آشنایی با قطعات اصلی کامپیوتر

آشنایی با قطعات اصلی کامپیوتر
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/13

با قسمت دوم سری کامپیوتر چیست، در خدمت شما هستیم. مقاله اول این سری را میتوانید از این کامپیوتر چیست؟ بخوانید. توجه داشته باشید که در این دوره سعی ما بر این است، که در پایان دوره به راحتی بتوانید با کامپیوترها کار کنید و دانش تان راجع به کامپیوترها و کار با آنها افزایش یابد.

 

قطعات اصلی کامپیوتر

از قطعات اصلی کامپیوتر دسکتاپ میتوان به کیس کامپیوتر، ماوس، کیبورد، مانیتو  و کابل برق اشاره کرد. هر یک از قطعات نقش مهمی را ایفا میکنند .

 

ویدوی زیر در مورد قطعات اصلی یک کامپیوتر دسکتاپ میباشد.

 

 

کیس کامپیوتر

 

آشنایی با قطعات اصلی کامپیوتر

کیس کامپیوتر یک جعبه ساخته شده از فلز و پلاستیک میباشد که اجزای اصلی یک کامپیوتر در آن قرار دارند، شامل مادربورد، پردازنده های مرکزی(CPU) و برق قدرت. جلوی کیس معمولا یک دکمه روشن/خاموش کردن دارد و قسمتی مخصوص قرار دادن سی دیا یا دی وی دی. البته در کیس های امروزی پورت یو اس بی برای اتصالات لازمه در جلوی کیس ها تعبیه می شوند.

 

کیس های کامپیوتر در شکل ها و اندازه های متفاوت عرضه میشوند. کیس دسکتاپ را معمولا زیر میز قرار میدهند و بر روی میز نیز مانیتور قرار میگیرد. کیس کامپیوتر بدلیل اندازه ای که دارد معمولا بر روی سطح قرار میگیرد. کامپیوتر های سری All-in-one با اجزای داخلی به همراه مانیتور که در آنها کیس جداگانه نیاز نیست، نیز امروزه تولید میشوند.

 

مانیتور

 

آشنایی با قطعات اصلی کامپیوتر

مانیتور با کارت ویدیو کار میکند، که در کیس کامپیوتر قرار دارد، کاربرد این کارت ویدیو نمایش تصاویر و متن بر روی نمایشگر میباشد. بیشتر مانیتور ها دکمه های کنترل تنظیمات مانیتور را برای اعمال تغییرات بر روی صفحه نمایش دارند، و بعضی از مانیتورهای همچنین به همراه اسپیکر نیز عرضه میشوند.

 

مانیتور های جدید معمولا صفحه نمایش  LCD یا LED دارند. مانیتور ها میتوانند خیلی باریک ساخته شوند، و اغلب به اینگونه مانیتور ها صفحه نمایش های مسطح میگویند. مانیتورهای قدیمی از CRT برای صفحه نمایش شان استفاده میکردند. مانیتورهای CRT بزرگتر و سنگین تر بودند و فضای بیشتری هم را اشغال میکردند.

 

کیبورد

 

آشنایی با قطعات اصلی کامپیوتر

کیبور یکی از اجزای اصلی برای ارتباط برقرا کردن با کامپیوتر میباشد. انواع مختلفی از کیبورد ها وجود دارند، اما بیشتر آنها به هم شبیه هستند و به شما اجازه میدهند که کارهای یکسانی را انجام دهید.

 

در ادامه میتوانید عملکرد دکمه های کیبورد را مشاهده کنید.

کلید Esc  : کلید Escape برای متوقف کردن هر گونه عملکردی میباشد. برای مثال وقتی که در حال انتظار برای بارگذاری صفحه وبی هستید، اما زمان زیادی طول میکشد تا بارگذاری شود، مبتوانید با فشردن ابن کلیک، بارگذاری آن را متوقف کنید.

 

کلید های F : کلید های Function از F1  تا  F12 را شامل میشوند. برنامه های از این کلید های بعنوان میانبرهایی برای کارهای رایج شان استفاده میکنند. برای مثال در بسیاری از برنامه های، با زدن کلید F1 قسمت Help برنامه باز میشود.

 

کلید های Ctrl, Alt  و Shift  :کلید های Control   (Ctrl)، Alternate (Alt  )، و کلید Shift کلید های هستند که با ترکیب شدن با سایر کلید ها میتوانند اعمالی را انجام دهند. اساسا، شما Ctrl را نگه میدارید و یا بهمراه آن کلید دیگری را برای انجام عملی فشار میدهید. برای مثال، در بسیاری از برنامه های، نگهداشتن Ctrl به همراه کلید S (Ctrl + S) فایل را ذخیره میکند.

 

کلید های اصلی کیبورد :  قسمت اصلی کیبورد را کلید های الفبا و عددی به همراه کلید فاصله تشکیل میدهد.

 

کلید Print Screen, Scroll Lock, Pause/Break : این کلید ها را میتوانید در قسمت بالای سمت راست کیبورد پیدا کنید. کلید Print Screen از صفحه نمایش عکس میگیرد (screenshot ) که شما میتوانید با استفاده از برنامه های جانبی دیگر و با کپی عکس در آن برنامه ها به ذخیره و یا ویرایش عکس بپردازید. کلید های , Scroll Lock, Pause/Break امروزه به ندرت در کیبورد ها استفاده میشوند، اما میتوان از آنها برای توقف کردن اسکرول یا پیمایش عمودی استفاده کرد.

 

کلید Backspace : با فشردن این کلید، کارکترهایی که تایپ کرده اید، از سمت چپ پاک میشوند.

 

کلید Enter   : این کلید دستورات را اجرا میکند. برای مثال وقتیکه در اینترنت هستید، میتوانید آدرس وبسایت را بنویسد و با زدن کلید Enter به آن سایت بروید. به کمک این کلید در برنامه Word میتوانید به خط جدید بروید.

 

کلید Insert  و Delete : کلید  Insert کلید درج یا Ins بصورت روشن و خاموش عمل میکند و مشخص میکند که آیا کاراکترهای جدیدی که تایپ میکنید روی متون قبلی نوشته شود و یا آنها را کنار زده و لابلای آنها درج گردد. وقتی کلید Insert را روشن میکنید، هر آنچه تایپ نمایید در محل کرسر درج میگردد و متنی که قبلا موجود بود به سمت راست میرود. وقتی کلید Insert خاموش است، متن جدیدی که تایپ میکنید روی متن قبلی در سمت راست کرسر بازنویسی میشود. اغلب برنامه ها کلید Insert را خاموش میکنند. متاسفانه هیچ چراغی برای نشان دادن حالت این کلید در کیبورد وجود ندارد.

 

کلید Delete  : با فشردن این کلید، کارکترهایی که تایپ کرده اید، از سمت راست پاک میشوند.

 

کلید Home  و  End  : با فشردن این کلید ها کرسور را به انتها و ابتدای متن میبرید.

 

کلید های Arrow : از این کلید های میتوان استفاده های مختلفی داشت. میتوان از آن ها برای کنترل کردن در بازی ها استفاده کرد یا کرسور را حرکت داد و برای اسکرول یا پیمایش در مسندات از آنها استفاده کرد.

کلید های عددی : این کلید ها شباهت زیادی به ماشین حساب دارند. بعضی از کیبورد ها به دلیل کوچک تر بودن، کلید های عددی سمت راست را ندارند، ولی از کلید های عددی بالای کلید های الفبایی میتوان بجای آنها استفاده کرد.

 

ماوس

 

آشنایی با قطعات اصلی کامپیوتر

یکی از راه های ارتباطی مهم دیگر برای ارتباط با کامپیوترها میتوان به ماوس اشاره کرد.

دو نوع ماوس اصلی وجود دارند: ماوس مکانیکی، ماوس نوری. ماوس نوری از چشم الکترونیک برای مشخص کردن حرکات و همچنین برای پاک کردن استفاده میکنند. ماوس مکانیکی از یک دایره دوار کوچک برا حرکت استفاده میکنند و باید بطور منظم تمییز شوند، تا به درستی کار کنند.

 

ماوس های جایگزین

آنها دستگاه هایی جدید هستند که میتوانند اعمال یک ماوس را نیز انجام دهند. بسیاری از مردم استفاده از آنها را آسان میدانند، و  همچنین عقیده دارند که این ماوس ها نسبت به ماوس های سنتی، فضای کمنتری احتیاج دارند. ماوس های جایگزین زیر رایج ترین، این نوع ماوس ها هستند.

 

Trackball : ماوس Trackball یا ماوس های گوی شکل، یک توپ کوچ دارند که میتوانید آزادانه آن را حرکت دهید. بجای حرکت دادن ماوس ، میتوانید توپ کروی شکل را حرکت دهید.

 آشنایی با قطعات اصلی کامپیوتر

 

Touchpad : پد لمسی که اساسا Touchpad نامیده میوشند که به شما اجازه میدهند تا با استفادهاز حسایت بالای پد بتوانید مانند ماوس و با استفاده از انگشتتان، از کامپیوترتان استفاده کنید. Touchpad در لپ تاپ ها بکار گرفته میوشند.

 آشنایی با قطعات اصلی کامپیوتر

 اگر شما به تازگی کار با کامپیوتر را شروع کرده اید و یا میخواهید که مهارت های کامیپوتری تان را ارتقا دهید، این مقاله و مقاله های آینده ادامه دار این سری میتوانید، به شما کمک کند. پس حتما با ادامه مقاله های سری کامپیوتر چیست ؟ همراه باشید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.1
مجموع آرا: 8

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 112
تعداد کل آرا: 777
تعداد کل بازدیدها: 275105

نظرات کاربران

*