آیا تغییرات در خال می تواند نشانه بیماری باشد؟

آیا تغییرات در خال می تواند نشانه بیماری باشد؟

اکثر ما در بدن خود خال های مختلفی داریم، گاهی حتی برخی از این خال ها می تواند سبب خجالت و ناراحتی ما هم گردد. ولی خال ها خود به خود خطری ندارند و برای سلامتی انسان اسیب نمی رسانند، با این حال تغییر در خال می تواند نشانه و علامت بیماری و خطر باشد.

اگر در خال های (Nevus) خود تغییرات گفته شده در این مقاله را مشاهده کردید فورا به دکتر مراجعه کنید. معمولا در نقاط مختلف بدن انسان می توان خال وجود داشته باشد، خال هر نوع تغییر رنگ پوست را می گویند که می تواند از بدو تولد باشد و یا بعدا ایجاد گردد. خال ها معمولا به رنگ قهوه ای می باشند که بیشتر به دلیل وجود سلول های رنگ دانه دار در پوست می باشد. اکثر خال ها خوش خیم است و تنها برای افرادی که بر زیبایی انها تاثیر گذاشته است به درمان آن می پردازد و در سایر موارد نیازی به درمان ندارد. ولی برخی خال ها به عات تغییر شکل و یا رنگ می توان نشانه و علائم بیماری باشد.

خال های درشت و برآمده از دیدگاه Oncology (سرطان شناسی) می تواند بسیار خطرناک باشد. این نوع خال ها، احتمال اینکه تبدیل به سرطان پوست (ملانوما melanoma) شوند، بسیار زیاد می باشد.

به همین دلیل اگر دارای اینگونه خال ها می باشید، به آنها مداوم نظارت داشته باشید. اگر هر تغییری را در این خال ها مشاهده کردید، بدون تلف کردن وقت به دکتر مراجعه نماید. اما سوال این است که این تغییرات در خال کدام ها می باشند که علائم و نشانه بیماری هستند؟ برای پاسخ دادن به این سوال، تغییراتی که در خال به وجود می آید و می تواند نشانه بیماری باشد را به شرح زیر تقدیم شما می کنیم:

1- اختلال در تقارن خال:

معمولا خال ها صاف و با برآمده می باشد، اگر خال برآمده می باشد پوسته آن به چند قسمت تقسیم می شود، لذا برآمدگی های کوچ روی خال را از هم جدا کنید و با دقت به آنها نگاه کنید، اگر این بخش های خال از هم دیگر متفاوت بود (نامتقارن)، این می تواند نشانه خطر باشد.

2- ناهموار شدن اطراف خال: که معمولا به صورت موجی و یا دندانه دار می شود.

3- تغییر رنگ پیدا کردن خال؛ اگر رنگ خال در ابتدا قهوه ای روشن بوده است و سپس تغییر یافته است، مثلا به رنگ خاکستری و یا تیره در آمده است. این هم می تواند نشانه خطر باشد.

4- خال به صورت یکدفعه بزرگ شده است؛ بزرگ شدن یکباره خال نه تنها می تواند نشانه بیماری باشد، بلکه بر روی زیبایی انسان هم تاثیر منفی می گذارد. لذا در زمان درمان خال، خال جدا شده از پوست را برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه می فرستند.

5- بر روی خال ترک هایی ایجاد شده است و یا پوست روی خال پوسته پوسته می شود.

6- خال شروع به خونریزی کرده است. در برخی از موارد خال به صورت بی دلیل شروع به خونریزی می کند، که در این صورت می تواند نشانه خطر باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
آیا تغییرات در خال می تواند نشانه بیماری باشد؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)