آیا شما در معرض ابتلا به اختلال خوردن ناشی از شبکه‌های اجتماعی هستید؟

آیا شما در معرض ابتلا به اختلال خوردن ناشی از شبکه‌های اجتماعی هستید؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/02

بسیاری از افراد از شبکه‌های اجتماعی برای پیدا کردن راهنمایی‌های تغذیه سالم یا پایبند بودن به یک برنامه غذایی سالم استفاده می‌کنند. اما این پیگیری‌های مداوم می‌تواند منجر به وسواس نادرست برای سالم غذا خوردن شود و شما را در معرض خطر ابتلا به اختلال خوردن قرار دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از اینستاگرام می‌تواند منجر به وسواس نادرست برای سالم غذا خوردن شود. اگر شما مدام در شبکه‌های اجتماعی به دنبال رژیم‌های غذایی جدید یا غذاهای غنی هستید که به کمک آن‌ها رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، ممکن است خود را در معرض خطر ابتلا به اختلال خوردن قرار دهید. مطالعات نشان داده است که بین استفاده از شبکه‌های اجتماعی و اختلال خوردن (اورتورکسیا) یا وسواس در مورد خوردن غذاهای سالم ارتباط وجود دارد که می‌تواند به نتایج ناخوشایندی مانند کمبود مواد مغذی، انزوای اجتماعی و اضطراب منجر شود.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ یافته است که ۴۹٪ از افرادی که پیج‌های تغذیه سالم در اینستاگرام را دنبال می‌کنند دچار وسواس به خوردن غذاهای سالم (اورتورکسیا) هستند. در مقابل، کمتر از یک درصد از جمعیت عمومی دارای این وضعیت هستند که در طبقه‌بندی اختلال خوردن قرار نمی‌گیرد.

البته، بسیاری از افراد از شبکه‌های اجتماعی برای پیدا کردن راهنمایی‌های تغذیه سالم یا پایبند بودن به یک برنامه غذایی سالم استفاده می‌کنند. اما اگر این پیگیری‌های مداوم در مورد خوردن غذاهای غنی به یک نگرانی ناسالم تبدیل شود، می‌تواند منجر به تحمیل مجازات به خودتان شود. چگونه می‌توانید متوجه شدید که آیا در معرض ابتلا به اختلال خوردن هستید؟

در نظر داشته باشید که اختلالات خوردن و رفتارهای آن فقط مختص یک گروه خاص نیست؛ این اختلال می‌تواند مردان، زنان، پسران و دختران را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. با این حال، هدر منجیری متخصص تغذیه معتقد است: نوجوانان بیشتر در معرض ابتلا به اختلال خوردن هستند چون آن‌ها اکثر اطلاعات و دانش خودشان را از  اینترنت کسب می‌کنند.

به نظر می‌رسد شبکه‌های اجتماعی یک عامل در توسعه اختلال خوردن هستند. منجیری هشدار می‌دهد: غذاخوردن براساس توصیه‌‌های غلط و غیرواقعی از سوی اینفلوئنسرهای غیرمتخصص می‌تواند تأثیر منفی بر روی افکار شما نسبت به خودتان داشته باشد. اینفلوئنسرها به شما القا می‌کنند که باید مثل آن‌ها رفتار کنید در حالیکه آن‌ها در موقعیت شما نیستند و بدن شما را ندارند. هیچ راهی برای پیش‌بینی دقیق قربانیان این پیام‌‌ها وجود ندارد، اما اگر هر کدام از این توصیه‌ها شبیه جملات زیر بود ممکن است این زنگ خطری برای شما باشد که تغذیه‌تان خیلی سالم است:

۱. شما تمایلی به غذا خوردن در بیرون ندارید

وسواس غذایی تا آنجا ادامه پیدا می‌کند که نمی‌توانید اجازه دهید کسی برای شما آشپزی کند یا تمایلی به غذا خوردن در رستوران ندارید چون دقیقا  نمی‌دانید در غذایتان چه چیزهایی هست.

۲. شما درمورد غنی بودن غذای خود دچار وسواس می‌شوید

گرچه ممکن است شما وقت زیادی را صرف فکر کردن به غذا کنید، مانند کسی که دچار بی‌اشتهایی یا پرخوری عصبی است، اما این وسواس فراتر از توجه به کیفیت و غنی بودن غذا است و لزوما به تمایل برای کم کردن وزن یا علاقه به لاغری مرتبط نیست. منجیری مطرح می‌کند: شما وقت‌تان را صرف چگونگی تهیه، آماده‌سازی و ذخیره‌سازی غذا می‌کنید در حالیکه مبتلایان به اورتورکسیا تلاش می‌کنند تا فقط غذای سالم و غنی مصرف کنند.

۳. شما هرگز سمت دسر نمی‌روید

کسی که تغذیه سالم دارد از خوردن دسر لذت می‌برد و گاهی آن را رد کند. با این حال فرد مبتلا به اورتورکسیا شهامت خوردن دسر را ندارد (مگر اینکه از مواد سالم و تمیز درست شده باشد و فقط نمایی از یک دسر باشد) و وسواس نسبت به مواد و اطلاعات تغذیه‌ای بر آن‌ها غلبه خواهد کرد.

۴. شما از خوردن هر گونه غذایی که ناسالم بنظر می‌رسد اجتناب می‌کنید

کسانی که به‌ دنبال خوردن غذاهای سالم هستند ممکن است مصرف قند و چربی‌های اشباع را محدود کنند اما مبتلایان به اورتورکسیا کاملا از مصرف اینگونه غذاها اجتناب می‌کنند. لیست غذاهایی که ناسالم و غیربهداشتی  به نظر می‌رسند از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

۵. از دورهمی‌های اجتماعی اجتناب می‌کنید

شما تا حدی در مورد غذای سالم دچار وسواس می‌شوید که خودتان را از دورهمی‌های اجتماعی مثل مهمانی‌ها یا مکان‌های دیگری که غذا در آن سرو می‌شود، دور می‌کنید. منجیری اضافه می‌کند: زمانیکه وسواس شما در مورد غذای سالم باعث کاهش کیفیت زندگی‌تان می‌شود، وقت آن است که درخواست کمک کنید.

حتی اگر استفاده شما از شبکه‌های اجتماعی زیاد نیست، می‌توانید با پیروی از راهنمایی‌های منجری ریسک ابتلا به اختلال خوردن را در خود کاهش دهید:

  • توجه داشته باشید که چه کسی را فالو می‌کنید. دنبال کردن بلاگ‌های غذا و تناسب اندام می‌تواند در شما بسیار ایجاد انگیزه کند اگر فرد مناسبی را فالو کنید. گاهی اوقات، یک پست می‌تواند انگیزه تغییر در ما بوجود آورد. به دنبال کسانی باشید که پیام‌های مثبتی را به اشتراک می‌گذارند. این‌ها افرادی هستند که نه تنها اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار می‌دهند بلکه احساس خوبی در شما نسبت به خودتان ایجاد می‌کنند.
  • بلاگرهایی را دنبال کنید که متناسب با سبک زندگی شما هستند. بلاگرهایی که زندگی کاملا متفاوتی نسبت به شما دارند می‌توانند احساس شکست و ناراحتی در شما ایجاد کنند. به عنوان مثال، یک بلاگر تناسب اندام ۲۰ ساله مجرد ممکن است فکر کند که می‌تواند به مادری با سه فرزند که تمام وقت کار می‌کند کمک نماید اما آیا او می‌تواند موقعیت این مادر را درک کند؟ بلاگری پیدا کنید که شرایط زندگی‌تان را می‌فهمد و کسی که شما برای شیوه زندگی او ارزش و احترام قائلید.
  • ترسی از آنفالو کردن نداشته باشید. اگر شما ناراحت و افسرده هستید چون نمی‌توانید انتظارات ‌آن‌ها را برآورده کنید، بهتر است از دنبال کردن توصیه‌های غذایی این افراد اجتناب و آن‌ها را آنفالو کنید.

 

منبع: https://health.usnews.com

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 0
تعداد کل بازدیدها: 271

نظرات کاربران

*