آیا با داشتن قلب پاک ولی نخواندن نماز می توان به بهشت رفت؟

آیا با داشتن قلب پاک ولی نخواندن نماز می توان به بهشت رفت؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/23

خیلی از مردم هستند که دارای قلب پاکی می باشند، به دیگران خوبی می کنند، حسادت و مردم آزاری نمی کنند و .... در بین این افراد، اشخاصی وجود دارند، که معتقدند با انجام کارهای خیر می توان به بهشت رفت و نیازی به نماز خواندن نمی باشد. لذا در این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم که آیا برای رفتن به بهشت، انجام دادن کار خیر و نیک کافی است و یا باید حتما نماز خواند.

در حالی که خداوند بلند مرتبه و پیامبر اعظم (ص) مسلمانان را دستور به خواندن نماز کرده اند و به صورت واضح و آشکار گفته اند که نماز با هیچ کاری قابل تعویض نمی باشد، خداوند بلند مرتبه فرموده است که آنچه در کتاب بر تو وحی شده را بخوان و نماز به پا دار، چرا که نماز انسان را از اعمال زشت و ناپسند دور نگه می دارد. این مطلب در آیه زیر گفته شده است.

اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ (سوره عنکبوت آیه 45).

هر چه را از این کتاب بر تو وحی شده است تلاوت کن و نماز بگزار، که نماز آدمی را از فحشا و منکر باز می دارد و ذکر خدا بزرگ تر است و خدا به کارهایی که می کنید آگاه است.

در این باره پیامبر (ص) فرموده اند: در روز قیامت اولین چیزی که از انسان پرسیده می شود، نماز است. اگر نماز را در زمان خود بخوانید، پیروز شده و سعادتمند خواهید شد، ولی اگر آن را نخوانید، زندگی خود را باخته و دچار خسران و خسارت خواهید شد(الترمذی، 413)

همچنین پیامبر اکرم (ص) فرموده اند: خداوند بلند مرتبه برای بندگانش نمازهای پنج گانه را واجب کرده است، هر کس این نمازهای را بخواند، اجازه هیچ گونه نقص و کوتاهی نمی دهد، از طرف خداوند ورود وی به بهشت وعده داده شده است، اگر فردی این نماز ها را نخواند، در برابر خداوند عهدی ندارد، اگر خدا بخواهد به وی عذاب می دهد و اگر بخواهد وی را می بخشد(ابو داوود، 1276)

خداوند بلند مرتبه می فرماید کسانی که نماز را ترک می کنند و به دنبال شهوت و مال دنیا می روند، آنها به سرای گمراهی خواهند رفت این مطلب در آیه 59 سوره حضرت مریم است که می فرماید:

فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ فَسَوْفَ يَلْقَوْنَ غَيًّا (آنگاه پس از آنان جانشينانى به جاى ماندند كه نماز را تباه ساخته و از هوسها پيروى كردند و به زودى [سزاى] گمراهى [خود] را خواهند ديد)

همچنین بر اساس فرموده های خداوند در روز قیامت به گناهکاران اینگونه گفته می شود، شما را چه چیزی در آتش انداخته است، آنها پاسخ خواهند داد، ما از نماز گذاران نبودیم. متن آیات در این باره عبارتند از:

عَنِ الْمُجْرِمِينَ ﴿۴۱﴾ درباره مجرمان (۴۱) مَا سَلَكَكُمْ فِي سَقَرَ ﴿۴۲﴾ چه چيز شما را در آتش [سقر] درآورد (۴۲) قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّينَ ﴿۴۳﴾ گويند از نمازگزاران نبوديم (۴۳) (سوره مدثر، آیات 41 – 43)

برخی از انسان ها با اینکه قبول دارند نماز واجب است، می گویند هنوز وقت است، بعدا نماز می خوانم، چرا که فکر می کنند عمری طولانی دارند، اما در اصل هیچ کس نمی توان تضمین کند که فردا چه بلایی بر سرش خواهد آمد؟ اگر از این افراد در مورد فردا سوال کنید جواب نمی دانم، می دهند، در این خصوص خداوند بلند مرتبه می فرماید: هیچ کس نمی داند فردا چه چیزی بدست می آورد. هیچ کس نمی داند که در کجا خواهد مرد، بی شک خداوند می داند و آگاه می باشد. این مطلب در آیه زیر گفته شده است:

إِنَّ اللَّهَ عِنْدَهُ عِلْمُ السَّاعَةِ وَيُنَزِّلُ الْغَيْثَ وَيَعْلَمُ مَا فِي الْأَرْحَامِ وَمَا تَدْرِي نَفْسٌ مَاذَا تَكْسِبُ غَدًا وَمَا تَدْرِي نَفْسٌ بِأَيِّ أَرْضٍ تَمُوتُ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ ﴿۳۴﴾

در حقيقت ‏خداست كه علم [به] قيامت نزد اوست و باران را فرو مى‏ فرستد و آنچه را كه در رحمهاست مى‏ داند و كسى نمى‏ داند فردا چه به دست مى ‏آورد و كسى نمى‏ داند در كدامين سرزمين مى‏ ميرد در حقيقت ‏خداست [كه] داناى آگاه است (۳۴)

وَأَنْفِقُوا مِنْ مَا رَزَقْنَاكُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ فَيَقُولَ رَبِّ لَوْلَا أَخَّرْتَنِي إِلَى أَجَلٍ قَرِيبٍ فَأَصَّدَّقَ وَأَكُنْ مِنَ الصَّالِحِينَ ﴿۱۰﴾

و از آنچه روزى شما گردانيده‏ ايم انفاق كنيد پيش از آنكه يكى از شما را مرگ فرا رسد و بگويد پروردگارا چرا تا مدتى بيشتر [اجل] مرا به تاخير نينداختى تا صدقه دهم و از نيكوكاران باشم (۱۰)

وَلَنْ يُؤَخِّرَ اللَّهُ نَفْسًا إِذَا جَاءَ أَجَلُهَا وَاللَّهُ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ ﴿۱۱﴾

و[لى] هر كس اجلش فرا رسد هرگز خدا [آن را] به تاخير نمى‏ افكند و خدا به آنچه مى ‏كنيد آگاه است (۱۱)

به همین دلیل لازم است هر کس از فرصتی که به وی داده است، استفاده نماید و نماز بپا دارد تا رضایت الهی را کسب کرده و برای بدست اوردن بهشت تلاش نماید. با نماز خواندن لازم است اعمال خیر خود را نیز افزایش دهیم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240036

نظرات کاربران

*