آیا فال گرفتن حرام است؟ حکم شرعی و فتوای مراجع تقلید در مورد فال گرفتن و فال بینی

آیا فال گرفتن حرام است؟ حکم شرعی و فتوای مراجع تقلید در مورد فال گرفتن و فال بینی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/07/11

در مقاله فال گرفتن و فال بینی در دیدگاه و نظر اسلام درخصوص دیدگاه و نظر اسلام درخصوص فالگیری و فال بینی توضیح داده شد. همانطور که در این مقاله ذکر شد، فال گرفتن یا فال بینی از نوع خوب یا به نیکی گرفتن نشانه ها در روایات و تعالیم اسلام ذکر شده است که البته اصل بر بررسی خوب بودن عمل و کاری که می خواهید انجام دهید، می باشد و سپس توکل بر خداوند متعال در انجام آن کار. بنابراین می توان گفت که فال به معنای به نیکی گرفتن یک نشانه مشکل ندارد. اما برخی از افراد امروزه از فال به عنوان ابزاری به جهت پیشگویی آینده و هدایت فردی به انجام کاری استفاده می کنند و از این راه کسب درآمد می کنند. اینکه از نظر اسلام، می توان به فال(به عنوان خبردهنده از آینده و غیب) اتکا کرد و اینکه آیا افرادی می توانند از فال گرفتن درآمد کسب کنند، جای سوال دارد که در زیر به پاسخ این سوال که آیا فال بینی یا فال گرفتن حرام است با بررسی فتوای مراجع تقلید درخصوص فال گرفتن و فال زدن/فال بینی می پردازیم.

با بررسی نظر مراجع تقلید می توان این جمع بندی کلی درخصوص حرام یا جایز بودن فال را گرفت که اساسا اگر فال گرفتن محل درآمد فردی باشد، حرام است. به بیان ساده هر گونه فال یا فالگیری که خبر از آینده و امور پنهانی بدهد، از نظر مراجع تقلید حرام است، زیرا از منظر اسلام تنها خداوند است که از غیب و سرنوشت ما آگاه است- البته برخی از اولیاء الله نیز از برخی امور غیبی بواسطه ارتباط شان با خداوند آگاه هستند. اما اگر از این فال گرفتن به عنوان یک سرگرمی استفاده شود، حرام نمی باشد- البته اگر در کنار آن فعل حرام دیگری انجام نگیرد یا به سبب آن فرد به کار حرامی کشیده نشود.

در زیر می توانید نظر دقیق برخی از مراجع تقلید درخصوص فال گیری( به معنای خبر دادن از آینده و غیب) و پول دادن به فالگیر به منظور فال بینی را مشاهده نمایید:

حضرت آیت الله سیستانی: شرعا اعتبار ندارد و اگر منفعت عقلایی داشته باشد، پول دادن اشکال ندارد.

حضرت آیت الله وحید خراسانی: کهانت حرام بوده و کسب درآمد از این راه حرام است. کهانت عبارت است از خبر دادن از امور غیبیه به نحوه ای که دیگران گمان می کنند که بعضی از اجنه به این شخص خبرها را می دهند.

حضرت آیت الله مكارم شیرازی: دعانویسی و فال گیری حرفه ای جایز نیست و رجوع به آنها حرام است و پول گرفتن در برابر این کارها جایز نیست.

حضرت آیت الله علوی گرگانی: اینگونه امور دارای مستند شرعی نیست و بعضا جزء خرافات است و پول دادن در این راه کار پسندیده ای نیست.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: اين امر اگر چه ممکن است ولي شرعا جايز نيست، و بسياري از مدّعيان آن افرادي دروغگو يا خطاکارند و فال گيري از خرافات است و گرفتن پول براي گرفتن فال جايز نيست

حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی): اخبار به کذب جایز نیست و پول در مقابل آن صورت شرعى ندارد.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: مراجعه به فالگیرها یا دعانویسانی که به صورت های مختلف از منابعی که اعتبار شرعی ندارند، نقل می کنند یا می نویسند جایز نیست و پول گرفتن اینگونه اکل مال به باطل و حرام است.

منابع: وبسایت های حوزه، برنا نیوز و دیگر وبسایت های علوم اسلامی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 358
تعداد کل آرا: 3777
تعداد کل بازدیدها: 1386240

نظرات کاربران

*