آشنایی و کار با سیستم عامل کامپیوتر

آشنایی و کار با سیستم عامل کامپیوتر

با قسمت یازدهم از سری کامپیوتر چیست؟ در خدمت شما هستیم. مقاله دهم این سری را میتوانید در صفحه کار با کامپیوتر برای بار اول بخوانید. توجه داشته باشید که در این دوره سعی ما بر این است، که در پایان دوره به راحتی بتوانید با کامپیوترها کار کنید و دانش تان راجع به کامپیوترها و کار با آنها افزایش یابد.   اگر سری قبل آموزش های سری کامپیوتر چیست را دنبال کرده باشید، باید تا اینجا تا حدی با اصول بتدایی کامپیوتر و استفاده از آن آشنا شده باشید، اکنون میخواهیم به بررسی بیشتری از سیستم عامل ها بپردازیم، و با آنها کار کنیم. در این آموزش درباره دو سیستم عامل مشهور صبحت خواهیم کرد. سیستم عامل مایکروسافت(Microsoft Windows) و سیستم عامل مک(Mac OS X).

 

آشنایی با رابط کاربری

هر دو سیستم عامل مک و مایکروسافت از رابط کاربری گرافیکی(GUI) مشابهی استفاده میکنند، و هر کدام از آنها تجربه کاربری و گرافیک متفاوتی نسبت به هم دارند. تصاویر زیر به معرفی مختصری از ابزارک های این سیستم عامل ها پرداخته است.

 

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

در تصویر بالا، محیط ویندوز را مشاهده میکند.

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

 در تصویر بالا، محیط مک را مشاهده میکند.

 

همه چیز درباره فایل های سیستمی کامپیوتر شما

مهم نیست از چه سیستم عاملی استفاده میکنید، کامپیوتر شما از پوشه ها(Folder) برای دسته بندی فایل ها و اپلیکیشن های محتوی آنها استفاده میکند. آیکون پوشه ها به محتویات آنها بستگی دارد، مانند تصویر زیر اگر محتویات پوشه ها، تصاویر باشند، آیکون پوشه بصورت پوشه ای محتوی تصویر نشان داده میشود.

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

 

هر سیستم عاملی سیستم پرونده(File System) مخصوص به خود را دارد،  که به شما کمک میکند تا به راحتی فایل ها و پوشه ها ی مورد نیاز تان را پیدا کنید. اگر سیستم عامل کامپیوتر شما، ویندوز مایکروسافت باشد، باید از File Explorer برای جستجو در بین فایل هایتان استفاده کنید. اگر از سیستم عامل مک استفاده میکنید، باید از Finder استفاده کنید. تا اینجا ما در مورد عملکردهای یکسان سیستم پرونده بین همه کامپیوترها صحبت کردیم.

  باز کردن سیستم پرونده

چه از مک استفاده کنید و یا از ویندوز، آیکون سیستم پروند(File System) در پایین پنجره سمت چپ قابل مشاهد میباشد. در ویندوز شکل این آیکون مانند تصویر زیر به شکل پرونده میباشد.

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

در مک شکل آیکون یابنده(Finder) به شکل صورت انسان میباشد، که در تصویر زیر مشاهده میکنید.

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

 

در هر دوسیستم عامل شما میتوانید با کلیک بر روی هر پوشه ای، سیستم پرونده  را باز کنید.

 

ناوبری عمومی(Basic navigation)

چه از مک استفاده کنید و یا از ویندوز، ناوبری عمومی به شکل یکسانی عمل میکند. اگر میخواهید که محتویات فایلی را مشاهده کنید، باید برروی آن کلیک کنید(Double click). در غیر اینصورت میتوانید با استفاده از پانل ناوبری سمت چپ بر روی هر پوشه ای که میخواهید، کلیک کرده تا محتویات آن پوشه را مشاهده کنید.

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

  حذف فایل ها

مک و ویندوز از سطل آشغال(Recycle Bin) یا سطل زباله(Trash can) برای محافظت از فایل های که اشتباها آن ها را حذف کرده اید، استفاده میکنند. اگر فایلی را حذف کنید، فایل به سطل زباله انتقال پیدا میکند، تا هروقت نظرتان عوض شد یا اشتباها آن فایل را حذف کرده بودید، بتوانید فایل را بازیابی کنید.

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

اگر میخواهید برای همیشه آن فایل را حذف کنید، بر روی آیکون سطل زباله(Recycle Bin) کلیک کرده و گزینه Empty Recycle Bin را انتخاب کنید.

 

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

باز کردن پرونده ها و برنامه ها

هر برنامه بر روی کامپیوتر شما جزو گروه خاصی از برنامه ها با فرمت خاص میباشند. وقتیکه بر روی برنامه ای یا پرونده ای کلیک میکنید، کامپیوتر بطور خودکار برنامه مناسب را برای اجرای آن پیدا کرده و اجرا میکند. در بعضی مواقع شاید گزینه های بیشتری برای اجرای یک برنامه وجود داشته باشند، که کامپیوتر از شما در این مورد سوال کرده تا گزینه مناسب را انتخاب کنید. در مثال زیر ، ما فایل (Chicago Trip Details) را با استفاده از برنامه مایکروسافت ورد(Microsoft Word) باز میکنیم.

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

 

برای باز کردن برنامه ها در ویندوز، بر روی دکمه رنگی Start کلیک کرده و  بر روی برنامه دلخواهتان کلیک کنید. اگر برنامه مورد نظرتان را در این قسمت پیدا نکردید، میتوانید  بر روی گزینه All Programs  کلیک کنید تا لیست کامل برنامه ها را ببینید، یا اسم برنامه مورد نظرتان را در قسمت جستجو وارد کنید. در مثال زیر ما برنامه Internet Explorer را باز میکنیم.

 

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

 

اگر در دسکتاپ تان، آیکون برنامه ها را داشته باشید، میتوانید از همانجا و با کلیک بر روی آنها، برنامه های مورد نظرتان را اجرا کنید.

 

برای باز کردن برنامه های مورد نیازتان در سیستم عالم مک، مانند تصویر زیر بر روی آیکون برنامه ها در نوار پایینی که اصلاحا به آن Dock میگونید، کلیک کنید. اگر برنامه ای که میخواهید در لیست نوار پایینی موجود نبود، میتوانید بر روی آیکون چراغ نورافکن(Spotlight ) که در بالا سمت راست صفحه میباشد کلیک کرده و اسم برنامه ای که میخواهید، را در آنجا بنویسید. در مثال زیر، ما برنامه Safari را باز کرده ایم.

 

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

 

تنظیمات کامپیوتر

وقتی از یک کامپیوتر جدید  یا سیستم عامل جدید استفاده میکنید، احتمالا  بخواهید که تنظیمات دلخواهتان و مورد نیازتان را بر روی کامپیوتر اعمال کنید. تنظیمات میتوانید شامل تنظیمات ساده ای مانند تنظیم تصویر زمینه باشد یا تنظیمات پیشرفته تری مانند تنظیمات اینترنت یا تنظیمات امنیتی و صفحه کلید.

 

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

 

در ویندوز 10، بر روی Start کلیک کرده سپس بر روی Settings کلیک کنید.

در ویندوز 8.1 بر روی Start کلیک کرده و در سمت راست به دنبال Control Panel بگردید.

 

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

 

 

در مک، بر روی آیکون سیب(Apple) که در بالا سمت چپ میباشد، کلیک کرده و بر روی System Preferences کلیک کنید تا به قسمت تنظیمات مک هدایت شوید.

 

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

 

خاموش کردن کامپیوترتان

بعد از اتمام کارتان با کامیپوتر، قسمت مهم آن خاموش کردن آن میباشد، که باید به درستی انجام گیرد.

 

در ویندوز بر روی Start کلیک کرده و بر روی Shut down کلیک کنید ، البته در نسخه های قدیمی تر ویندوز مانند ونیدوز XP، باید بر روی Turn Off computer  که نماد آن به شکل نماد خاموش/روشن میابشد، کلیک کنید تا کامیپوتر خاموش شود.

 

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

 

برای خاموش کردن مک، باید بر روی آیکون سیب(Apple) کلیک کرده و گزینه Shot down را انتخاب کنید.

آشنایی با سیستم عامل کامپیوتر

 

آموزش آینده رایانه چیست، در مورد اتصال به اینترنت میباشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 120
تعداد کل نظرات : 70
تعداد کل آرا: 492
تعداد کل بازدیدها: 76023


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)