آموزش مسائل جنسی و جنسیتی در سند 2030 یونسکو(همراه فیلم)

آموزش مسائل جنسی و جنسیتی در سند 2030 یونسکو(همراه فیلم)

در مقاله سند 2030 یونسکو چیست و چرا با آن مخالفت می شود؟ درخصوص سند آموزش 2030 یونسکو و دلایل انتقاد و مخالفت با آن توضیحاتی داده شد. باتوجه به اینکه بیشتر خوانندگان این مقاله بر مبحث مسائل جنسیتی، جنسی و همجنس گرایی که در سند 2030 و یا بندها و اسناد زیردستی آن آورده شده است، تمرکز داشته و صحبت کردند، در این نوشته سعی می شود که دیدگاه های سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) درخصوص مسائل جنسی یا همجنس گرایی(homosexuality) و تراجنسی(transsexual) و آنچه در اسناد این سازمان بطور کلی به عنوان LGBT(Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender) نام برده می شود، بطور خلاصه توضیح داده شود. توضیح اینکه این نوشته کوتاه از یک سند 150 صفحه ای که نسخه انگلیسی آن در لینک http://unesdoc.unesco.org/images/0024/002447/244756e.pdf موجود است، برگرفته شده است و سعی می شود که دیدگاه های این سازمان نسبت به مسائل جنسی و آموزش های لازم برای جلوگیری از خشونت های جنسی و جنسیتی بیان شود.

در یک جمله می توان گفت آنچه هدف این سازمان از آموزش درخصوص مسائل جنسی یا همجنس گرایی در مدارس یا محیط های آموزشی است، پیشگیری و جلوگیری از خشونت یا رفتارهای تبعیض آمیز نسبت به افرادی که مشکلاتی مانند تراجنسی- یعنی کسانیکه بطور مادرزادی دارای تضاد جنسیتی هستند(Transsexual/transgender) یا تمایلات همجنس گرایی(homosexual) یا تمایل به هر دو جنس(biosexual) داشته اند، می باشد. در حقیقت آنچه در ابتدای سند فوق الذکر بیان می کند، این است که یونسکو به دنبال ایجاد محیط های امن برای آموزش است که از هرگونه رفتارهای تبعیض آمیز، شوخی های نامناسب، خشم و خشونت کودکان و نوجوانان نسبت به یکدیگر و یا نسبت به همسالان خود که یکی از مشکلات جنسیتی فوق الذکر را دارند، عاری باشد.

در سندی که لینک آن در بالا ذکر شده است، تحقیقاتی در کشورهای مختلف دنیا نسبت به این رفتارهای تبعیض آمیز و خشونت آمیز در محیط های آموزشی انجام شده است که نتایج آن در این سند ذکر شده است. یافته های این تحقیقات نشان می دهد که در بسیاری از محیط های آموزشی دنیا کودکان رفتارهای نامناسبی نسبت به یکدیگر و بویژه افرادی با مشکلات و جهت گیری های جنسی متفاوت یا ناهمگون دارند. در نتیجه این تحقیقات این سازمان به دنبال ایجاد چارچوب ها(Framework) و برنامه های آموزشی به منظور پیشگیری یا پاسخ به این رفتارهای نامناسب و بعضا خشونت آمیز در محیط های آموزشی است. لازم به ذکر است که این رفتارهای نامناسب و خشونت طبق این تحقیقات هم توسط دانش آموزان و هم توسط معلمان و اولیا مدارس صورت گرفته است.

یادآور می شوم که چنین گزارشها و اسنادی در چارچوب برنامه توسعه پایدار 2030 سازمان ملل انجام شده است که براساس تحقیقات صورت گرفته در کشورهای مختلف توصیه هایی را نسبت به مسائل مختلف از جمله آموزش در مدارس و آموزش در خصوص مسائل جنسی به منظور جلوگیری از خشونت، رفتارهای تبعیض آمیز و نامناسب با افراد دارای مشکل جنسی ارائه می دهد.

توصیه های این گزارش که مبتنی بر تحقیقات صورت گرفته است، موارد زیر را به منظور ایجاد محیط امن و ایمن و عاری از خشونت برای هر دانش آموزی(حتی کسانیکه مشکلات جنسی دارند) توصیه می کند:

  • نظارت سیستماتیک بر روی خشونت در محیط آموزشی
  • خط مشی ها و سیاستگذاری های جامع در سطوح ملی آموزش و سطوح آموزش در مدارس به منظور ایجاد محیطی امن برای آموزش
  • لحاظ کردن مواد آموزشی در برنامه های درسی در خصوص مسائل جنسی و همچنین مشکلات جنسیتی(لازم به ذکر است که محققان اشاره می کنند که اگر در سطوحی از مدارس یا به هر دلیلی امکان آموزش برخی مسائل جنسی نیست، سعی شود به حداقل آموزش درخصوص تفاوت های جنسیتی بسنده شود- بویژه در سطوح پایین تر آموزشی)
  • حمایت از معلمان و کارکنان مدارس و محیط آموزشی به جهت اجرای برنامه های ضد خشونت در مدارس و محیط های آموزشی
  • ایجاد محیط آموزشی/مدارسی امن، بدون تبعیض و حامی برای دانش آموزان
  • مشارکت با جامعه و برگزاری کارزارهای(campaign) های اطلاع رسانی در خارج از محیط آموزشی و به مردم جامعه در این خصوص

در پایان این توضیح باید داده شود که لینک مقاله فوق تنها یکی از گزارش هایی است که یونسکو براساس تحقیقات در این خصوص منتشر کرده است و توصیه هایی را در چارچوب برنامه توسعه پایدار خود در حوزه آموزش ارائه داده است. ضمن اینکه این توصیه ها اساسا برای هر جامعه یا کشوری از جمله ایران مفید است و مشخصا هر شهروندی مایل به داشتن محیط امن آموزشی برای فرزندان خود است. البته نحوه اجرا و تدوین برنامه های آموزشی در این خصوص جای بحث دارد که مقامات دولتی و متصدیان امر آموزش در ایران باید به آن پرداخته و برنامه های آموزشی مناسبی و متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی ما تدوین کنند. لازم به ذکر است که ما باید به آموزه های دینی و اخلاقی خود پایبند باشیم و همانطور که محققان یونسکو می گویند، بخشی از این آموزش ها در خارج محیط های آموزشی روی می دهد و محیط خانواده و جامعه نیز نقش بسزایی در شکل دهی رفتار کودکان و نوجوانان دارد.

در کنار توضیحات و سند فوق، تماشای این فیلم که مربوط به آموزش مسائل جنسی برای کودکان در کشورهای غربی است، نیز توصیه می شود(خواهشمند است نسبت به این فیلم و مطالب فوق خارج از تعصبات و جهت گیری های سیاسی قضاوت و نظردهی کنید). ضمنا نویسنده این مقاله تنها به عنوان یک نویسنده ایرانی و مسلمان و بدون هیچ جهت گیری سیاسی نسبت به تهیه این مقاله و انتشار این فیلم اقدام کرده است.

علاقه مندان به آشنایی بیشتر با این اختلالات و شرایط مختلف تمایلات جنسی و جنسیتی بطور علمی می توانند مقاله تراجنسیتی، ترنسکشوال یا ترنس یعنی چه؟ خصوصیات و راه های درمان تراجنسیتی ها را مطالعه نمایند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.9
sigmaمجموع آرا: 84

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 667
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
H
هومن ( 2017-05-16 14:13:23 )
نظام کشور ما تراجنسیتی ها رو به رسمیت می شناسه و حتی جزو کشورهایی هست که به اونها اجازه ی عمل تغییر جنسیت میده اما متاسفانه همجنسگراها رو به رسمیت نمی شناسه و حتی رئیس جمهور قبلی گفت ما در ایران اصلا همجنسگرا نداریم!!
M
م.ش ( 2017-05-16 14:39:42 )
آقا هومن: همجنس گرایی یک مشکل روانی و شاید جسمی است که متخصصان پزشکی و روانشناسی باید درخصوص آن توضیح داده و نسبت به آن اقدام کنند. به نظر من اساسا چیزی به عنوان همجنس گرا وجود ندارد و تنها تمایلات هر فرد نسبت به یک جنس کمی بیشتر است که این می تواند ریشه در مشکلات روحی یا هورمونی داشته باشد. اساسا اگر قرار بود که همجنس گرایی رسمیت داشته باشد که چرا خداوند دو جنس مختلف را در همه موجودات از جمله انسان آفرید.
H
هومن ( 2017-05-16 14:51:44 )
به هر حال چه این مسئله طبیعی باشه و چه اختلال هورمونی باشه، این افراد در جامعه وجود دارند و نمیشه اونها را کتمان کرد و تا زمانی که هم مردم و هم حکومت نتوانند حضور این افراد رو تحمل کنند، این مسئله حل نمیشه و به صورت یک بحران باقی خواهد ماند. ابتدا باید اینکه این افراد هم انسان هستند و حق زندگی دارند از طرف جامعه پذیرفته شود و بعد به ریشه ی این مسئله و این که چرا این افراد گرایش جنسیشان به این شکل هست پرداخته شود
M
م.ش ( 2017-05-16 15:26:37 )
هومن: نکته این است که تمایل به همجنس به عنوان یک بیماری که باید درمان شود، می تواند پذیرفته شود، اما نه به عنوان یک رفتار فردی و اجتماعی همانگونه که به غلط در برخی از کشورهای غربی پذیرفته شده است. مانند اینکه در گذشته تراجنس ها در ایران پذیرفته نشده بودند، در حالیکه این مشکل در حال حاضر به عنوان یک بیماری که درمان دارد پذیرفته شده است.
T
تاب ( 2017-05-19 00:52:49 )
خلاصتون کنم همجنسگرا اعدام والسلام.
A
احمد ( 2017-05-21 21:20:58 )
اگر قرار بود به رسمیت شناخته بشه آموزش های دینی مون کجا میره. مگه ما تو قرآن قوم لوط رو نداریم که خدا عذابشون کرد؟ ایا اصلا از لحاظ عقلانی میتونید بپذیرید که چنین کسانی رو قبول کنیم
M
محمد ( 2017-05-22 14:19:54 )
من کاملا موافقم که باید روی این مبحث کار کرد دوست عزیزم اگه خداوند قول لوط رو عذاب داد چون اون زمان علم روانشناسی وجود نداشته و مردم هم قدرت درک این موضوع رو نداشتن بهرحال روشهای حل مسائل بسته به دورههای زمانی مختلف ، متفاوته من معتقدم میشه این افراد رو درمان کرد
A
امیر ( 2017-05-22 17:17:26 )
دوستان عزیز راجع به همجنس گرایی یک مسئله مهمی وجود داره که بهتره اون رو مد نظر داشته باشیم، همجنس گرایی چه یک بیماری باشه چه یه چیز طبیعی در هر کشوری که آزاد شده، ترویج هم پیدا کرده، یعنی اینجوری نیست که بگین خب ما یک درصد همجنس گرا داریم اگر بهشون حقوق یکسانی بدیم، این یک درصد همجنس گرا زندگی بهتری دارن،‌نه این یک درصد یواش یواش بیشتر میشه، این رو در آمار رو به رشد همجنس گرایی در برخی کشورها میشه دید، به همین دلیل دوستان عزیز این نکته رو مد نظر داشته باشید
N
نسیم ( 2017-05-23 00:18:43 )
ما تو کشورمون امنیت داریم این. کلیپ واقعا منو ک بزرگم شرمنده کرد چ برسه ب این بچه ها با این سند یونسکو دیگه ازدواج دین مادر همسرممهم نیست امنیت نداره هیج جا. بمیریم بهتره ک این چیزا رو ببینیم
آ
آرش ( 2017-05-27 09:31:50 )
یادم هست در دوران دبستان شخصی در مدرسه ما تحصیل میکرد که که مشکلات از این دست داشت و همیشه و تقریباً هر روز مورد ضرب وشتم قرار می گرفت و در خارج از مدرسه هم در امان نبود و همیشه برای من سوال بود که چرا مسئولین آموزشی نمیتوانند جلوی این خشونت را بگیرند، آیا کسی که بیمار است و یا مشکلات جسمی و هورمونی دارد مستحق رفتاریست که با حیوانات هم نمی شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
M
مجید ( 2017-05-27 15:56:31 )
سلام به همه منتقدین و متفقین بع هرض میرسانم که موضوع همجنسگرا یی مانند شخصی است که در جایی نامناسب به چیزی غیر متعارف علاقه شدید داشته باشد مثلا با توجه به قانون عبور از چراغ قرمز که تخلف محسوب میشود بگوییم شخصی کلا دوست دارد همیشه از چراغ قرمز بگذرد. آیا بنظر شما ما باید شرایط را برای این شخص فراهم کنیم یا اینکه عمل او باعث بی نظمی در امور جامعه میشود حال آن شخص عمدا این کار را بکند یا بواسطه مریضی و یا مادرزادی اینگونه باشد مهم نیست. مهم این است که اکثریت مردم با این موضوع مشکل دارند و در جامعه قابل قبول نیست و بایستی فرد خاطی از عمل خود منع شود و تحت درمان قرارگیرد. و در کل این رفتار چه زاتی و چه عمدی یک مشکل قابل درمان است و شخص باید با درد خود مقابله کند. و نسبت به درمان خود احتمام ورزد. ولی مشکل دوجنسیتی یک مشکل زاتی است که شخص میتواند با توجه به تمایل خود به جنسیت مورد نظر خود نسبت به رفع مشکل اقدام کند و دولت نیز باید زمینه رفع مشکل را در اینگونه افراد خاص فراهم سازد. در کل شخص یا به سمت مذکر و یا مونث تمایل دارد و در هر دور صورت با عمل های جراحی قابل اصلاح هستند تا در جامعه نیز از حقوق قانونی خود بهرمند شوند. در کل مبحث همجنسگرا یک بیماری است و مبحث دوجنسیتی یک مورد خاص ذاتی است و هر دو قابل درمان هستند. و چیزی در دنیا بغیر از دو جنس نر و ماده نیست.
Yz
Ya zahra ( 2017-06-01 17:22:48 )
من فیلم و با دقت نگاه کردم، دیدم که چطور معصومیت رو از بچه ها میگیرن!! در سنی که اصلا و به هیچ عنوان بچه ها نیازی به دانستن این مطالب ندارن ،، کودک در این سنین حواسش به بازی کردن هستش و پدر مادرمیتونن با فراهم کردن شرایط تفریح و سرگرمی هوش کودک رو بالا ببرن،، نه اینکه ذهنشون رو درگیر مسائل جنسی کنن،!! وااای خدا
t
taheri ( 2017-06-02 13:09:44 )
به نظرم ایت الله ومراجع عالی دینی وروانشناسانی که به بالاترین درجه علمی رسیده اند باید باهم مشورت کرده وتصمیمی که با عقل وعلم ودین جور دربیاد اتخاذ کنند ما انسان هایی با سطح سواد معمولی که اطلاعات کافی مذهبی وعلمی و پزشکی نداریم نباید نظر بدیم
H
حسن ( 2017-06-02 22:39:04 )
اين اصلا درست نيست ... واقعا اين خوب نيست ذهن بچه هارو اينطوري درگير كرد ... حتي ديد اونا به پدر و مادر عوض ميشه ... برادر و خواهر ها توي خونه نسبت به هم ديدشون عوض ميشه ... اونا ذهن فعال و پويايي دارن ... اين درست نيست
R
راضيه ( 2017-06-14 09:37:06 )
همجنس گرايي يه واقعيت كه وجود داره وگرايش جنسي اين افراد به ما هيچ اسيب نميزنه با اموزش به فرزندانمون به درك درست و صحيح دنيا و جلو گيري از پرخاشگري كمك كرديم و ميارزه با اين گرايش هيچ چيز رو درست نميكنه در مورد مسائل ديني هم كاملا موافقم كه نبايد اموزش داده بشه چون ما تو اين ٤٠ سال خيري نديديم ازش و به اعتقاد من اعتقد هر كس بايد از طريق خود اون فرد و با تحقيقات در كمال بلوغ جسمي و فكري انجام بشه نه از كودكي كه به صورت خيلي ناقص تزريق ميشه به بچه اي كه به رشد عقلي كامل نرسيده و فرد فقط به اسم دين دار و درك صيح نداره كه الان تو جامع ما كاملا عيان هست اين حالت
M
مهرنوش ( 2017-06-22 02:28:37 )
به نظر من این روش برای آموزش بچه ها خیلی زوده و مناسب نیست ولی دلیل نمیشه کل سند رو زیر سوال ببریم .میشه این قسمت رو تغییراتی داد وبافرهنگ ایرانی همخوان کرد.
M
محمد ( 2017-10-13 23:57:35 )
احتمالا اکثر این بچه های توی فیلم الان دچار انحرافات جنسی شده اند! روشنفکری خوبه اما نباید مثل بخاری در تابستان و کولر در زمستان عمل کرد. ضمنا غرب امتحان خود را در به انحطاط کشیدن بشر پس داده بهتر است کشورها خود فکری به حال خود کنند.