آپاندیس چیست و چه علائمی دارد؟

آپاندیس چیست و چه علائمی دارد؟

محل قرارگیری آپاندیس از روی بدن، پایین شکم، سمت راست و از داخل بدن در محل اتصال روده باریک به روده بزرگ است. آپاندیس یک زائده طبیعی در بدن به شمار می‌آید و کارایی آن خیلی شناخته شده نیست. موضوع نگران‌کننده در اصل، آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس است.

داخل آپاندیس یک مجرای باریک وجود دارد. اگر این مجرا به هر دلیلی بسته شود، ترشحات در پشت آن جمع می‌شوند و از آنجایی که معمولا در داخل روده‌ها فلور میکروبی وجود دارد، رشد میکروب‌های بیماری‌زا در این قسمت بالا می‌رود و علائم آپاندیسیت را ایجاد می‌کند.

در زنان باردار محل درد ممکن است به دلیل جایگیری بالاتر آپاندیس متفاوت باشد.

برای کودکان 2 ساله یا کوچکتر محل درد پایین تر است و همچنین با استفراغ و تورم شکم همراه است.

کودکان نوپا و مبتلا به آپاندیسیت، گاهی با غذا خوردن مشکل دارند و به طور غیر معمولی خواب آلود به نظر می رسند. ممکن است حتی از خوردن غذا های مورد علاقه اجتناب کنند.

در کودکان بالغ تر علائم با افراد بزرگسال مشابهت دارد؛ به این صورت که درد از ناحیه ناف شروع می شود و به سمت قسمت زیرین سمت راست ناحیه شکمی منتقل می شود. درد با دراز کشیدن کمتر نمی شود اما با حرکت کودک ممکن است بدتر شود.

مكان و موقعیت آپاندیسیت متغیر است و نوك آن ممكن است در جهات مختلفی از بدن قرار گیرد. برای مثال می‌تواند درسمت لگن، كیسه صفرا یا پشت روده بزرگ قرار بگیرد، بنابراین، درد و علائم آن می‌تواند در نقاط مختلفی از بدن ظاهر شود و با بیماری‌های دیگر اشتباه گرفته شود.

معمولا با شروع ا التهاب ابتدا فرد در ناحیه بالای شكم و دور ناف خود احساس درد و ناراحتی می‌كند. این درد می‌تواند خفیف یا شدید باشد و همراه با آن حالت تهوع و بی‌اشتهایی نیز ایجاد می‌شود، سپس درد به تدریج به پایین شكم در سمت راست بدن منتقل می‌شود. متغیر بودن محل قرارگیری آپاندیسیت، تشخیص آن را دشوار می‌كند. از آنجایی كه در اطراف آپاندیس ارگان‌های بسیاری وجود دارد، ممكن است با بیماری‌های مربوط به آن ارگان‌ها اشتباه گرفته شود. برای مثال ممكن است با درد حاصل از تخمك‌گذاری، كیست‌های تخمدانی، وجود سنگ در مجاری ادراری تحتانی، بیماری‌های روده بزرگ و وجود تومور در سكوم (ابتدای روده بزرگ)اشتباه گرفته شود.

تشخیص آپاندیسیت می تواند دشوار باشد. علائم آپاندیسیت اغلب مبهم و یا شبیه به سایر بیماری ها مانند مشکلات کیسه صفرا، عفونت مثانه یا عفونت ادراری، بیماری کرون، التهاب معده، عفونت روده و مشکلات تخمدان است.
.
معمولا برای تشخیص آپاندیسیت آزمایش های زیر ممکن است انجام شود:

. معاینه شکم برای تشخیص التهاب
. آزمایش ادرار برای رد کردن احتمال عفونت ادراری
. معاینه مقعدی
. آزمایش خون برای تشخیص اینکه آیا بدن شما در حال مبارزه با عفونت است یا خیر
. CT اسکن و یا سونوگرافی

در موارد آپاندیسیت اگر شخص به پشت دراز بکشد و پای راستش را مستقیم بالا بیاورد در ناحیه  تحتانی سمت راست شکم  درد احساس می شود .

لمس ناحیه یک چهارم تحتانی سمت چپ شکم منجر به احساس درد در ناحیه مقابل ( سمت راست ) میشود .

‌در حالیکه شخص به پشت دراز کشیده . اگر زانو و ران او را به سمت شکم خم کنیم و ساق پا را به سمت داخل و خارج شکم بکشیم اینکار منجر به ایجاد درد میشود.

اگر پریتونیت ایجاد شده باشد عضله شکم در معاینه بسیار سخت است .

درد شکمی با راه رفتن و سرفه کردن احتمالاً بدتر می شود .

تب که معمولاً در طی چندین ساعت اتفاق می افتد .

اگر به دلایل منطقی احساس می کنید که دچار آپاندیسیت شده اید، وقت را تلف نکنید و هرچه سریعتر خود را به بیمارستان برسانید. آپاندیس در صورت پارگی می تواند زندگی فرد را تهدید کنند.

تشخیص آپاندیسیت بیشتر بالینی است و در صورتی که علایم واضح باشند ممکن است پزشک تصمیم به جراحی فوری بگیرد، زیرا در صورت تاخیر، خطر پارگی آپاندیس افزایش می‌یابد. پس از تشخیص آپاندیسیت توسط پزشک تنها راه درمان، خروج آپاندیس عفونی از بدن خواهد بود. یک جراحی ساده که توسط بیشتر پزشکان به صورت laparoscopy انجام می شود. این نوع جراحی نسبت به "جراحی باز"  جای زخم کمتری به جا خواهد گذاشت. جراحی های مدرن آپاندیس با حداقل جراحت همراه هستند و شما می توانید به سرعت و بدون دشواری خاصی به زندگی معمول خود برگردید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 140
تعداد کل نظرات : 21
تعداد کل آرا: 1173
تعداد کل بازدیدها: 93511


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)