آیا در انگشتان دست احساس سرما می کنید؟ دلیل سردی همیشگی انگشتان دست چیست؟

آیا در انگشتان دست احساس سرما می کنید؟ دلیل سردی همیشگی انگشتان دست چیست؟

در هوای سرد و در فصل سرما، دست‌ها و پاهای بسیاری از ما سرد می‌شود، اما برخی همیشه دست و پای سردی دارند و این موضوع ربطی به فصل و سرمای هوا ندارد و با پوشیدن دستکش و جوراب ضخیم هم سردی از بین نمی‌رود. اگر شما هم انگشتان دستتان همیشه در تابستان و زمستان سرد است، پس نسبت به این موضوع سهل انگار نباشید، چرا که سردی انگشتان دست می تواند نشانه بیماری باشد.

در بدن انسان اندام های سالم حس گرما از خود نشان می دهند، البته گاهی ممکن است که انگشتان کمی سرد باشد ولی اگر همیشه و به طور مدام انگشتان دست انسان سرد باشد، می توان نشانه و علائم خطر باشد، چرا که برخی از بیماری ها می تواند منجر به سرد بودن همیشگی انگشتان دست شوند.

از جمله بیماری های که منجر به سردی انگشتان دست می شوند، عبارتند از:

1- بیماری رینود[1](Raynaud's disease):

این بیماری در دستان، انگشتان، ساق دست، و بینی موجب از بین رفتن گردش خون می شود، و کاهش گردش خون موجب می شود که نوک انگشتان ابتدا به رنگ سفید در آید. و سپس مناطق سفید رنگ دست به رنگ سرخ و سوختگی تبدیل شود.

2- اختلالات بیرونی و درونی در بدن:

در صورت اختلال و با از بین رفتن عملکرد صحیح برخی از اندام ها و ارگانیسم های بدن هم می تواند منجر به سردی انگشتان دست شود. یکی از مواردی که باعث سرد شدن همیشگی انگشتان دست می شود، اختلال در سیستم دفاعی بدن است که در نتیجه این سیستم برعکس عمل می کند، یعمی خود به برای از اندام ها و ارگانیسم ها حمله می کند، و یا به مقابله با برخی باکتری ها و میکروب ها نمی پردازد. لذا در نتیجه تضعیف سیستم دفاعی بدن باکتری ها و میکروب ها به بدن حمله می کنند و این بیماری را به وجود می آورد.

3- بیماری کم کاری تیروئید:

تیروئید یک غده کوچک شبیه به پروانه است که در قسمت تحتانی گردن واقع شده و وظیفه آن ساختن دو هورمون مهم تری‌یدو‌تیرونین(T3) و تیروکسین(T4)  است. در صورت اشکال در کارکرد این غده و کاهش میزان تولید T4 در بدن، تغییراتی در وزن، اشتها، الگوی خواب، دمای بدن و غیره به وجود می‌آید. شایعترین مشكلاتی كه این غده را تحت تاثیر قرار می‌دهند عبارتند از: كم كاری تیروئید (Hypothyroidism)، پركاری تیروئید (Hyperthyroidism) بزرگی غده ی تیروئید (گواتر). در بیماری کم کاری تیروئید هم احتمال به وجود امدن سردی مدام در انگشتان وجود دارد.

4- بیماری کم خونی:

در بیماری کم خونی، گلبول های قرمز و یا هموگلوبین کافی در خون وجود ندارد. هموگلوبینی که در گلبول‌های قرمز خون وجود دارد باعث می‌شود تا اکسیژن به گلبول قرمز متصل شده و توسط مویرگ‌ها به بافت‌های مختلف بدن برسد. ازآنجایی که تمام سلول‌های بدن انسان برای زنده ماندن به اکسیژن وابسته‌اند، کمبود آن باعث هیپوکسی شده و گستره وسیعی از مشکلات را به‌همراه دارد. که از جمله علائم آن داشتن دست و انگشتان سرد، به همراه سرگیجه می باشد. تنگی نفس، تاری دید، و ... از علائم این بیماری هستند.

5- کمبود ویتامین B12:

ویتامین B12 در تولید گلبول های قرمز خون نقش اساسی دارد. ویتامین B12 در حیوان خانگی، گوشت، تخم مرغ، و شیر وجود دارد. ویتامین B12 اگر با کمبود مواجه شود، تولید گلبول های قرمز خون کاهش می باید، و گلبول های قرمز بی کیفیت می شوند. در نتیجه خون به همه جای بدن نمی رسد و لذا انگشتان دست سرد می شوند.

 

[1] - در دانش پزشکی به کاهش چشمگیر جریان خون در رگ‌های دست یا پا و به یکی از علت‌های سرمای شدید یا احساسات آنی و بنابراین در اثر فعالیت واگ یا سیستم سمپاتیک، ممکن است اتفاق افتد. پدیده رینود یک اختلال دستگاه گردش خون است که به‌عنوان عارضه‌ای از سایر بیماری‌ها بروز می‌کند. هر دو اختلال مذکور شریان‌های کوچک دست و پا را درگیر ساخته و در هر دو جنس دیده می‌شوند ولی در خانم‌های سنین ۴۰–۲۰ سال شایعترند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1117
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
آیا در انگشتان دست احساس سرما می کنید؟ دلیل سردی همیشگی انگشتان دست چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)