اش به نام خود ثبت کند. این خیلی خوب بود ولی بازهم به دستاوردهای پدربزرگش انیشتین نمی‌رسید.

برنارد 5 فرزند داشت ولی متاسفانه اطلاعات واضحی در خصوص زندگی او در دست نیست ولی فرض من این است که آن‌ها نیز سرنوشت مشابهی داشته‌اند یعنی به اندازه‌ی میانگین هوش والدین خود را به ارث برده ولی نسبت به نسل قبلی هوش کمتری از  پدرجد خود به ارث برده باشند.

اما مسئله اینجاست که ما ای‌کیو هیچ یک از این افراد حتی خود انیشتین را نداریم تا بتوانیم درباره‌ی زندگی آن‌ها قضاوت کنیم. با این حال از روی دستاوردهای علمی فرزندان انیشتین می‌توان پی به صحت مفهوم بازگشت به میانگین برد. 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 2
تعداد کل بازدیدها: 594

نظرات کاربران

*