آیا جهان های موازی وجود دارند؟

آیا جهان های موازی وجود دارند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/23

تا به حال با خود فکر کرده اید که ممکن است کپی ای از شما وجود داشته باشد ؟ یا اینکه خود شما در جاهای دیگری وجود داشته باشید ؟  شاید تصور کنید که همه این گفته ها تخیل باشند و این موضوعات برای فیلم های علمی تخیلی است ولی نه، امروز متوجه می شوید که چقدر این نظریه عجیب است و دلایلی برای واقعی بودن آن هم گفته می شود. بله! ممکن است میلیون ها جهان (هستی) دیگر علاوه بر جهان (هستی) ما وجود داشته باشد اما نه به شکلی که ما فکر می کنیم!

جهان های جایگزین یا واقعیت جایگزین فرضیه‌ای در باره ی وجود واقعیت‌های جداگانه در کنار واقعیت کنونی ست. جهان‌هایی که در آن‌ها بسیاری از قوانین طبیعت متفاوت اند- برای مثال در آن هیچ محدودیت نسبیتی وجود ندارد و سرعت نور را می‌توان پشت سر گذاشت - را می‌توان در شمار جهان‌های موازی(parallel universes) به حساب آورد.

درکل 4 نوع جهان موازی می تواند وجود داشته باشد:     

1. این نوع می تواند دقیقا در همین مکانی باشد که ما هستیم ولی فاصله آن آنقدر زیاد است که نمی توانیم آن را بینیم.     
2. جهان های موازی ممکن است به صورت چند حباب باشند که به هم متصل اند و دنیای ما( هستی  یا همین دنیای سه بعدی که می شناسیم)، ممکن است تنها یکی از این حباب ها باشد. منظور این است  که، همه  چیزهایی که ما از کائنات می دانیم فقط از حباب خودمان است و در مورد سایر دنیاها چیزی نمی دانیم.
3. جهان های موازی زمان و مکان بسیار مشابه با جهان ما را اشغال کرده اند اما چون در ابعاد دیگری هستند ما نمی توانیم آن ها را ببینیم. یعنی ممکن است در خانه شما هم اکنون دایناسورها در حال زندگی باشند ولی چون در یک بعد دیگر هستند شما نمی توانید آنها را بینید.

4. این نوع که نظریه آن اخیرا ارائه شده و خیلی هم جالب توجه است. در آن کل قوانین فیزیک متفاوت هستند که اگر درست باشد، در آن فضا فقط می توان از ذره و گاز تشکیل شده باشد که این یعنی کهکشانها، ستارگان و سیارات تشکیل نمی شدند و زندگی به آن شکلی که در نظر داریم وجود نداشت.

جهان موازی نوع اول به عقیده دانشمندان همان گسترش جهان خودمان هست و جزئی از فضای خودمان هست (فضای غول پیکر) اما آنقدر از ما دور هستند که نمی توانیم آنها را ببینیم. نوع اول بر این ایده شکل گرفت که کائنات ما دارای اندازه بی نهایت است

در دو نوع اول جهان های موازی به وسیله زمان و مکان از جهان ما جدا شده اند. یعنی در زمان و مکان دیگری قرار گرفته اند. ولی در نوع سوم نسخه های کپی ما دقیقا در همین مکان و همین زمان زندگی می کنند و همانطور که گفته شد  تعداد این نسخه ها بی نهایت هستند.

در کل جهان های موازی نوع یک و دو در فضای یکسانی با ما قرار دارند، فقط فاصله ی آن ها خیلی دور است و بخاطر همین قادر به دیدن آن ها نیستیم. اما در نوع سه و چهار، ابعاد به گونه ی دیگری هستند( برای مثال فضای پنج بعدی) برای همین ما قادر به دیدن آن ها نیستیم.

عده ای معتقدند که اگر وجود جهان های دیگر اثبات شود، می توان از آنها به عنوان میانبری برای سفر به کهکشان های دیگر استفاده کرد. برای این کار نیاز به یک پل برای ارتباط بین جهان ها هست که به این پل، کرم چاله گفته می شود.  این ایده فوق العاده اولین بار در سال 1935 توسط آلبرت اینشتین و شاگردش نیتن روزن مطرح شد. از لحاظ تئوری اگر دو سیاهچاله رو به هم متصل کنیم به ما اجازه میدهد که با سرعت به زمان و مکان دیگر سفر کنیم. اما اگر بتوانیم کرمچاله را بسازیم (که تقریبا نشدنی هست) مشکل دیگری وجود دارد.   وقتی انیشتین کرم چاله را وارد معادلات خودش کرد متوجه شد که کسی نمی تواند از این پل رد شود، چون شما در این فرآیند خواهید مرد. ولی اگر راهی برای سفر در کرمچاله پیدا شود و یک نفر آنقدر زنده بماند که برگردد و مشاهدتتش را  تعریف کند، آن وقت می توانیم به جهان های موازی دیگر سفر کنیم، همانند سفر با یک آسانسور، با این تفاوت که هر طبقه یک جهان هست. در کنار این موارد هنوز یک مشکل دیگر وجود دارد!!!،  این مشکل که ما نمیدانیم که قرار است سر از کجا در بیاوریم، اما جایی که بهش خواهیم رسید قطعا ازنظر ابعاد با دنیایی ما می شناسیم متفاوت خواهد بود.

 

آیا جهان های موازی(parallel universe) وجود دارند؟

دنیا های موازی یکی از چالش برانگیز ترین نظریه های قرن می باشد و درک آن برای ما بسیار دشواراست اما موضوع بسیار جالبی برای تفکر و غرق شدن در دنیای علم می باشد. هنوز ابهامات بسیاری زیادی در این زمینه وجود دارد و میلیون ها سال دیگر زمان لازم است که ما به وجوه نامکشوف این جهان ها پی ببریم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 8

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 92
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 808
تعداد کل بازدیدها: 197362

نظرات کاربران

*