آموزش نحوه صحیح تمیز کردن کامپیوتر

آموزش نحوه صحیح تمیز کردن کامپیوتر
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/15

 با قسمت پانزدهم از سری کامپیوتر چیست؟ در خدمت شما هستیم. مقاله چهاردهم این سری را میتوانید در صفحه فضای ابری چیست ؟  بخوانید. توجه داشته باشید که در این دوره سعی ما بر این است، که در پایان دوره به راحتی بتوانید با کامپیوترها کار کنید و دانش تان راجع به کامپیوترها و کار با آنها افزایش یابد.

کثیف بودن کامپیوترتان، جدا از اینکه جذاب نیست، بلکه میتواند باعث ایجاد صدمات شود که نتیجه آن تخریب قسمت هاییی از کامپیوترتان خواهد بود. تمیز کردن کامپیوترتان بطور منظم، میتواند باعث کارکرد بهتر کامپیوتر و همچنین جلوگیری از تعمیرات گران قیمتی که بدلیل کثیف بودن کامپیوترتان رخ میدهند، شود.

تمیز کردن صفحه کلید

گرد و خاک، خرده غذا، مایعات و دیگر قسمت های هر چیزی میتواند بین کلید های صفحه کلید قرار گیرند، و اگر تمیز نشوند، مانع از کارکرد خوب صفحه کلید خواهد شد. نکات زیر میتواند، به شما کمک کند که به راحتی، صفحه کلیدتان را تمیز کنید.

1. صفحه کلید را از کامپیوتر و کیس جدا کنید. اگر کابل صفحه کلید به کامپیوترتان متصل میباشد، بعد از اینکه کامپیوترتان را خاموش کردید، کابل صفحه کلید را از کامپیوترتان جدا کنید.

2. صفحه کلیدتان را برعکس کرده و به آرامی تکان دهید، تا خرده چیزهای بین کلید ها از بین کلید ها، بیرون بیایند.

3. از اسپری های هوای فشرده برای تمیز کردن کلید های صفحه کلید استفاده کنید.

 

آموزش نحوه صحیح تمیز کردن کامپیوتر

 

4. از یک پارچه کتان و یا دستمال کاغذی مرطوب که با کمی الکل مرطوب شده است برای تمیز کردن سطوح کلید ها، استفاده کنید. به هیچ وجه نباید هیچ مایعی یا الکل را مستقیما بر روی صفحه کلید بپاشید.

نفوذ آب به درون صفحه کلید

اگر مایعات به درون صفحه کلیدتان نفوذ کرد، بلافاصله، کامپیوتر را خاموش کرده و صفحه کلید را از کامپیوتر جدا نمایید. سپس صفحه کلید را به پایین گرفته تا مایعات بین کلید ها، به بیرون بریزد.

اگر مایعاتی چسبناکی بر روی صفحه کلید ریخته شد، باید صفحه کلید را زیر شیر آب بگیرید تا مایعات چسبناک را بشوید. سپس صفحه کلیدتان را برعکس کنید تا آب باقی مانده در بین کلید ها خارج شود، برای 2 روز بگذارید، در این حالت باقی بماند، بعد از اتمام 2 روز، دوباره صفحه کلید را به کامپیوتر متصل نمایید.

برای پیشگیری از چنین رخدادهایی، ما همیشه پیشنهاد میکنیم، که سخت افزار کامپیوتر را از مایعاتی نظیر آب و چای و قهوه و ... به دور نگهدارید.

تمیز کردن ماوس

دو نوع اصلی ماوس وجود دارند: ماوس چشمی(optical) و ماوس مکانیکی(mechanical) . هر دو ماوس به یک روش تمیز میشوند، اگرچه ماوس مکانیکی به کمی تمیزکاری بیشتری احتیاج دارد.

• ماوس چشمی نیازی به تمیزکاری درونی ندارند، چون هیچ قطعه چرخانی در داخل شان ندارند، با اینحال ممکن است، گرد و خاک از بین چراغ زیر ماوس به درون ماوس نفوذ کند. همین امر میتواند مانع کارکرد صحیح ماوس شود.

 

آموزش نحوه صحیح تمیز کردن کامپیوتر

• ماوس مکانیکی به گرد و خاک حساس بوده و از قطعات جداشدنی تشکیل شده است، که اگر تمیز نشوند، باعث ایجاد اختلال در عملکرد ماوس خواهند شد. اگر ماوس به نرمی کار نکرد، احتمالا نیاز به تمیزکاری داشته باشد.

 

آموزش نحوه صحیح تمیز کردن کامپیوتر

 

نکات زیر میتواند به شما در تمیز کردن ماوس، کمک کند:

1. ماوس تان را از کامپیوترتان جدا کنید. اگر ماوس به کامپیوتر متصل میباشد، ابتدا کامپیوتر را خاموش کرده و سپس ماوس تان را جدا نمایید.

2. یک پارچه آغشته به الکل را به سطوح بالایی و پایینی ماوس بکشید، تا تمیز شود.

3. اگر ماوس مکانیکی دارید، میتوانید گوی چرخان ماوس تان را بیرون آورده و آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن، نیز میتوانید از یک پارچه کتان آغشته به الکل برای درون ماوس و گوی چرخان استفاده کنید.

 

آموزش نحوه صحیح تمیز کردن کامپیوتر

 

• اجازه دهید، که همه قسمت های ماوس خشک شوند، سپس دوباره ماوس را به کامپیوتر متصل نمایید.

♦ اگر میخواهید به سرعت ماوس تان را تمیز کنید، ماوس تان را بر روی یک کاغذ سفید تمیز قرار داده، و آن را حرکت دهید، تا قسمت پایین ماوس، تمیز شود. بعضی از گرد و خاک های نشسته بر روی سطح زیری ماوس، به کاغذ چسپیده، و آنرا تمیز میکند.

تمیز کردن صفحه نمایش(monitor)

گرد و خاک، اثرات انگشت میتواند باعث شود که نتوانید به خوبی از صفحه نمایش تان استفاده کنید، با اینحال تمیز کردن صفحه نمایش ، خیلی راحت میباشد. مجموعه هایی مخصوص تمیز کردن صفحه نمایش به فروش میرسند، اما شاید باعث آسیب دیدن صفحه نمایش تان شوند، چون آنها برای صفحه نمایش های خاصی طراحی میشوند.  برای مثال، یک تمیز کننده مانیتور که برای صفحه نمایش شیشه ای ساخته شده است، اثر مشابهی روی صفحه نمایش LCD نخواهد داشت. آسان ترین راه، استفاده از یک پارچه تمیز آغشته به کمی آب میباشد.

♦ به هیچ وجه از تمیز کننده های مخصوص پنجره و شیشه برای تمیز کردن صفحه نمایش تان ایستفاده نکنید. چون بدلیل مواد تشکیل دهنده اینگونه شیشه شوی ها، احتمال آسیب رسیدن به صفحه نمایش  تان وجود خواهد داشت.

دستورالعمل های زیر را برای تمیز کردن صفحه نمایش  تان انجام دهید.

1. کامپیوتر را خاموش کنید.

2. کابل مانیتور را جدا نمایید. اگر از لپ تاپ استفاده میکنید، کافی است که لپ تاپ را خاموش کرده و از برق بیرون بکشید.

3. از یک پارچه نرم که با آب مرطوب و نمناک شده است، برای تمیزکردن صفحه نمایش تان استفاده کنید.

 

آموزش نحوه صحیح تمیز کردن کامپیوتر

 

♦ به هیچ وجه مایعات را بر روی صفحه نمایش اسپری نکنید. چون امکان نشت مایع به داخل صفحه نمایش وجود داشته که میتواند باعث خسارت و آسیب رسیدن به اجزای داخل کامپیوترتان شود.

نکات دیگری برای تمیز کردن دیگر قسمت های کامپیوتر

هر از گاهی باید پشت کیس و کنار آن و همچنین قسمت پشتی صفحه نمایش را برای جلوگیری از نفوذ گرد و خاک به درون آنها، تمیز کنید. در زیر نکاتی برای انجام این کار میباشد.

• گرد و خاک دشمن اصلی کامپیوتر شما میباشد. از یک پارچه نرم برای زدودن گرد و خاک استفاده کنید. به هیچ وجه از تمیزکننده های مخصوص مبلمان یا حلال های قدرتمند استفاده نکنید.

 

آموزش نحوه صحیح تمیز کردن کامپیوتر

• از اسپری هوای فشرده برای فوت کردن به داخل اجزای کامپیوتر استفاده کنید. با استنفاده از این اسپری ها، میتوانید به راحتی گرد و خاک اجزای داخلی کامپیوتر را از آنها جدا کنید.

• آمونیاک رقیق همراه با آب یا شیشه شوی فشرده که از آب و آمونیاک تشکیل شده است-برای تمیز کردن سطوح خارجی کیس مناسب میباشد.

• میتوانید برای تمیز کردن سطح پشتی مانیتور و کیس تان از یک پارچه آغشته به تمیزکننده های ملایم استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید، باید برای صفحه نمایش، از پارچه آغشته به آب استفاده کنید. 

خنک ماندن کامپیوتر

• به هیچ وجه جریان هوای اطراف کامپیوترتان را محدود نکنید. یک کامپیوتر میتواند گرمای زیادی تولید کند، بنابراین فن به آنها برای خنک ماندن کمک مکیند. وسایلی مانند کتاب یه هر وسیله دیگری را روی کیس یا نزدیک کیس و کامپیوتر قرار ندهید، تا مانع جریان هوای اطراف کامپیوترتان نشود.

• بسیاری از میزهای کامپیوتر، قسمت مخصوصی برای کیس کامپیوتر دارند. اگر شما هم از این میز ها در خانه تان یا محل کارتان دارید، ممکن است بخواهید که کیس را در قسمت پایین میزتان که مخصوص کیس میباشد، قرار دهید. اگر محل مخصوص کیس، دارای "در" میباشد، حتما "در" آن را جدا نمایید، تا مانع جریان هوا نشود.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 109
تعداد کل آرا: 729
تعداد کل بازدیدها: 219529

نظرات کاربران

*