آیا از فوائد میوه فیجوا (FEIJOA) خبر دارید؟ آیا می دانید این میوه برای کدام اندام های بدن مفید می باشد؟

آیا از فوائد میوه فیجوا (FEIJOA) خبر دارید؟ آیا می دانید این میوه برای کدام اندام های بدن مفید می باشد؟

میوه فیجوا (Acca sellowiana) در کشور برزیل رشد می کند، این گیاه از راسته مورد و تیره موردیان می باشد. این میوه را اولین بار یک دانشمند اهل برزیل به نام سیلویا فیجوا کشف کرده است و با تحقیق بر روی آن به فوائد و ارزش غذایی این میوه پی برد، به همین دلیل اسم این میوه را به نام کاشف آن "فیجوا" شهرت پیدا کرد. ممکن است در ایران این میوه تاحدودی ناشناخته باشد ولی بهتر است بدانید که این میوه به صورت محدود در استان های گیلان و مازندران کشت می شود. اما مسلما از خواص آن بی خبرید، پس این مطلب را مطالعه کنید.

این گیاه در کشورهای محدودی رشد می کند، البته در منطقه ما، در کشور جمهوری آذربایجان هم این گیاه رشد می کند و متخصصان این کشور موفق به پرورش آن شده اند. اين ميوه دارای مقادير قابل توجهی يد ويتامين‌های پی وای و مواد سودمندی مانند كومارين سينكو مارين و متيل بنزوات می باشد. با فرارسيدن اواسط آبان ماه ميوه فوجيا كه از خواص درماني بسيار زيادي برخوردار است در شهرستان‌هاي آستارا و تالش در شمال استان گيلان برداشت می شود.

فوجيا كه اصولا ميوه مناطق مرطوب و نيمه گرمسيری شناخته می شود به اندازه گردو و با رنگي سبز از طرفداران بسيار زيادی در شمال گيلان برخوردار است و محدود بودن ميوه باعث عدم نفوذ آن به ديگر مناطق كشور می شود.

درخت فیجوآ همیشه سبز بوده و بصورت درختچه ای یا درخت کوچک چند ساله است. ارتفاع آن یک تا هفت متر می رسد. بجز تولید میوه، بطور گسترده به عنوان گیاه زینتی نیز پرورش داده می شود. 

میوه فیجوآ در پاییز می رسد. سبز بوده و شکل آن بیضی است. اندازه ی آن حدود یک تخم مرغ می باشد. میوه ها شیرین، معطر، با طعمی شبیه آناناس و سیب و نعناع هستند. گوشت میوه آبدار است و حالت ژله ای دارد. عصر میوه ها به ترکیب استر متیل بنزونات بر می گردد. برگ ها چرمی و متقابل هستند. دمبرگ ها کوتاه و ضخیم هستند. 

گل ها یک اینچ بوده و دوجنسی می باشند. بصورت تکی یا در خوشه ظاهر می شوند. پرچم ها بلند، قرمز روشن با گرده های زرد رنگ هستند. گل ها شامل 4 تا 6 گلبرگ سفید رنگ با لبه های بنفش می باشند.

این گیاه دارای فوائد بسیاری می باشد، از جمله:

- مقدار یدی که در این میوه وجود دارد، برابری می کند با مقدار یدی که در محصولات دریایی وجود دارد. یکی از موادی که برای فعالیت نرمال بدن لازم است ید می باشد. لذا این ميوه از خواص جادويی در درمان گرفتگی شريان های قلب و گواتر ناشی از كمبود يد شناخته می شود.

- میوه فیجوا از پتاسیم سرشار می باشد، پتاسیم از مواد معدنی واجب برای سلامتی قلب می باشد، پتاسیم از عضلات قلب محافظت می کند، به تقویت قلب می پردازد.

- میوه فیجوا به علت داشتن ویتامین هایی مانند پی و ای و ویتامین C به محافظت از رگ ها کمک می کند، (به ویژه پوست این میوه). آنتی اکسیدان قوی برای بدن می باشد، و همچنین ریسک ابتلا به بیماری سرطان را کاهش می دهد.

- این میوه سرشاز از پکتین (Pectin) و فیبر می باشد، که در نتیجه برای تقویت سیستم معده و روده ها بسیار مفید است.

- میوه فیجوا برای کاهش فشار خون بالا مفید است.

- میوه فیجواها، در درمان التهاب های شدید، دارای خصوصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی می باشد، به همین دلیل برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است، در در فصل زمستان برای جلوگیری از سرماخوردگی مفید می باشد.

ميوه فوجيا بصورت خام و همچنين بصورت فرآوری شده مانند مربا شربت كمپوت و حتی شكلات مورد استفاده قرار می گيرد.

لازم به ذکر است که، فیجوا درست است که میوه های بسیار مفید و پرثمر می باشد، اما همیشه مصرف آن مفید نخواهد بود چرا که مصرف میوه فیجوا در افرادی که مبتلا به پرکاری تیروئید هستند خوب نیست، و بیماری را تشدید می کند، و حتی می تواند برای بدن بسیار تاثیر منفی داشته باشد.

با توجه به سطح بالای استقبال مردم از آن تقريبا كمياب بوده و بعنوان سوغات مناسبی به ديگر نقاط كشور نيز ارسال مي شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 43
تعداد کل آرا: 2880
تعداد کل بازدیدها: 215936
آیا از فوائد میوه فیجوا (FEIJOA) خبر دارید؟ آیا می دانید این میوه برای کدام اندام های بدن مفید می باشد؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)