آنالوگ یا دیجیتال، کدام بهتر است؟ فناوری آنالوگ چه فرقی با دیجیتال دارد؟

آنالوگ یا دیجیتال، کدام بهتر است؟ فناوری آنالوگ چه فرقی با دیجیتال دارد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/09

در اواخر دهه 1970 میلادی، داشتن یک ساعت دیجیتالی، بسیار هیجان انگیز و جالب بود. ساعت دیجیتال که بر خلاف ساعت‌های قدیمی آنالوگ، عقربه‌های چرخان روی صفحه بزرگ خود نداشت و به راحتی می‌شد اعداد را از روی صفحه ساعت دیجیتال خواند، آن هم با دقت خیلی بیشتر. از آن زمان تاکنون استفاده از فناوری دیجیتال بسیار بیشتر شده است. تقریبا به نظر می‌رسد همه چیز دیجیتالی شده است. از تلویزیون و رادیو گرفته تا پخش‌کننده‌های موسیقی، دوربین‌ها، تلفن‌های همراه و حتی کتاب‌ها هم دیجیتالی شدند. اما تفاوت فناوری آنالوگ و دیجیتال در چیست و کدامیک بهترین است؟

مردم به راحتی وسایل دیجیتال را مانند وسایل الکترونیکی و کامپیوتری می‌پذیرند و شاید حتی تلاش برای درک آن برایشان ارزشی نداشته باشد. اما به نظر می‌رسد که مفهوم فناوری آنالوگ بیشتر عجیب باشد بویژه وقتی سعی دارید که آن را توضیح دهید.

آنالوگ به چه معناست؟

اگر یک ساعت آنالوگ داشته باشید، زمان را با استفاده از عقربه‌هایی که یک صفحه مدرج را دور می‌زنند از روی آن می‌خوانید. مکان عقربه ها زمان را به شما می‌گوید. چقدر این حرکت عقربه‌ها به طور مستقیم مربوط به زمان است؟ اگر عقربه ساعت از سه بخش مدرج بگذرد، نسبت به وقتی که فاصله بین دو قسمت مدرج را طی کرده است، دو برابر زمان گذشته است. نکته اینجاست که حرکت عقربه روی صفحه مدرج ساعت، در واقع راهی برای نشان دادن گذشت زمان است و خود زمان نیست. حرکت عقربه یک نمایش یا یک قیاس از زمان است. در مورد اندازه گیری با یک خط کش هم همین است. اگر انگشت خود را کنار خط کش چوبی قرار دهید و اندازه بگیرید، بخشی از خط کش که علامت می‌زنید هم اندازه انگشت شماست و خود انگشت نیست. در واقع یک نمایش از انگشت شما یا یک قیاس از انگشت شماست. این معنای واقعی آنالوگ است.

اندازه گیری آنالوگ

در اوایل قرن بیستم که هنوز استفاده از کامپیوترها در حوزه‌های علم و فناوری فراگیر نشده بود، تقریبا تمام وسایل اندازه گیری آنالوگ بود. اگر فردی می‌خواست جریان الکتریکی را اندازه گیری کند، این کار را با یک آمپرسنج سیم‌پیچی متحرک انجام می‌داد که یک نشانگر کوچک را روی یک صفحه کوچک مدرج حرکت می‌داد. هر چقدر این نشانگر یا عقربه به سمت شماره های بالاتر حرکت می‌کرد، جریان در مدار بیشتر بود. در واقع نشانگر یک قیاس از جریان بود. در آن زمان، انواع ابزارهای اندازه‌گیری دیگر از ماشین‌های وزن کشی و سرعت‌سنج‌ها گرفته تا صداسنج‌ها و لرزه‌نگارها، از همین روش استفاده می‌کردند.

اطلاعات آنالوگ

فناوری آنالوگ فقط برای مواردی مثل ابزار اندازه‌گیری یا صفحات مدرج عقربه‌دار نیست. در واقع وقتی می‌گوییم چیزی آنالوگ است منظور این است که دیجیتال نیست. یعنی کاری که انجام می‌دهد یا اطلاعاتی که استفاده می‌کند شامل پردازش الکترونیکی اعداد نیست. یک دوربین فیلمبرداری قدیمی گاهی به عنوان مثالی از فناوری آنالوگ به کار می‌رود. در این دوربین شما یک تصویر روی یک قطعه فیلم پلاستیکی شفاف که با مواد شیمیایی ساخته شده از نقره، پوشانده شده و با نور واکنش می‌دهد، ضبط می‌کنید. در واقع این فیلم وقتی که آماده شود یک قیاس و نمایش از صحنه‌ای است که شما ضبط کرده‌اید. همین در مورد ضبط صدا با یک ضبط صوت با نوار کاست قدیمی درست است. صدای ضبط شده روی نوار، یک مجموعه از حوزه‌های مغناطیسی روی یک حلقه بلند از نوار پلاستیکی است. در نهایت، صدای درون نوار، نمایشی از صدای اصلی است که شنیده‌اید.

فناوری دیجیتال چیست؟

دیجیتال به کلی با آنالوگ فرق دارد. به جای ذخیره نمایش (آنالوگ) از اصل آن چیز، ابتدا اطلاعات را به اعداد (رقم) تبدیل می‌کنیم و این رقم‌ها را ذخیره می‌کنیم یا نمایش می‌دهیم. در واقع، فناوری دیجیتال یعنی اطلاعات را به صورت کدهای عددی ذخیره کنیم که خیلی کم حجم می‌شود و دوباره می‌توانیم آن کدها را برای استفاده به آنالوگ تبدیل کنیم. مانند یک فایل صوتی MP3 در کامپیوتر که با اجرای آن به صورت موج آنالوگ، صدا را می‌شنویم.

اندازه‌گیری‌ دیجیتال

در حال حاضر بسیاری از ابزارهای علمی، چیزها را به صورت دیجیتالی اندازه‌گیری می‌کنند (به صورت خودکار، آن را روی صفحه نمایش نشان می‌دهند) بجای اینکه از صفحه مدرج با عقربه یا نشانگر استفاده شود. دماسنج، دستگاه اندازه‌گیری فشار خون، مولتی‌متر (برای اندازه‌گیری جریان الکتریکی و ولتاژ) و ترازوهای خانگی، فقط چند نمونه از دستگاه‌های اندازه‌گیری رایج دیجیتالی هستند. یک صفحه نمایش دیجیتال به طور کلی سریع‌تر و آسان‌تر از آنالوگ آن خوانده می‌شود. دقیق‌تر بودن یا نبودن، بستگی به چگونگی انجام اندازه‌گیری و نمایش آن دارد.

اطلاعات دیجیتال

همه انواع از فناوری روزمره از فناوری دیجیتال بجای آنالوگ استفاده می‌کنند. برای مثال، تلفن‌های همراه، صدا را با تبدیل صدای فرد به اعداد مخابره و دریافت می‌کنند و سپس اعداد را از یک مکان به مکان دیگر به شکل امواج رادیویی ارسال می‌کنند. استفاده از روش دیجیتال مزیت‌های زیادی دارد. ذخیره اطلاعات به شکل دیجیتال آسان‌تر است و در کل فضای کمتری را اشغال می‌کند. برای ذخیره قطعات آنالوگ موسیقی به صفحات گرامافون احتیاج خواهید داشت که نگهداری این صفحات جای زیادی خواهد گرفت. اما با یک پخش کننده موسیقی MP3 می‌توانید همان مقدار موسیقی را در جیب خود قرار دهید! کتاب‌خوان‌های الکترونیکی هم همین‌طور هستند و می‌توانند چند هزار کتاب الکترونیکی (ebook) را ذخیره کنند؛ تقریبا 50 قفسه بزرگ از کتاب الکترونیکی در یک فضای کمتر از یک کاغذ معمولی جا می‌شود. کتاب‌خوان‌های الکترونیکی از مزایای تکنولوژی دیجیتال برخوردار هستند؛ آنها می‌توانند معادل هزاران کتاب کاغذی را در یک دستگاه الکترونیکی کوچکتر از یک کتاب ذخیره کنند. همچنین می‌توانند کتاب‌های دیجیتال را از اینترنت دانلود کنند که موجب صرفه جویی در یک سفر آنالوگ به کتابخانه دور دست یا کتابخانه محل زندگی شما می‌شود!

اطلاعات دیجیتال امن‌تر هستند. مکالمات تلفنی قبل از ارسال رمزگذاری می‌شوند. وقتی اطلاعات به شکل اعداد باشند این رمزگذاری امکان پذیر است. همچنین می‌توان اطلاعات دیجیتال را به راحتی ویرایش و دستکاری کرد. برای نمونه شاید کسی نتواند شبیه تصویری که توسط نقاشی معروف مانند داوینچی کشیده شده است را بکشد. اما هر کسی می‌تواند یک عکس که به شکل دیجیتال ذخیره شده است را از طریق یک برنامه گرافیکی در رایانه خود ویرایش کند. در واقع این کار با دستکاری اعداد که تصویر را به جای خود تصویراصلی نشان می‌دهند، انجام می‌گیرد.

آنالوگ یا دیجیتال، کدام بهتر است؟

فقط به این دلیل که فناوری دیجیتال مزیت‌های زیادی دارد نمی‌توان همیشه آن‌ را برتر از آنالوگ دانست. یک ساعت آنالوگ هم می‌تواند بسیار دقیق‌تر از یک ساعت دیجیتال باشد اگر از حرکت با دقت بالای چرخ‌دنده‌ها و فنرها برای اندازه گیری زمان استفاده کند. برخی ساعت‌های آنالوگ که دارای عقربه ثانیه شمار دقیق هستند، مطمئنا از یک ساعت دیجیتال که فقط ساعت و دقیقه را نشان می‌دهد دقیق‌تر است. شاید عجیب باشد اما ساعت‌های آنالوگ نیز می‌توانند زمان را بهتر از ساعت‌های الکترونیکی کوارتز حفظ کنند؛ انحراف زمانی در مدت زمان طولانی در بعضی ساعت‌های مکانیکی آنالوگ نسبت به یک ساعت کوارتزی الکتریکی ناچیز است. به طور کلی، گران‌قیمت‌ترین ساعت‌های جهان، آنالوگ هستند (البته اغلب به دلیل زیبایی و جلوه بیشتر) هرچند، دقیق‌ترین ساعت‌های اتمی جهان، زمان را با نمایشگرهای دیجیتالی نمایش می‌دهند.

نکته دیگر این است که اغلب برای حفظ فایل‌های دیجیتال اهمیت کمتری قائل هستیم. هیچ کس برای فایل‌های موسیقی MP3 یکبار مصرف به اندازه نگهداری از صفحات موسیقی گرامافون پر از خاطرات اهمیت قائل نیست. بهره بردن از برخی اطلاعات که در حافظه‌های قدیمی کامپیوتر اولیه ضبط شده است در کامپیوترهای جدید امکان پذیر نیست. مانند فلاپی دیسک‌ها که از اوایل دهه 1990 میلادی در کامپیوترهای پیشرفته جایی ندارند و دستیابی به اطلاعات درون یک فلاپی دیسک به آسانی ممکن نیست. به همین دلیل، اگر چه به نظر می‌رسد که آینده در دست فناوری دیجیتال است اما فناوری آنالوگ همیشه جای خود را دارد!

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 6
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 2
تعداد کل بازدیدها: 962

نظرات کاربران

*