آشنایی با شراب و انواع آن

آشنایی با شراب و انواع آن

شراب (wine) نوشیدنی الکلی است که از تخمیر میوه ی انگور بدست می آید. خاصیت میوه ی انگور به شکلی است که بدون اضافه کردن شکر، اسید، آنزیم و یا افزودنی های دیگر، می تواند تخمیر شود. برای بدست آوردن انواع شراب از انواع مختلف انگور با نخمرهای متنوع استفاده می کنند. در این مطلب و در مطلب آتی قصد داریم در مورد انواع شراب و زیان های شراب و همچنین دلایل حرام بودن شراب، صحبت کنیم.

اگر چه شراب سیب، آلبالو، توت و... هم وجود دارد اما واژه ی شراب بدون ذکر نام میوه ای خاص بعد از آن، تنها به معنی شراب انگور می باشد.

معمولا شراب هایی که از مواد دیگر مانند برنج، گندم، رازک و... و به طور کلی از مواد نشاسته ای بدست می آیند، به عنوان شراب استفاده  نمی شوند و با انجام فرایندهایی بر روی آن ها، نوشیدنی های دیگری مانند ویسکی و آبجو بدست می آید.

آشنایی با شراب و انواع آن

انواع شراب

شراب انگور

این شراب که به آن شراب قرمز یا شراب سرخ هم می گویند، رایج ترین نوع شراب است. رنگ سرخ این شراب،  در جریان تخمیر از حل شدن مواد رنگی پوست انگور بدست می آید. اگر پوست انگور را قبل از تخمیر جدا کنند، شراب سفید بدست می آید. خواص شراب قرمز برای پوست بسیار است و باعث از بین رفتن جوش ها و لکه های روی پوست می شود.

شراب سفید

همانطور که گفته شد، اگر قبل از تخمیر پوست انگور جدا شود، شراب سفید بدست می آید.

شراب گلی

شراب گلی که در فرانسه تولید می شود. این شراب در واقع از ترکیب شراب سفید و شراب قرمز تولید می شود و آن را رزه نیز می نامند.

شراب شیرین

شرابی است که برای شیرین شدن طعم شراب فرایند تخمیر آن را زودتر از معمول قطع کرده اند. با این کار مقداری از شکر آب انگور،  تخمیر نشده باقی می ماند و طعم شیرینی به شراب می دهد.

شراب گاز دار

شراب گازدار نوعی شراب است که به آن مقداری گاز کربونیک افزوده اند. شامپاین مشهور ترین شراب گازدار جهان است که در فرانسه تولید می شود.

شراب سیب، شراب آلبالو، شراب توت هم از انواع دیگر شراب هستند.

کشورهایی که تولید کنندگان اصلی شراب هستند عبارتند از:

فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، گرجستان، آمریکا، آلمان، چین، آفریقا جنوبی و شیلی می باشند.

در مطلبمضرات نوشیدن شراب و دلایل حرام بودن آن در سایت چگانه، در مورد مضرات مصرف شراب و همچنین دلایل حرام بودن آن صحبت خواهیم کرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 2
sigmaمجموع آرا: 6

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 690
تعداد کل آرا: 4571
تعداد کل بازدیدها: 905650


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
A
اکبر ( 2017-08-15 08:51:48 )
حرام بودن شراب مهمتر از دلایل حرام بودن است و دلایل حرام بودن مهمتر از توضیح درباره انواع آن است.به نظر می رسد عدم پرداختن بحث در مورد قبح یک موضوع قبیح در این صفحه و صرفاً معرفی انواع شراب موجب شکستن قبح آن می شود که این مهم از نظر نویسنده محترم مغفول مانده است.
M
محمدرضا ( 2017-08-15 09:30:03 )
در پاسخ اکبر: این شعر که می گویند منتسب به بوعلی سیناست قابل توجه است: شراب را چه گنه گر که ابلهی نوشد گهی به تیغ برد دست و گهی به سوی نجق چو بو علی می ناب ار خوری حکیمانه به حق حق که وجودت به حق شود ملحق حلال گشت به فتوای عقل بر دانا حرام گشت به فتوای شرع بر نادان
H
حاتم ( 2017-11-16 17:56:43 )
شراب برای انهای که ناراحتی اعصاب دارند خوب است اما نه خوردن در خانه و بازار و اماکن عمومی باید مثل کشورهای تولید کننده شراب و سایر کشورهای اروپایی شد، هر وقت دلگیر میشوند شراب می خورند و ان هم در جای مخصوص .