آیا ارتباطی میان خواب و بیماری وجود دارد | آیا خواب می تواند از بیماری خبر دهد؟

آیا ارتباطی میان خواب و بیماری وجود دارد | آیا خواب می تواند از بیماری خبر دهد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/14

خواب دیدن می توان در برخی موارد ناشی از پرخوری و یا درگیر بودن مغز به کارهای روزانه باشد، ولی برخی از خواب ها انسان با بیماری ها مختلف در ارتباط می باشندو این خواب ها علائم و نشانه وجود برخی بیماری ها در ارگانیسم بدن انسان می باشد.

دانش پزشکی تصدیق می کند که، میان بیماری های که انسان به آن مبتلا است و خواب ارتباط وجود دارد. علت این است که، در زمان خواب مغز انسان استراحت نمی کند و در مغز فعالیت های کاری دیگر انجام می شود. مغز در خواب به بررسی وضعیت و سلامتی و عملکرد ارگان های داخلی و دیگر اندام های بدن می پردازد. در نتیجه انسان در زمان خواب می تواند، نتیجه کارکرد مغز را به صورت های مختلف ببیند، که یکی از آن ها خواب دیدن حوادث و وقایعی است، که نشان از بیماری و اختلال در بدن انسان می دهد.

خواب هایی که معمولاً به بیماری اشاره می کنند، ترسناک، هیجانی، رنگارنگ و شفاف می باشند و لذا در یاد انسان می مانند. افراد این گونه خواب ها را زود به زود می بینند و خواب عیناً تکرار می شود. لذا لازم است به این خواب ها دقت داشته و به بررسی وضعیت سلامتی خود بپردازیم. چرا که امکان دارد در ارگانیسم داخلی انسان، بیماری های مختلفی وجود داشته باشد، در حالی که شخص از وجود بیماری خبردار نباشد.

واسلی کاستگین (Vasili Kasatkin)، روانپزشک معروف روسی، به مدت سال های طولانی، با بررسی ها و تحقیقات خود، ارتباط میان خواب و برخی بیماری ها را مشخص کرده است. از جمله این بیماری ها، عبارتند از:

1- علائم و نشانه های بیماری قلبی در خواب:

این خواب ها معمولاً ترسناک می باشند، انسان در نصف شب با عرق سرد از خواب بیدار می شود، افرادی که مبتلا به بیماری قلبی می باشند، بیشتر خواب می بینند کسی آنها را تعقیب می کند و به دنبال آنها است و یا آنها در چاه عمیق می افتند و ... .

در بیشتر موارد این گونه افراد در خواب، ترس از مرگ را حس می کنند.

2- علائم و نشانه های بیماری سیستم تنفسی در خواب:

در افرادی که مبتلا به بیماری سیستم تنفسی می باشند، خواب هایی مانند، اینکه در روی قفسه سینه یک شی سنگین وجود دارد و این مانع از راحت نفس کشیدن می شود، می بینند. افرادی که مبتلا به این گونه بیماری ها هستند، خواب می بینند که غرق می شوند و یا دفن می شوند و لذا نفس کشیدن برای آنها سخت و یا غیر ممکن می شود و همچنین خواب هایی مانند بودن در یک اتاق تنگ و بدون هوا و یا بودن در یک سیاره ناشناس بدون هوای و ... .

آیا ارتباطی میان خواب و بیماری وجود دارد | آیا خواب می تواند از بیماری خبر دهد؟

3- علائم و نشانه های بیماری سیستم معده و روده در خواب:

افرادی که مبتلا به این بیماری می باشند، معمولاً در خواب مزه های مختلف را حس می کنند. ولی معمولاً مزه های ناخوشایند می باشد. مزه هایی مانند مزه تلخ، یا مزه محصولات خراب شده و غیره. این گونه افراد در خواب زود به زود، خواب گوشت گندیده، ماهی بو گرفته و میوه های سمی و سبزیجات خراب را می بیند.

4- علائم و نشانه هایی بیماری کبد در خواب:

افرادی که مبتلا به بیماری کبد می باشند، آنها زود به زود خواب می بینند، که به فردی آسیب زده اند و چاقو کشیده اند و موجب خون ریزی شده اند.

5- علائم و نشانه های بیماری فشار خون بالا در خواب:

افرادی که از فشار خون بالا اذیت می شوند، خواب حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان و یا جنگ، ترور و غیره را زود به زود می بینند. آنها در خواب صداهای شدید و ترسناکی را می شنوند.

6- علائم و نشانه های افراد مبتلا به افسردگی در خواب:

افراد مبتلا به این بیماری، در خواب وضعیت ها و شرایطی را می بینند که راه نجاتی ندارد. این افراد معمولاً در خواب می بینند، که در جنگل و یا در شهر غریب گم شده اند و راه خود را پیدا نمی کنند. این گونه افراد زود به زود خواب می بینند، که در اتاقشان حیوانات زیادی وجود دارد یا راه پله های زیادی را باید بالا بروند. قدم زدن در تاریکی، مخفی شدن از هیولا و دیدن مراسمی مانند مراسم ختم خود از جمله خواب هایی است که افراد مبتلا به بیماری افسردگی آنها را بیشتر می بینند.

آیا ارتباطی میان خواب و بیماری وجود دارد | آیا خواب می تواند از بیماری خبر دهد؟

7- علائم و نشانه های بیمارن روان‌نژندی یا نِوْرُز در خواب:

افراد مبتلا به این بیماری در خواب می بینند که، درها به روی آنها بسته است، آنها نمی توانند به آخرین قطار و یا اتوبوس برسند و ... افراد آشنا را غریبه می بینند و یا خود را در لباس ها و پوشش های غیر عادی می بینند.

منبع: Saglamolun.Az

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.8
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277085

نظرات کاربران

*