آیا سحر و جادو وجود دارد؟ نظر دین اسلام در این مورد چیست؟ تاثیر سحر و جادو

آیا سحر و جادو وجود دارد؟ نظر دین اسلام در این مورد چیست؟ تاثیر سحر و جادو

سحر و جادو از گذشته های دور، در میان مردم مرسوم بوده، و افرادی برای رسدن به اهداف غیر انسانی و ناپسند از آن بهره برده اند، ولی همیشه این سوال مطرح بوده که جادو آیا وجود دارد؟ بر اساس گفته های دین اسلام سحر و جادو واقعیت می باشد و وجود دارد.

سحر و جادو وجود دارد و انکار کردن آن کار درستی نیست، در طول تاریخ سحر، جادو، طلسم و ... مورد استفاده قرار گرفته اند. اما از نظر اسلام کسانی که به این کار مشغول هستند گناهکار می باشند و اشتغال به این کار حرام است.

بر اساس گزارش های انتشار یافته جادو به وسیله برخی از نیروهای طبیعت و با کمک اجنه انجام می گیرد. بهترین مدرک برای اثبات جادو، سوره 113 قرآن کریم بنام سوره فلق می باشد. اما در مورد جادو احادیث زیادی هم وجود دارد. برای نمونه حضرت علی (ع) فرمودند: "چشم زخم، سحر، جادو، طالع بینی و ... وجود دارد(نهج البلاغه، حکمت 400). و یا حضرت علی (ع) در جایی دیگر می فرمایند: "أَيُّهَا النَّاسُ، إِيَّاكُمْ وَ تَعَلُّمَ النُّجُومِ إِلَّا مَا يُهْتَدَى بِهِ فِي بَرٍّ أَوْ بَحْرٍ، فَإِنَّهَا تَدْعُو إِلَى الْكَهَانَةِ وَ الْمُنَجِّمُ كَالْكَاهِنِ وَ الْكَاهِنُ كَالسَّاحِرِ وَ السَّاحِرُ كَالْكَافِرِ وَ الْكَافِرُ فِي النَّارِ، سِيرُوا عَلَى اسْمِ اللَّهِ‏:

اى مردم از علم نجوم بپرهيزيد، مگر بدان مقدار كه شما را در خشكى و دريا راه بنمايد، كه اين علم به كائنات منجر شود و منجم كاهن است و كاهن همانند جادوگر است و جادوگر كافر است و كافر در آتش جهنم. به نام خداى تعالى به راه افتيد. (نهج البلاغه، خطبه 79).

اگر به روایات هم توجه شود ما روایات زیادی در این مورد داریم، برای نمونه زنی به محضر حضرت پیامبر (ص) مشرف می شود و می گوید: "همسرم از من سرد شده است و من برای باز گرداندن آن به یکسری از کار ها دست زده ام(یعنی جادو کردم). پیامبر (ص) از این سخن ناراحت شده و فرموده اند: "ای وای بر تو، خود و دین ات را نابودی کرد! ملائکه درگاه خداوند بر تو لعنت می فرستند، ملائکه آسمان تو را لعن می کنند، ملائکه زمین هم تو را لعن می کنند. (پیامبر (ص) این سخنان را سه بار تکرار کرده است). (بحارالانوار، جلد 79، ص 214).

باید در خاتمه گفت که نیاز به ترس از جادو نیست، چرا که در بین مردم کسانی که ادعا می کنند جادو را بلد هستند بسیار کم می باشند و بیشتر حیله گر و حقه باز هستند که بر سر مردم کلاه می گذارند. همچین با خواندن سوره فلق و ناس می توان خود را از سحر و چادو در امان نگه داشت.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 914
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 2054
تعداد کل بازدیدها: 108307
آیا سحر و جادو وجود دارد؟ نظر دین اسلام در این مورد چیست؟ تاثیر سحر و جادو
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)