آیا از فوائد و مضرات سماق خبر دارید؟ خاصیت درمانی سماق چیست؟

آیا از فوائد و مضرات سماق خبر دارید؟ خاصیت درمانی سماق چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/29

استفاده کردن از سماق برای سلامتی انسان مفید می باشد، اما اگر بیش از اندازه استفاده شود، می تواند خطرناک باشد و مشکلاتی را برای سلامتی ایجاد نماید. در کشور ما هم غذاهایی با سماق و یا غذاهایی که سماق با آنها استفاده می شود، پخته می شوند. بیشتر از همه سماق را بر روی غذاهای چرب می پاشند. سماق در افرادی که دارای فشار خون می باشند، مناسب است و مانع از ایجاد فشار خون بالا می شود، و بهترین غذا برای تعادل نگه داشتن فشار خون می باشد.

سماق درختچه ای به ارتفاع 3 الی 4 متر می باشد، که شاخه های جوان و دمبرگ های آن را موهای ریزی پوشانده است. گل های سماق، حنایی رنگ است و در حدود 10 سانتی متر طول دارد و دارای میوه های خوشه ای شکل به رنگ قرمز و قهوه ای است که ابتدا طعم آن گس بوده و پس از رسیدن ترش می شوند. سماق اغلب در مناطق مدیترانه‌، جنوب ایتالیا، آسیای شرقی و به ویژه در ایران می روید، این گیاه انواع متنوعی دارد که برخی از آنها جنبه ‌ی تزیینی‌ داشته و اگر حواسمان نباشد می ‌تواند موجب مسمومیت و خارش گردد. در برخی از کشورها از سماق نوشیدنی تهیه می‌ کنند که جهت تسکین درد معده و اختلالات هضمی موثر است. از این رو، می توان گفت که سماق دارای فوائد و مضرات زیادی می باشد، که در حین مصرف باید به آن دقت داشت.

فوائد استفاده از سماق:

1- به هضم غذا کمک می کند، و موجب تقویت سیستم گوارشی بدن می گردد.

2- بی اشتهایی را از بین می برد.

3- برای قطع اسهال مفید است.

4- به کاهش قند خون منجر می شود.

5- سماق ادویه ای اشتها آور با مزه ترش می باشد که برای بیماری های مثانه مفید است.

6- دارای آنتی اکسیدان بسیار قوی می باشد.

7- اگر دمنوش سماق را بخورید مانع از مسمومیت غذایی می شود.

8- اگر بر روی محلی از رگ که بریده شده سماق بریزید، موجب وصل شدن رگ ها به همدیگر شده و مانع از خون ریزی می گردد.

- مضرات استفاده زیاد از سماق:

برخی از انواع سماق سمی می باشند، به همین دلیل باید در موقع خرید و استفاده از سماق دقت زیادی داشته باشید، چرا که در بدن سوخت و ساز را از بین می برد و راه را برای ایجاد مسمومیت غذای باز می کند. استفاده از سماق برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند، مناسب نمی باشد. همچنین هیچ کس نباید از سماق بیش از اندازه مصرف کند. چرا که مصرف بیش از اندازه از سماق می تواند به ایجاد یبوست در انسان منجر شود.

- چگونه می توان از سماق استفاده کرد؟

سماق را با دیگر ادویه های استفاده کنید. برای از بین بردن بو، به ویژه در سالادهایی که از پیاز درست می شوند، از سماق می توانید استفاده نماید. استفاده از سماق در کنار سالادهایی که ترش مزه هستند از یکی از ادویه های محبوب می باشد. استفاده سماق به صورت طبیعی هم فوائد بسیاری دارد، برگ گیاه سماق، اگر جوشانده شوند و سپس خورده شود، برای سلامتی مفید است و یا می توان جوشانده برگ سماق را به صورت قرقره کردن استفاده کرد. که در صورت قرقره کردن برای جلوگیری از بیماری های دندان و لثه بسیار مفید می باشد. به یک لیتر آب جوش، 100 گرم سماق اضافه کنید و اجازه دهید تا 10 دقیقه دم بکشد، و روزی 3 استکان از آن بنوشید. و یا ازآن قرقره کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3254
تعداد کل بازدیدها: 717245

نظرات کاربران

*