آن بوردینگ کاربر (Users Onboarding) چیست؟

آن بوردینگ کاربر (Users Onboarding) چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/15

آن بوردینگ(onboarding) کاربر فرایند بهبود موفقیت یک شخص/کسب و کار در زمینه عرضه یک محصول یا خدمت است. این واژه غالبا درخصوص محصولات نرم افزاری(کامپیوتری و اپلیکیشن های موبایلی) بکار برده می شود و می تواند بصورت خودکار و یا دستی انجام گیرد. در واقع با تکنیک های آن بوردینگ شما مشتریان جدید را جذب کرده و حفظ می کنید. در این نوشته شما بیشتر با مفهوم، تکنیک ها و فواید آنبوردینگ کاربر آشنا می شوید.

هدف آن بوردینگ کاربر این است که کاربران اصول کلیدی محصول(Product) تولید شده را درک کرده و به آنها نشان داده شود که این محصول چگونه می تواند به آنها کمک کند. اگر بتوان ماهیت و خاصیت محصول را شفاف و قابل درک کند، همچنین کاری کند کاربر محصول را اولین باری که استفاده می کند درک کرده و از آن خوشش آید و با آن رابطه برقرار کند، در واقع آنبورد شده است و موفقیت حاصل شده است.

ارائه نسخه آزمایشی رایگان نمونه ای از روش آنبورد یا به اصلاح جذب و حفظ مشتری/کاربر جدید است. اگر کاربر بتواند مفید بودن محصول را درک کرده و هیجان او در استفاده اولیه از محصول برانگیخته شود، می تواند از یک کاربر موقتی و آزمایشی به یک مصرف کننده(دائم) تبدیل شود. در واقع دیگر این کاربر به یک مشتری دائم تبدیل شده است که می خواهد روی استفاده و تجربه دائم از این محصول سرمایه گذاری کند و برای آن محصول پول پرداخت می کند.

نکته قابل توجه این است که آن بوردینگ به عنوان یک تکنیک بازاریابی و توسعه محصول بطور همزمان مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر با استفاده از این تکنیک یک توسعه دهنده محصول می تواند تجربه و نیازهای کاربر را درک کرده و در صورت لزوم محصول خود را تغییر، اصلاح یا بهبود دهد.

نرم افزارهای آن بوردینگ کاربر فرایند پیچیده آن بوردینگ را کوتاه کرده و آن را برای توسعه دهنده نرم افزار کاربر پسند تر کرده ضمن اینکه نتایج مشابهی بدست می دهند.

ویژگی ها و فواید آن بوردینگ

  • به کاربران به درک سریعتر مزایای محصول کمک می کند.
  • حس هیجان و علاقه به محصول را از طریق تجربه کاربر بر می انگیزد.
  • این حس را منتقل می کند که محصول چگونه می تواند بطور خاص به کاربر در رسیدن به یک هدف(برآوردن نیاز) کمک کند.
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1371
تعداد کل بازدیدها: 369672

نظرات کاربران

*