آیا تجرد قطعی یا تجرد همیشگی وجود دارد؟ آیا دختران و پسران واقعا همیشه مجرد می مانند؟

آیا تجرد قطعی یا تجرد همیشگی وجود دارد؟ آیا دختران و پسران واقعا همیشه مجرد می مانند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/26

در مقاله تجرد قطعی یا تجرد ناخواسته یا تجرد همیشگی چیست؟ آمار تجرد قطعی در ایران درخصوص اینکه منظور و تعریف تجرد قطعی یا تجرد همیشگی که از آن به تجرد ناخواسته هم یاد می کنند، توضیح داده شد. اما برمبنای همان توضیحات باید یادآور شوم که تجرد قطعی یا تجرد همیشگی یا مفهوم تجرد ناخواسته کلماتی مبهم و بحث برانگیز هستند که در این نوشته به بررسی آن می پردازیم.

آنطور که مقاله فوق الذکر گفته شد، تجرد قطعی یا تجرد همیشگی با امید به ازدواج نداشتن یا کم بودن احتمال یافتن همسر گفته می شود. معمولا سن هایی که برای تعریف تجرد و تهیه آمار تجرد قطعی در کشورهای مختلف از جمله ایران استفاده می شود، سن 40 تا 50 سال است.

حال این سوال پیش می آید که با دقت در تعریف هم می توان گفت که واژه تجرد قطعی یا تجرد همیشگی چندان نمی تواند درست باشد و شاید بتوان واژه تجرد ناخواسته را مناسب تر دانست. زیرا که اولا با توجه به بررسی و تحقیقات و تعریف تجرد قطعی/تجرد همیشگی، دختران و پسرانی که در سن تجرد قطعی/همیشگی وجود دارند تمایل به ازدواج دارند و تنها به دلایلی که بسیاری از این دلایل از کنترل آنها خارج بوده است، تاکنون امکان ازدواج برای آنها میسر نشده است. بنابراین این تجرد بیشتر ناخواسته و تا سنی که این سن می تواند30، 40 یا 50 سال تعریف شود، باشد.

دومین نکته ای که در تعریف تجرد قطعی یا تجرد همیشگی و در پاسخ به این سوال که آیا تجرد قطعی یا تجرد همیشگی وجود دارد، باید در نظر گرفت این است که اساسا انسان ها چه زن و چه مرد تا پایان عمر خود امکان ازدواج را دارند و بنابراین تجرد قطعی و همیشگی نمی تواند باشد و این ماهیت و طبیعت و فیزیولوژی انسان نقضی بر واژه تجرد قطعی یا تجرد همیشگی است. تنها نکته ای که وجود دارد این است که با بالارفتن سن امکان باروری و تولید مثل انسان(هم زن و هم مرد) کاهش می یابد و این سن عدم باروری در زنان بطور طبیعی و ذاتی کمتر از مردان است – البته این سن قطعی نیست و موارد استثناء نیز وجود دارد.

البته نکته دیگری که می تواند بر واژه تجرد قطعی و همیشگی در شرایط خاصی صحه گذارد، مسائل فرهنگی و اجتماعی در مقوله ازدواج است. اساسا کسانیکه از مفهوم و واژه تجرد قطعی استفاده می کنند منظورشان شاید این است که برای آن فرد(بویژه دختران) امکان ازدواج دیگر وجود ندارد و به این جهت که اساسا مردان هم سن و سال آنها تمایل به ازدواج با دختری با سن کمتر دارد که این حالت در برخی از فرهنگ ها از جمله ایران بیشتر رایج است. برای مثال ممکن است یک مرد 40 یا 45 ساله تمایل داشته باشد که با دختری 30 سال یا کمتر ازدواج کند و نه با دختری 35 یا 40 ساله و این شاید منجر به تجرد ناخواسته و همیشگی برای برخی از دختران شود. همین حالت نیز می تواند برای مردان وجود داشته باشد، بدین صورت که برخی از دختران مایل نیستند با مردانی که سن بسیار بالاتری از آنها دارند ازدواج کنند و این ممکن است تجرد قطعی یا همیشگی برای برخی از پسران ایجاد کند.

در هر صورت تجرد قطعی یا تجرد همیشگی واژگانی هستند که بیشتر ساخته فرهنگ ها و روابط اجتماعی ناصحیح جوامع مختلف بوده و در بهترین حالت می توان از واژه های تجرد ناخواسته یا تجرد خواسته(یعنی کسی که اصلا تمایل به ازدواج ندارد) استفاده کرد و امید است که فرهنگ هایی بدین صورت اصلاحاتی را در آینده شاهد باشند و مشکلات مربوط به ازدواج در جوامع مختلف برطرف گردد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1339617

نظرات کاربران

*