آموزش توالت رفتن به کودک | چگونه گودک خود را از پوشک بگیریم | چگونه به کودک توالت رفتن یاد بدهیم

آموزش توالت رفتن به کودک | چگونه گودک خود را از پوشک بگیریم | چگونه به کودک توالت رفتن یاد بدهیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/20

زمانی که نوزاد به دنیا می آید تا زمان خاصی پوشک شده و خیال پدر و مادر از این ماجرا کاملا راحت است. اما مشکل از زمانی آغاز می شود که پدر و مادر تصمیم میگرند تا کودک خود را از پوشک گرفته و یا به اصطلاح او را ترک دهند. این دغده از زمانی آغاز می شود که پدر و مادر نگران کثیف کاری های فرزند خود بوده و نمی دانند که چگونه می توانند به وی آموزش بدهند که خودش بدون پوشک به دستشویی رفته و کار خود را انجام دهد. یکی از دغدغه‌های والدین گرفتن کودک از پوشک با روشی مناسب است. برای بیشتر کودکان یادگیری اصول اولیه پاکیزگی و توالت رفتن بسیار مشکل‌تر از پذیرش عادات مربوط به تغذیه یا خواب است، زیرا رعایت پاکیزگی برای آنها هیچ پاداشی به همراه ندارد.

هر کودکی روش و شیوه خاص خود را برای دستوشیی کردن خواهد داشت اما به طور کلی آموزش به کودکان با جدیدترین متدها چیزی است که در میان والدین به صورت مشترک می باشد. در این مقاله به شما شیوه ای را نشان می دهیم که از طرف پزشکان دنیا مورد تایید است. در اینجا روشی را که دکتر بری برازلتون، پزشک کودکان، سالیان دراز در تربیت کودک برای توالت رفتن کار کرده و تجربه دارد، شرح می‌دهیم. با چگانه همراه شوید.

چگونه به کودک خود آموزش دهیم تا خودش دستشویی کند
بیشتر کودکان در ابتدای صبح احساس دستشویی دارند به همین منظور برای اولین قدم برای آموزش کودک خود وقتی کودک از خواب بیدار می‌شود بلافاصله او را بر سر لگن می‌نشانیم و از او می‌خواهیم که خود را تخلیه کند و چون مثانه‌اش پر است خودبه‌خود تخلیه می‌شود. یکی از مشکلات زمان بردن این موضوع بوده که کودک حوصله اش سر می رود. برای اینکه کودک نق نزده و تا انجام کار خود بر روی دستشویی خود بنشیند می توانید از وسایل و اسباب بازی هایی که دوست دارد استفاده نمایید.
هیچگاه فراموش نکیند که آموزش یک نکته دومی هم دارد و آن هم جایزه و تضویق است. انسان به این نکته عادت دارد که برای یادگیری یک موضع حتما باید تشویق شود. کودک شما نیز از این قاعدع مستثی نبوده و زمانیکه کار خود را انجام داد وی را با یک شیرینی و یا اسباب بازی تشویق کنید. بعد از انجام او را مورد لطف و تشویق قرار داده و برای تشویق می‌توان از خوراکی مورد علاقه‌اش استفاده کرد یا مثلا برچسب‌های جذاب کودکانه به او جایزه داد. بعد از انجام، بیست دقیقه او را باز می‌گذاریم و دوباره پوشک می‌کنیم و دو ساعت بعد پوشک را باز می‌کنیم. اگر خشک بود دوباره کودک را بر سر لگن می‌نشانیم و همان مراحل قبل ولی اگر خیس بود یعنی کودک زودتر از دو ساعت اجابت مزاج می‌کند که با چند بار امتحان زمان آن دستمان می‌آید و همان زمان کودک را باز می‌کنیم و بر لگن می‌نشانیم. اگر در لگن ادرار کرد دوباره بیست دقیقه باز و دوباره پوشک و همینطور تا آخر شب. این مربوط به کودکان نوپایی است که می خواهید به مرور زمان آن ها را از پوشک گرفته و به دستشویی عادت دهید.

دستشویی رفتن بچه ها؛ آموزش توالت رفتن به کودکان
پدر و مادرانی که می خواهند به کودک خود آموزش دهند که به دستشویی برود در ابتدا باید اطلاعات کافی از تعداد دفعات دستشویی و همچنین مدت زمان هایی که در شبانه روز وی دستشویی می کند داشته باشند.
کودکان ابتدا دستشویی رفتن را در روز و سپس در شب می‌آموزند. برنامه ریزی نموده و یک هفته قبل از آموزش اطلاعات نسبی از برنامه دستشویی رفتن و فواصل زمانی ادرار و مدفوع کودک به‌دست آورید. باید با ضریب خطای بسیار کمی زمان ادرار و مدفوع را بدانید. نکته مهم این بخش این است که کودک فواصل بین دو تخلیه را باید پوشک باشد حتی با علم به اینکه در این فاصله ادرار نمی‌کند زیرا باید نتیجه بگیریم که بعد از مدتی کودک در طول روز فقط وقتی که بازش می‌کنیم جیش می‌کند و پوشکش در طول روز خشک می‌ماند. این زمان در بچه‌ها متفاوت است ممکن است یک هفته تا سه هفته طول بکشد ولی رسیدن به این مرحله بسیار مهم و ضروری است. اگر از دست کودک در رفت، او را سرزنش نکنید و از او بخواهید قبل از خیس شدن اطلاع دهد.

این روند قرار نیست که همیشه ادامه یابد. تنها بعد از دو یا سه هفته که زمان را کاملاً کنترل کردیم دیگر فواصل بین دستشویی‌ها کودک را پوشک نمی‌کنیم. اگر بخواهیم به پدر و مادرانی که می خواهند این عمل خطیر را انجام دهند یک کمک بکنیم باید به آنها هشدار دهیم که :صبر! صبر! صبر! کودک شما نوپاست و برای یادگیری نیاز به پدر و مادر مهربان و صبور دارد. صبر پیشه کنید و از ابتدای آموزش به کودک حداقل یک کلمه، اشاره یا علامت در هنگام داشتن ادرار یا مدفوع یاد بدهید و از او بخواهید تا قبل از خیس شدن به شما اطلاع دهد، البته باید صبور باشید.

همه چیزه به یکباره رخ نمی دهد. یادگیری کودک چندین مرحله دارد که اولین آن این است که کودکان ابتدا پاک بودن را در روز و سپس در شب می‌آموزند. قبل از انجام هرگونه آموزش در زمینه توالت رفتن رعایت این نکته ضروری است که کودک در وضعیت استرس‌زا نباشد. مواردی که می تواند به کودک شما استرس وارد نماید را از وی دور کنید. در برخی موارد داد زدن و بدخلقی خود مانعی برای یادگیری کودک شما خواهد شد و اضطرابش را بیشتر خواهد نمود.
هیچگاه دو چیز را همزمان به کودک خود آموزش ندهید برای مثال اگر در حال ترک کردن شیر مادر است زمان مناسبی برای فراگیزی نحوه دستشویی کردن نیز نیست. از مواردی که می تواند در کودک شما استرس و اضطراب ایجاد کند می توان به اینکه کودک در مرحله از شیر گرفتن یا در آستانه تولد نوزاد جدید یا خانه عوض کردن و... نباشد. همچنین علاوه بر آمادگی کودک آمادگی والدین نیز در تربیت توالت رفتن اهمیت دارد. به عنوان اولین قدم در تربیت توالت، فرزندتان باید احساسات خود را بشناسید. اگر احساسات شما منفی است، حداقل آن را در مرحله خنثی نگه دارید. بروز هر گونه واکنش های منفی و تند خویی می تواند نتیجه عس بدهد و کودکتان هیچگاه چیزی را یاد نگیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 10
تعداد کل آرا: 121
تعداد کل بازدیدها: 53509

نظرات کاربران

*