آمادگی های لازم برای بارداری | کارها و اقدامات مهم قبل از بارداری

آمادگی های لازم برای بارداری | کارها و اقدامات مهم قبل از بارداری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/21

به گفته کارشناسان و متخصصان مامایی و زنان، زوج هایی که قصد دارند بارداری شوند، باید قبل از بارداری، آمادگی هایی لازم را به دست آورده و با انجام برخی از معاینات و اقدامات پزشکی، اقدام به بارداری نمایند. چرا که داشتن آمادگی و برنامه ریزی برای بارداری بسیار مهم است و نقش زیادی در روند بارداری و زایمان دارد.

برای اینکه تا حد امکان ریسک و عوارض دوران بارداری را کاهش داد و از تولد کودکانی که دچار نقص مادرزادی هستند، پیشگیری نمود، لازم است برای بارداری ابتدا آمادگی های کافی و ضروری را در خود ایجاد کنیم. برای حامله شدن و بارداری لازم است، هم خانم و هم آقا آگاهی و آمادگی کافی را داشته باشند. زوجین در درجه اول، بهتر است که، گروه خونی خود و ارهاش (RH) آن را مشحص کنند. چنانچه اگر ارهاش (RH) گروه خونی خانم منفی باشد و ارهاش (RH) گروه خونی آقا مثبت باشد، با انجام معاینات و آزمایش های مختلف می توان مشخص کرد، که آیا در زمان بارداری گروه خونی به هم می خورند و یا با یکدیگر تضاد دارند. چنانچه، اگر خانم ها تا حامگلی با سقط جنین قبلی و یا عمل جراحی داشته اند و به وی خون تزریق شده است و یا اولین بارداری اش نمی باشد، احتمال دارد در خون وی آنتی بادی های ویژه به وجود آید، که در بارداری مشکل ایجاد نماید.

توصیه می شود قبل از بارداری زنان و مردان آزمایش ها و معاینات لازم برای بیماری های مختلف از جمله بیماری هپاتیت B، هپاتیت C، سیفلیس (Syphilis)، سیتومگالوویروس (Cytomegaloviru)، مایکوپلاسما (Mycoplasma)، توکسوپلاسموز (Toxoplasmosis)، کلامیدیا (Chlamydia)، هرپس (Herpes) (ویروس های هرپس نوع یک و دو)، سرخجه (Rubella) و دیگر بیماری های عفونی را انجام دهند. نتایج آزمایشات و معاینات را به پزشک نشان داده و سپس در صورت نیاز، در طول زمان بارداری دوره درمان را کامل کنند.

در زمان های اخیر با توجه به افزایش مشکلات و نقص های مادرزادی در کودکان تازه به دنیا آمده و نیز شیوع بیماری های مادرزادی، که در بسیاری از مواقع دلیل آن بیماری های ارثی و ژنتیکی می باشند، ضرورت انجام آزمایشات و معاینات قبل از بارداری و نیز دریافت مشاوره های لازم ژنتیکی را از پزشکان متخصص ضروری و واجب کرده است. همچنین خانم هایی که در سنین 30 و یا 35 سالگی بارداری می شوند هم، لازم است مشاوره ژنتیکی لازم را داشته باشند و نیز توصیه می شود، پدر و مادر دو الی سه ماه قبل از بارداری شروع به مصرف قرص های مولتی ویتامین نمایند که در ترکیبات خود دارای اسید فولیک هستند.

بعد از اینکه بارداری رخ داد، باز لازم است، مادر از قرص های مولتی ویتامین که در ترکیبات خود دارای اسید فولیک می باشند، استفاده نمایند. ویتامین های گروه B و اسید فولیک برای رشد نرمال جنین بسیار ضروری و لازم است.

قبل از بارداری و در حین بارداری بر روی برخی از اندام هایی سنگینی زیادی ایجاد می شود، مانند قلب، کلیه ها، کبد، سیستم عصبی و سیستم درون ریز، که باید به صورت کامل معاینه کرد و نیز آزمایش هماهنگی گروه خونی را داد.

اگر در شما هر بیماری مزمنی وجود دارد، توجه داشته باشید که قبل از بارداری حتما درمان های لازم را انجام دهید. در صورت نیاز قبل از بارداری دوره درمان را کامل کنید.

برای آمادگی بارداری، مادران آینده لازم است معاینات زنان و مامایی را انجام دهند. آزمایشات هورمونی و غیره را انجام دهند و نیز پدران آینده هم بهتر است قبل از بارداری شدن همسرانشان آزمایش های لازم ارولوژی (برای تشخص بیماری پروستات) را انجام دهند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277039

نظرات کاربران

*