آیا خواستگاری دختر از پسر جایز است؟ حکم خواستگاری دختر از پسر از نظر اسلام

آیا خواستگاری دختر از پسر جایز است؟ حکم خواستگاری دختر از پسر از نظر اسلام
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/07/22

در مقاله آیا دختر می تواند از پسر خواستگاری کند؟ آیا خواستگاری دختر از پسر درست است؟ درخصوص اینکه از لحاظ عرفی- فرهنگی، ذاتی و فیزیولوژیکی خواستگاری جنس مونث از مذکر یعنی دختر/زن از پسر/مرد چگونه است و آیا دختران می توانند از پسران خواستگاری کنند، توضیح داده شد. حال مسئله خواستگاری دختر از پسر یا خواستگاری جنس مونث از جنس مذکر از نظر اسلام در اینجا بررسی می شود.

ابتدا باید بگویم که همانطور که می دانید در دین مبین اسلام همه دستورات و تعالیم اسلامی براساس ذات خلقت و آفرینش انسان و کل نظام هستی است. بنابراین از آنجاییکه مسئله تمایل و میل جنسی و در کنار آن خواسته ها و آرزوهای ذهنی مرد یا زن باید مورد توجه قرار گیرد بنابراین تعالیم اسلامی در تضاد با این اصول آفرینش انسان قرار نمی گیرند.

به بیان ساده می توان گفت که اسلام با مسئله خواستگاری کردن یا درخواست ازدواج دختر از پسر یا زن از مرد مخالفت ندارد و با بررسی آیات قرآن کریم و روایات شما هیچ موردی در جهت مخالفت با خواستگاری دختر از پسر نمی یابید؛ بلکه بالعکس آیاتی از قرآن کریم و همچنین روایات و داستان هایی از سیره پیامبران و ائمه اطهار وجود دارند که خواستگاری دختر از پسر را نشان داده و بعضا تایید کرده اند.

بارزترین نمونه هایی از خواستگاری و درخواست ازدواج زن/دختر از مرد/پسر را می توان به خواستگاری حضرت خدیجه از پیامبر اکرم اسلام(ص) دانست که حتی باوجود اختلاف سنی حضرت خدیجه از پیامبر صلی الله تقاضای ازدواج کرده اند.

نمونه دیگر از خواستگاری زن از مرد در داستان حضرت موسی(ع) با دختران شعیب که در آیات قرآن صریحا ذکر شده است، دیده می شود و البته در این داستان نکات آموزنده ای نهفته است از جمله اینکه همانطور که گفته شد دختران شعیب حیا و عفت خود و همچنین کرشمه خود را حفظ کرده اند و خود مستقیما درخواست ازدواج از حضرت موسی(ع) نداند و این کار توسط پدرشان حضرت شعیب انجام شد. ضمن اینکه حمایت پدر دختران یعنی حضرت شعیب از داماد خود یعنی حضرت موسی که از او می خواهد برای او کار کند نیز نکته آموزنده ای است که می توان الگویی برای سبک زندگی بشر بویژه مسلمانان باشد. ضمن اینکه کلیه اصول و سنت های مربوط به ازدواج مانند مهریه مورد توجه قرار گرفته است.

البته باید یادآور شوم گرچه حکم شرعی خواستگاری دختر از پسر جایز است اما مشروط به اینکه با اذن و اجازه پدر و با کمک او یا بزرگتری از خانواده باشد، ضمن اینکه این کار نباید از روی شهوت و به جهت یک خواسته کوتاه مدت باشد و مسائلی مانند اخلاق و شخصیت و متدین بودن و خوب بودن پسر نیز در نظر گرفته شود. به این نکته نیز باید توجه داشت که اگر این کار در یک اجتماع یا قوم از لحاظ عرفی موجب ضررهایی برای دختر/زن می شود باید به تبعات آن نیز توجه داشته باشد یا حتی الامکان این کار به گونه ای انجام پذیرد که تبعات خواستگاری دختر از پسر به حداقل ممکن برسد. برای مثال می توان از طریق واسطه ای که می تواند یک دوست، معلم، رئیس یا شخص بزرگتر در یک فامیل باشد این کار بطور غیرمستقیم صورت پذیرد.

در مجموع توجه کنید که خواستگاری و درخواست ازدواج دختر/زن از پسر/مرد از لحاظ شرعی هیچ مشکل و منعی ندارد و جایز است، مشروط به اینکه منافع آن برای طرفین(زن و مرد) بیش از مضرات آن باشد.

منابع: وبسایت های علوم اسلامی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 358
تعداد کل آرا: 3777
تعداد کل بازدیدها: 1386208

نظرات کاربران

*