آیا تروریست ها بیمار روانی هستند؟

آیا تروریست ها بیمار روانی هستند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/02

جهان پس از یازده ستامبر تغییر کرد و پدید ه ی خوفناکی به نام تروریسم، سر زبان ها افتاد. این روزها مردم همه ی دنیا در مورد این پدیده حرف می زنند و نگران هستند. اما تروریست ها چه کسانی هستند؟ آیا آن ها افرادی هستند که از مشکلات حاد روانی رنج می برند؟ دکتر مت پلوس، روانشناس اجتماعی و استاد دانشگاه، یک دوره آموزشی در مورد روانشناسی تروریسم برگزرار کرده، متن زیر بخشی از صحبت های رد و بدل شده در این جلسه ی آموزشی است.

چه شخص یا اشخاصی، پتانسیل تروریست شدن دارند؟

دکر پولوس در پاسخ به این سوال می گوید: ما همه  شنیده ایم تروریست ها دیوانه، پارانویید و افرادی ظالمی هستند که از دیدن رنج مردم ککشان هم نمی گزد. برای مثال یک سال پس از حملات یازده ستامبر، شهردار نیو یورک آن ها را دیوانگان خطاب کرد و یا بسیاری اظهار نظر های دیگر که تروریست ها را افرادی که از نظر روانی بیمار هستند معرفی می کند.

اما جالب است بدانید از نظر علمی و روانشناختی، هیچ مدرکی دال بر انکه تروریست ها از اختلالات شدید روانی رنج می برند، وجود ندارد. نکته که در اینجا وجود دارد این است که تروریست ها باید بسیار مخفیانه و با رعایت اصول امنیتی شدید، کار خود را انجام دهند و امکان ندارد گروه های تروریستی افرادی که از نظر عقلی ناپایدارند و قابل اعتماد نیستند را وارد گروه کنند.

آیا تروریست ها بیمار روانی هستند؟

یک متخصص روانشناسی در جریان جلسه اظهار داشت: ویژگی که در بین همه ی تروریست ها مشترک است، عادی بودن آن ها است.

بله شاید این موضوع از نظر شما بسیار عجیب باشد و احتمالا از خود می پرسید این آدمهای نرمال چه کسانی هستند؟

اکثر تروریست هایی که دست به عملیات می زنند پسران نوجوان یا بسیت و چند ساله ای هستند که احتمال اعمال خشونت و یا به طور جرم در سن آن ها زیاد است. اکثر افرادی که عملیات انتحاری انجام می دهند مرد هستند، سنشان بین 20 تا 30 سال است و اکثرا بین 20 تا 23 سال دارند.

تصویری که اکثر امردم از تروریست های انتحاری دارند، این است که انها متعصبان مذهبی تندرویی  هستند اما تحقیقات نشان می دهد این افراد پیش از پیوستن به گروه های تروریستی از بقیه ی مردم، مذهبی تر نیستند. همچنین احتال فقر بودن، بی کار بودن و بدون دوست بودن آن ها نیز از بقیه بیشتر نیست. تنها وجه تفاوتی که بین آن ها و سایرین وجود دارد این است که آن ها بیشتر مستعد عصبانی شدن هستند.

جالب است بدانید بسیاری از تروریست ها اظهار کرده اند که انگیزه ی آن ها از پیوستن به گروه های تروریستی انتقام و مجازات است تا علیه بی عدالتی موجود بجنگند. برای مثال بسیاری از تروریست ها گفته اند که رفتارهای خشونت آمیز پلیس، سربازان و دیگران، آن ها را مجاب کرده که به یک گروه تروریستی بپوندند.

بررسی ها نشان داده حتی فقر و نابرابری ها اجتماعی نیز نمی تواند ریشه ی تروریسم باشد. همه ی تروریست های یازدهم سپتامبر، از طبقات متوسط و متوسط به بالا بوده اند.

بنابراین نه اختلالات روانی و نه نابرابری های اجتماعی و اقتصادی نمی تواند ریشه ی اصلی تروریسم باشد. پس  ریشه ی تروریسم چیست؟

تحقیقات نشان داده یک الگوی خاص در مورد انگیزه ی همه ی تروریست ها وجود ندارد. تروریست ها در هر منطقه ای ممکن است به دلالیل خاص و شخصی خود جذب گروه ای ترور بشوند. برای مثال در مورد تروریست هایی که در آمریکا دست به ترور زده اند می توان یک انگیزه ی مشترک پیدا کرد و آن حمایت آمریکت از رژیم های نامحبوب و دیکتاتور می باشد.

کلام آخر

مسئله ی مهمی که باید در آخر به آن پرداخت این است که چگونه می توانو ترورسیم را تضعیف کرد و کاهش داد؟

آمارها نشان داده که حملات نظامی و مبارزه میلیتاریستی با تروریست ها به هیچ وجه به کم شدن حملات تروریستی منجر نشده . این کار حتی گاهی اوقات تروریست ها را جری تر نیز می کند. به جای حملات نظامی و یا دیوانه خطاب کردن این جوانان عصبانی، باید ریشه ی عصابانیت آن ها به کمک روانشناسی، مورد بررسی قرار بگیرد تا از این طریق از جذب شدن این جوانان به این گروه ها جلوگیری شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 802
تعداد کل آرا: 5264
تعداد کل بازدیدها: 1362777

نظرات کاربران

*