آنزیم های کبدی کدامند؟ انواع آزمایش های آنزیم های کبد چرب

آنزیم های کبدی کدامند؟ انواع آزمایش های آنزیم های کبد چرب
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/17

کبد چرب که در مقاله کبد چرب چیست؟ کبد چرب یعنی چه؟ انواع کبد چرب کدامند؟ در مورد آن توضیح داده شد، یکی از بیماری های شایع جوامع امروزی است. حال یکی از آزمایش هایی که برای بررسی وضعیت کبد از لحاظ سلامت سلول های کبدی یا بررسی چربی کبد/کبد چرب استفاده می شود، آزمایش آنزیم های کبد چرب است که در این مقاله در مورد آنها توضیح داده می شود.

برای بررسی وضعیت کبد سه آنزیم ALT, AST, ALP و همچنین بیلی روبین خون که در مقاله بیلی روبین(Bilirubin) در آزمایش خون چیست؟ میزان نرمال و محدوده مجاز بیلی روبین در خون چقدر است؟ نحوه اندازه گیری و مقادیر معمول آن در خون توضیح داده شد، مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرند. در این نوشته در مورد سه آنزیم کبدی ALT, AST, ALP توضیح داده می شود.

آنزیم ALT که مخفف Alanine Aminotransferease است و به آن SGPT(Serum Glutamic-pyruvic transsminase(Serum Glutamic-pyruvic transsminase توضیح داده شد.آنزیم های کبد چرب است که در این مقاله در مورد آنها توضیح داده می شود. گفته می شود، بیشتر در سلول های کبدی یافت می شود، البته در سلول های قلب، کلیه و عضله اسکلتی نیز وجود دارد. 

آنزیم AST که مخفف عبارت انگلیسی Aspartate Aminotransferease است و به آن SGOT(Serum glutamic oxaloacetic transaminase) هم گفته می شود، بیشتر در سلول های عضله ی قلب وجود دارد که در سلول های کبد و همچنین کلیه ها، لوز العمده و عضله اسکلتی نیز وجود دارد.

همانطور که در بالا ذکر شد آنزیم ALT و AST در کبد و قلب وجود دارند و از آزمایش و تست این آنزیم ها برای برخی از مشکلات قلبی مانند سکته قلبی نیز استفاده می شود.

آنزیم دیگری که در آزمایش و تست های کبدی مورد بررسی می گیرند آنزیم ALP است که این اختصار هم مخفف عبارت انگلیسی Alkaline Phosphatase است. این آنزیم هم بیشتر در کبد و البته در استخوان، روده ها، کلیه و جفت نیز یافت می شود. بنابراین به واسطه آسیب به این اجزاء و اعضای بدن ، غلظت خونی این آنزیم ها افزایش می یابد.

نحوه انجام آزمایش ها و تست های آنزیم های AST, ALP, ALT از طریق آزمایش خون است که از طریق نمونه گیری وریدی از خون انجام می گیرد.

در مقاله تفسیر آزمایش های آنزیم کبدی: بالا بودن آنزیم های کبدی AST, ALP و ALT به چه معناست؟ درخصوص معنی و تفسیر آزمایش آنزیم های کبدی توضیح داده می شود.

منابع: وبسایت های webmd.com، گلسا لب و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1291245

نظرات کاربران

*