آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/03/31

وقتی یک بوقلمون از یک کشاورز یا فروشنده میخرید، احتمالا باید آن را تمیز کنید، به این معنی که باید اعضای بدون استفاده داخلی و غیرقابل خوردن را از آن جدا کنید. البته بعضی از فروشنده ها این کار را خودشان انجام میدهند، اما با اینحال شما بهتر است خودتان نیز روش تمیز کردن و پاک کردن بوقلمون را یادبگیرید. تمیزکردن بوقلمون یک کار ساده میباشد، به شرط اینکه ابزارهای لازم را در اختیار داشته باشید.

 

 

قسمت اول.خرید بوقلمون

آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

1.یک بوقلمون از کشاورز محلی یا مغازه بخرید. بوقلمون ها اندازه های متفاوتی دارند، شما باید اندازه بوقلمون را متناسب با مهمان هایتان یا اعضای خانواده انتخاب کنید.

• معمولا به ازای هرنفر بهتر است 0.5 کیلو بوقلمون بخرید. با این ترتیب، به احتمال زیاد هیچ باقی مانده از بوقلمون باقی نماند. اما اگر میخواهید که بوقلمون باقی بمونه، باید به ازای هر نفر 1 کیلو بوقلمون بخرید. برای مثال، اگر میخواهید برای 8 نفر بوقلمون سرو کنید، بدون اینکه هیچی ازش باقی نمونه، باید 4 کیلو بوقلمون بخرید. با اینحال، اگر میخواهید قسمتی از بوقلمون باقی بمونه باید برای 8 نفر، 6 کیلو بوقلمون بخرید.

 آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

2.سطوح جایی که میخواهید بوقلمون را تمیز کنید، قشنگ تمیز کنید. این خیلی مهم هستش که بوقلمون آلوده نشود، بنابراین باید قبل از شروع به تمیزکردن آن، محل را تمیز کنید، باید مطمئین شوید هیچ گونه آلودگی در محل باقی نمانده است.

• از مایع آنتی باکتریال برای تمیز کردن محل استفاده کرده، و مطمئن شوید که وسایل کارتان( مانند چاقو، تخته و ...)را نیز با مایع آنتی باکتریال تمیز کرده اید. همچنین میتوانید سطوح را با آب گرم مایع دستشویی تمیز کنید.

• دستانتان را نیز به مدت 20 ثانیه قشنگ بشویید. همچنین مطمئن شوید که لابلای ناخن تان و انگشت هایتان هیچ گونه مواد کثیفی وجود ندارد و باید آنها را نیز تمیز کرده باشید.

 آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

3.بوقلمون را بر روی معده اش روی سطح قرار دهید. مطمئن شوید که همه ابزارهای لازم را در کنارتان داشته باشید یا شخصی کنارتان باشد تا به شما کمک کند.

• تخته برای برش

• چاقو

• ظرف

• دستکش(توجه داشته باشید، دستکش بدون لاتکس میتوانید گزینه خوبی برای کسانیکه آلرژی دارند، باشد). البته دستکش ضروری نمیباشد.

• پیشبند

آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

4.مانند تصویر از پشت گردن بوقلمون، آن را برش دهید. با اینکار دو قسمت بدن از هم جدا میشوند و راحت تر میتوانید، مواد غیرقابل استفاده را بیرون بیاورید.

 • البته باید دقت داشت که اگر بوقلمون تان گردن داشته باشید، باید این مرحله را انجام دهید، وگرنه به مرحله بعد بروید.

 آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

5.بوقلمون را به سمت دیگر بچرخانید. اینکار را با دقت انجام دهید، در مرحله قبل یک برش در ناحیه گردن بوقلمون ایجاد کرده بودید. با برشی که در ناحیه گردن بوقلمون ایجاد گرده میتوانید اندام های غیرقابل استفاده را بیرون بکشید.

 آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

6.مانند تصویر شکافی افقی را بین نقطه ای از سینه تا مقعد آن انجام دهید. شکاف باید به اندازه ای بزرگ باشد تا بتوانید دستتان را به داخل بوقلمون برده و اندام های داخلی آن را بیرون بکشید.

• مراقب باشید وقتی برش میدهید، هیچکدام از اعضای گوارشی مانند معده و روده  را نبرید. در صورت برش این اعضا، آب میان بافتی که تمیز نیست، به روی گوشت پاشیده میشود.

 آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

7.دستتان  را به داخل برده و اندام های داخلی مانند دل و شش را بیرون بیاورید. همه اندام ها را بیرون آورده و در ظرفی که قبلا کنار خود گذاشته بودید، قرار دهید.

 • بعضی از اندام ها را میتوان نگه داشت و برای خوردن استفاده کرد، که بسیار مغذی میباشند.این اندام ها میتوانند شامل سنگندان، دل، و یا جگر باشند. دیگر اندام هایی که قابل خوردن نیستند را میتوانید با یک روش مناسب دور بیاندازید.

 آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

8.مانند تصویر، مقعد بوقلمون را گرفته و یک برش دایره وار بزنید. با اینکار میتوانید روده ها را بیرون بکشید.

 • در هنگام انجام این برش باید مراقب باشید، زیرا آبی که درون روده ها میباشد، اگر بر روی گوشت بوقلمون بریزد، برایتان دردسر میشود.

• این اندام ها را نمیتوان برای خوردن استفاده کرد، پس باید آنها را در ظرفی قرار داده تا بعد از اتمام کارتان آنها را دور بیاندازید

آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

9.مانند تصیور مری و نای را بیرون بکشید. اگر بوقلمون تان گردن داشت باید این مرحله را انجام دهید.

• البته میتوانید این اندام ها را از لگن بوقلمون نیز بیرون بکشید، چون در این مرحله اندام های داخلی شل شده اند.

• متناوبا،میتوانید این اندام ها را از گردن بیرون بکشید.

 

آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

10.خوراکی موجود در سنگدان را بیرون بیاورید. این خوراکی ها، محصولاتی میباشند که بوقلمون خورده است. معمولا اگر بوقلمون را از مغازه ها تهیه کنید، این قسمت را ندارند.

• مانند تصویر یک شکاف در قسمت بالایی سینه ایجاد کنید، با دقت این مرحله را انجام دهید. در داخل بوقلمون، میتواند مواد غذایی که بوقلمون خورده است را ببنید، آن را کاملا تمییز کنید.

آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

11.بوقلمون را مانند تصویر با دقت بشویید. از آب با فشار بالا برای شستشوی درون و بیرون بوقلمون استفاده کنید.

• خیلی مهم است که خون و آثار باقی مانده را بشویید و بوقلمون را برای پختن آماده کنید.

آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

12.با یک پارچه تمیز، بوقلمون را بعد از شستن، خشک کنید. وقتیکه این مرحله را تمام کردید، حالا میتواند بوقلمون را برای پختن یا نگهداری در یخچال استفاده کنید.

 

آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

13.اگر مجبور نیستید آن را فعلا درست کنید، باید آن را در یخچال فریز بگذارید. بوقلمون را در یک کیسه قرار داده  و در یخچال قرار دهید.

• اگر به زودی میخواهید آن را بپزید، 1 یا 2 روز قبل از پختن آن را از فریزر بیرون بیاورید و در یخچال قرار دهید، اگر فعلا برنامه ای برای پختن آن ندارید، باید آن را تا زمانیکه قصد پخت آن را دارید، بوقلمون را در فریزر قرار دهید.

آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

14.بعد از تمیزکردن بوقلمون، محل و ابزارها و دستتان را بشویید. دوباره باید مایع آنتی باکتریال برای شستن محل و ابزارها و دستانتان استفاده کنید. سعی کنید از آب گرم برا شستن استفاده کنید.

قسمت 2 . دور ریختن قسمت های غیرقابل خوردن

آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

1.قسمت هایی که قابل خوردن هستند را نگهدارید. وقتیکه میخواهعید بوقلمون را تمیز کنید، باید دو کاسه برای نگهداشتن اندام های قابل خوردن و اندام های دور ریختنی داشته باشید.

• سنگدان

• دل

• جگر

• گردن، اگر بوقلمون تان گردن داشته باشید.

آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

2.احشای خوراکی را در یخچال یا فریزر قرار دهید. اگر برنامه ای استفاده از این اندام ها ندارید، میتوانید آنها را در فریز قرار دهید.

• اگر در 1 یا 2 روز آینده میخوهید آنها را بپزید، بهتر است آنها را یک ظرف قرار داده و یک نایلون به روی آنها بکشید.

• اگر میخواهید برای مدت طولانی آنها را نگهدارید، میتوانید آنها را در یک نایلون و یا فویل آلومینیومی قرار داده و در فریزر بگذارید. بهترین مکان برای نگهداری طولانی مدت آنها، فریزر میباشد.

• مطمئن باشید که باید به تاریخ و زمان نگهداری آنها در فریزر نیز دقت داشته باشید.

 آموزش تصویری پاک کردن و تمیزکردن بوقلمون

3.هوشیارانه مواد غیرقابل خوردن را دفع کنید. اگر گربه و یا سگی در نزدیکی تان دارید میتوانید اعضای دورریختنی را برای آنها ببرید.

• در غیر اینصورت، احشای باقی مانده را درون نایلونی بریزید و در سطل آشغال بیندازید. بهتر است که از دو نایلون استفاده کنید، تا آشغال ها به بیرون نریزد. باید همه احشای غیرقابل خوردن مانند ریه ها، روده ها و کیسه صفرا و ... را در سطل آشغال بریزید.

• توجه داشته باشید اگر در مکان زندگی شما حیوانات وحشی زندگی گنند و سطل آشغال شما نیز بیرون خانه باشد، احتمال دارد که این حیوانات با حس بویایی قوی شان برای خوردن این احشاها به خانه شما نزدیک شوند. پس حتما باید در این مورد دقت بیشتری به خرج دهید.

نکات

• این فرآیند را چند روز قبل از پختن انجام دهید. چون طبیعتا یک فرد تازه کار سرعت کمتری برای تمیزکردن بوقلمون دارد.

هشدارها

• مواظب باشید هیچ یک از اندام های گوارشی مانند معده و روده را نبرید. چون در صورت برش آنها، آب موجود در این اندام ها شاید بر روی گوشت بریزد.

• اگر بوقلمون یخ زده باشد، آن را بجای اتاق در یخچال قرار دهید. آب شدن یخ های آن در دمای اتاق میتواند باعث ایجاد باکتری های خطرناکی در بوقلمون شود.

منبع: wikihow

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.3
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 111
تعداد کل آرا: 761
تعداد کل بازدیدها: 258735

نظرات کاربران

*