آندومتریوز(Endometriosis) چیست و چگونه ایجاد می شود؟

آندومتریوز(Endometriosis) چیست و چگونه ایجاد می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/29

آندومتریوز(Endometriosis) یکی از انواع بیماری های زنان است که در دوران بچه آوری/بچه زایی بدان مبتلا می شوند. اندومتریوز حالت و مشکلی است که در آن نوعی از بافت که لایه درونی رحم را شکل می دهد، به خارج از رحم رشد می کند. این بیماری همیشه علائمی ایجاد نمی کند و معمولا خطرناک نیست، اما می تواند درد و دیگر مشکلات را ایجاد کند.

توده بافت هایی که به خارج از رحم رشد می کنند ایمپلنت(implants) نام دارند. این توده ها معمولا بر روی تخمدان هها، لوله های رحمی و دیواره خارجی رحم، روده ها و دیگر ارگان های شکم رشد می کنند. در مواردی نادر آنها به خارج از ناحیه شکم نیز توسعه یافته اند.

آندومتریوز چگونه ایجاد می شود؟

رحم از نوعی بافت به نام آندومتریوم(Endometrium) تشکیل شده است. هر ماه بدن شما هورمون هایی را ترشح می کند که سبب می شوند، آندومتریوم ضخیم شده و آماده دریافت تخمک شود. اگر زن حامله شود، تخمک های بارور شده به آندومتریوم متصل شده و شروع به رشد می کنند. اما اگر زن حامله نشود، آندومتریوم از هم فرو می پاشد و بدن آن را بصورت خون دفع می کند که این دفع در حالت عادات ماهیانه یا همان قاعدگی صورت می پذیرد.

هنگام ابتلا به آندومتریوز، ایمپلنت های بافت خارج از رحم مانند بافت های لایه درونی رحم عمل می کنند. در دوره/چرخه قاعدگی، آنها ضخیم تر شده از هم تجزیه شده/فرو می پاشند و خونریزی دارند. اما ایمپلنت ها خارج از رحم هستند، بنابراین خون نمی تواند آنها را از بدن خارج کند. این ایمپلنت ها می توانند حالت زخم گرفته و دردناک شوند. بعضا آنها زخم ها/شکاف ها یا کیسه های مملو از مایع/کیست هایی را ایجاد می کنند. این بافت های زخم یا کیست ها حامله شدن زن را دشوار می کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 387
تعداد کل آرا: 4094
تعداد کل بازدیدها: 1676162

نظرات کاربران

*