آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

 

 اگر برای مدتی از ویندوز 10 استفاده کرده باشید، ممکن است توجه کرده باشید که مانند نسخه های قدیمی ویندوز نمیتوانید از boot به قسمت Safe Mode  بروید. البته این به این معنی نیست که Safe Mode  در ویندوز 10 غیرفعال است یا وجود ندارد. فقط با روش های گوناگون دیگری میتوان به Safe Mode رفت. شاید موضوع Safe Mode خیلی برایتان اهمیت خاصی نداشته باشد، تا وقتیکه ویندوزتان با افت سرعت یا مشکلی مواجه میشود، اینجاست که باید از System Restore استفاده کنید و تغییرات را به تاریخ مشخصی برگردانید تا دوباره کامپیوترتان بدون مشکل کار کند. اما نکته مهم این میباشد که قبل از این پیش آمدها باید قبلا یک نقطه دستیابی برای System Restore تعیین کرده باشید، همچنین برای اعمال این تنظیمات، باید از Safe Mode  استفاده کنید. حال که اهمیت Safe Mode برایتنان روشن شد، در زیر به بیان روش هایی جهت ورود به این قسمت حساس ویندوز 10 خواهیم پرداخت.

 

 

 آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

وقتیکه به Safe Mode ویندوز وارد میشوید، با یک محیط ساده از نظر گرافیکی و غیرفعال شدن برخی ابزارها و همچنین دسترسی به برخی تنظیمات و درایوهایتان روبرو خواهید شد.دقت کنید   در گوشه صفحه مانییتورتان Safe Mode نوشته شده باشد.

 

1.استفاده از ابزار System Configuration (msconfig.exe)

 یکی از ساده ترین راه های رفتن به Safe Mode در ویندوز 10 استفاده از ابزار تظیمات سیستم میباشد. بسیاری از کاربرها این تنظیمات را با اسم msconfig.exe میشناسند.

 

آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

سریع ترین راه برای رفتن به تنظیمات سیستم در ویندوز 10 استفاده از پنجره Run میباشد. برای انجام اینکار، به آرامی کلید های ویندوز + R را بر روی صفحه کلیدتان فشار دهید. سپس در پنجره باز شده msconfig.exe را بنویسید و بر روی OK یا Enter ضربه بزنید.

 

آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

بعد از وارد شدن به این قسمت، بر روی تب Boot  کلیک کنید. در قسمت Boot option گزینه Safe boot را انتخاب کنید و بر روی ok کلیک کنید.

 

 آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

ویندوز 10 به شما خواهد گفت که باید برای اعمال این تنظیمات، دوباره reboot شود. اگر هنوز هم میخواهید با ویندوزتان کار کنید، میتوانید گزینه " Exit without restart " را بزنید. اما اگر میخواهید فوری به قسمت safe mode وارد شوید، گزینه Restart  را انتخاب کنید.

 

آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

بعد از بالاآمدن ویندوز، safe mode را خواهید دید، که به احتمال زیاد با پیامی مانند پیام بالا روبرو خواهید شد، که به شما میگوید برنامه مایکروسافت مرورگر Edge را نمیتواند باز کند. نگران نباشید، میتوانید از مرورگر Internet Explorer در صورت نیاز به اینترنت استفاده کنید. دقت داشته باشید هدف ما در safe mode  وبگردی و انجام کارهای روزانه با رایانه نمیباشد، ما در safe mode میخواهیم برخی مشکلات احتمالی را از بین ببریم. و یا نرم افزارهایی که برای نصب بهتر به نصب در این محیط احتیاج دارند، را نصب کنیم. البته گاها پیش میاد که برای انجام کاری ضروی باید به اینترنت دسترسی داشته باشید، که باید گزینه دسترسی به اینترنت را نیز فعال کرده باشید.

 

2.از " Shift + Restart " برای رفتن به safe mode استفاده کنید.

 

آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

یکی از روش های دیگر برای رفتن به safe mode استفاده از کلیدهای ترکیبی shift+restart میباشد. مانند تصویر بالا منوی start را باز کرده و بر روی power button کلیک کنید.

سپس در حالیکه کلید shift را فشرده اید، بر روی Restart کلیک کنید.

 

آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

دقت داشته باشید شما میتوانید در قسمت ورود به ویندوزتان نیز از این ترفند استفاده کنید. بر روی علامت power در گوشه سمت راست پایین صفحه کلیک کنید و shift را فشار داده و گزینه Restart را انتخاب کنید.

 

آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

سپس بعد از بالاآمدن ویندوز 10، از شما میخواهید برای ادامه عملیات گزینه ای را انتخاب کنید. شما باید گزینه Troubleshoot را انتخاب کنید.

 

آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

سپس در صفحه Troubleshoot  بر روی Advanced option کلیک کنید.

 

آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

در این صفحه باید بر روی Startup Settings کلیک کنید.

 

آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

ویندوز 10 صفحه بالا را به شما نشان خواهد داد، که به شما میگوید میتوانید ویندوزتان را ریستارت کرده تا تنظیمات پیشرفته بوت را اعمال کنید. بر روی Restart در پایین صفحه کلیک کنید.

 

آموزش ورود به Safe Mode ویندوز 10

بعد از بالا آمدن دوباره ویندوز 10 میتوانید گزینه ی دلخواهتان را انتخاب کنید. برای رفتن به Safe mode 3 انتخاب دارید. اگر میخواهید  safe mode را فعال کنید بر روی عدد 4 یا F4  در صفحه کلیدتان ضربه بزنید. اگر میخواهید گزینه safe mode همراه Networking(قابلیت دسترسی به اینترنت)  را فعال کنید میتوانید عدد 5 یا F5 را انتخاب کنید. و یا اگر میخواهید گزینه safe mode  همراه پنجره cmd (Command Prompt)  برایتان فعال شود، باید بر روی 6 یا F6 کلیک کنید.

روش های دیگری نیز جهت ورود به Safe Mode  ووجود دارند، اما روش های بالا راحت ترین روش ها میباشند.

لطفا اگر سوالی یا نظری دارید، مطرح کنید.

 

 منبع : digitalcitizen

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 120
تعداد کل نظرات : 70
تعداد کل آرا: 492
تعداد کل بازدیدها: 76029


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)