آشنایی با دکمه ها و پورت های کامپیوتر

آشنایی با دکمه ها و پورت های کامپیوتر
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/24

با قسمت سوم سری کامپیوتر چیست، در خدمت شما هستیم. مقاله دوم این سری را میتوانید از این آشنایی با قطعات کامپیوتر بخوانید. توجه داشته باشید که در این دوره سعی ما بر این است، که در پایان دوره به راحتی بتوانید با کامپیوترها کار کنید و دانش تان راجع به کامپیوترها و کار با آنها افزایش یابد.

آشنایی با دکمه ها و پورت های کامپیوتر

به قسمت جلو و پشتی کیس توجه کنید و تعداد پورت ها و دکمه ها را بشمارید. حالا به مانیتورتون توجه کنید و تعداد پورت ها و دکمه ها رابشمارید. احتمالا بیشتر و یا کمتر از 10 تا باشند.

 

هر کامپیوتری با دیگری تفاوت هایی دارد، بنابراین دکمه ها و پورت ها و سوکت های یک کامپیوتر میتواند با دیگر کامپیوتر ها تفاوت داشته باشد. با اینحال، تعدادی دکمه و پورت مشترک قطعا  در همه کامپیوترها یافت می شوند. یادگرفتن اینکه این پورت ها برای چی استفاده میشونتد میتواند به شما کمک کند تا هرچیزی را که لازم دارید به کامپیوترتان متصل کنید، مانند چاپ گر، کیبورد یا ماوس.

 

ویدیوی زیر را تماشا کنید تا درباره دکمه ها و پورت های کامپیوتر دسکتاپ بیشتر بدانید.

 

 

 

قسمت جلویی کامپیوتر

 

آشنایی با دکمه ها و پورت های کامپیوتر

 1. CD و DVD Player : این قسمت به شما اجازه میدهد تا Cds و DVDs را با کامپیوترتان بخوانید.

2. Power Button: از این دکمه برای روشن/خاموش کردن کامپیوتر استفاده میشود.

3. Audio In/Audio Out: از این قسمت برای اتصال میکروفون، هدفون، یا اسپیکر ها میتوان استفاده کرد. البته در بعضی کیس ها، این پورت ها را در قسمت پشتی کیس تعبیه کرده اند.

4. USB: بیشتر کامپیوترهای دسکتاپی، تعداد زیادی پورت های USB دارند. از این پورت ها برای اتصال دستگاه هایی مانند کیبورد، چاپگر، ماوس و یا تلفن به کامپیوتر میتوان استفاده کرد. در بعضی کیس های این پورت ها در قسمت پشتی کیس قرار دارند.

 

قسمت پشتی کامپیوتر

آشنایی با دکمه ها و پورت های کامپیوتر

قسمت پشتی کیس کامپیوتردارای پورت های اتصالی هستند که برای اتصال دستگاه هایی مشخص ساخته شده اند. مکان قرار گیری پورت ها از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر تفاوت دارد، و بیشتر شرکت ها اتصلات مخصوص خودشان را برای دستگاه های مشخص  دارند. بعضی از پورت ها ممکن است که رنگی باشند، تا کاربران بدانند که چه پورتی برای چه دستگاهی مناسب میباشد.

 

1. Power Socket: از این قسمت برای اتصال کابل برق کامپیوترتان استفاده میشود.

2. Audio In/Audio Out: از این قسمت برای اتصال میکروفون، هدفون، یا اسپیکر ها میتوان استفاده کرد.

3. Ethernet Port: از این پورت برای اتصال دستگاه هایی مانند مودم که به منظور اتصال به اینترنت استفاده میشوند، به کار گرفته میشوند.

4. USB: بیشتر کامپیوترهای دسکتاپی، تعداد زیادی پورت های USB دارند. از این پورت ها برای اتصال دستگاه هایی مانند کیبورد، چاپگر، ماوس و یا تلفن به کامپیوتر میتوان استفاده کرد. در بعضی کیس های این پورت ها در قسمت پشتی کیس قرار دارند.

5. Serial Port: این پورت بیشتر در کامپیوترهای امروزی رایج است. از این پورت عمدتا برای اتصال دوربین های دیجیتالی استفاده میشود، و در آینده جای USB Port ها را خواهند گرفت.

6. Monitor Port: از این قسمت برای اتصال کابل مانیتورتان میتوانیداستفاده کنید.

7. PS/2: از این پورت های نیز گاهی اوقات برای اتصال ماوس و کیبورد استفاده میشود. پورت مخصوص ماوس سبزرنگ میباشد و پورت مخصوص کیبورد بنفش رنگ است. در کامپیوترهای جدید این پورت های با پورت های عادی USB Port جایگزین شده اند.

8. Expansion Slots: از این قسمت برای وقتی میتوان استفاده کرد که بخواهید قطعه ای اضافی را به کیس کامپیوترتان اضافه کنید. برای مثال، اگر کامپیوتر شما کارت ویدیو نداشه باشد، شما میتوانید یک کارت ویدیو برای آن بخرید و در این قسمت آن را نصب کنید.

9. Parallel Port: این قسمت یک پورت قدیمی میباشد که در سری جدید کامپیوترهای دسکتاپی، کمتر دیده میوشد. مانند Serial Port این پورت نیز با USB Port جایگزین گشته اند.

 

 

انواع دیگری از پورت ها

 

آشنایی با دکمه ها و پورت های کامپیوتر

انواع دیگری از پورت ها مانند پورت های HDMI، FireWire, Thunderbolt نیز وجود دارند. اگر کامپیوتر شما پورت هایی دارد که شما نمیدانید برای چه استفاده میشوند، شما باید از یک نفر متخصص کمک بگیرید.

لوازم جانبی که میتوانید برای کامپیوترتان استفاده کنید.

بیشتر کامپیوترها عمدتا شامل کیس کامپیوتر، مانیتور، کیبورد و ماوس می شوند، اما شما میتوانید اناوع مختلفی از دستگاه ها را به وسیله پورت های کامپیوترتان به آن متصل کنید. این دستگاه ها، لوزام جانبی نامیده می شوند. در ادامه به برخی لوزام جانبی نگاهی مختصر خواهیم داشت.

 

چاپ گرها: از چاپ گر ها برای چاپ مستندات، عکس ها و هرچیزی که  بر روی صفحه ظاهر میشوند، میتوان استفاده کرد. انواع مختلفی از چاپگرها وجود دارند، شامل چاپگر های عکس، لیزری و  جوهرافشان. همچنین چاپگرهای all-in-one نیز وجود دارند که همچنین برای اسکن و کپی مستندات استفاده میشوند.

 آشنایی با دکمه ها و پورت های کامپیوتر

اسکنرها: یک اسکنر به شما اجازه میدهد تا با اسکن یک فایل یا عکس واقعی، آن را بصورت دیجیتال بر روی کامپیوترتان ذخیره کنید. بیشتر اسکنرهای امروزی به همراه چاپگرهای all-in-one  عرضه میشوند، اگر جه شما میتوانید یک اسکنر جدا دستی یا مسطح بخرید.

 

اسپیکرها/هدفون ها: اسپیکر ها و هدفون های دستگاه های خروجی هستند، به این معنی که صدای کامپیوتر را برای کاربر پخش میکنند، در این مورد اسپیکر ها به شما اجازه می دهند تا بتوانید به  صداها و موسیقی گوش دهید. بسته به نوع مدل آنها، آنها ممکن است که به پورت audio یا پورت USB متصل شوند. بعضی از مانیتورها در داخل خودشان اسپیکر دارند.

 آشنایی با دکمه ها و پورت های کامپیوتر

میکروفون: یک میکروفون یک دستگاه ورودی میباشد، یا دستگاهای که از کاربر اطلاعات را دریافت میکند. شما از میکروفون میتوانید برای ضبط صدا و یا ارتباط برقرار کردن صوتی با استفاده از اینترنت از آن استفاده کنید. بعضی از لپ تاپ در داخل خودشان میکروفون قرار دارد.

 

دوربین: وبکام(Webcam) یک نوع دستگاه ورودی میباشد، که توانایی ضبط ویدیو و گرفتن تصاویر را دارد. از وبکام میتوانید برای ارتباط تصویری به کمک اینترنت نیز استفاده کنید. بیشتر وبکم ها همراه یک میکروفون عرضه میشوند.

آشنایی با دکمه ها و پورت های کامپیوتر

دسته های کنترل بازی: از اینگونه لوازم جانبی برای کنترل بازی استفاده می شود. انواع مختلفی از کنترلر های بازی وجود دارند مانند، دسته های بازی، و یا فرمان ماشین و ... البته از ماوس و کیبورد نیز میتوانید به جای کنترلرهای استفاده کنید.

 

دوربین های دیجیتالی: یک دوربین دیجیتالی به شما اجازه ضبط تصاویر و ویدوی با فرمت دییجتال را میدهد. با اتصال دوربین به کامپیورتان به کمک USB Port میتوانید عکس ها و ویدیوهایتان را به کامپیوترتان انتقال دهید.

 

تلفن های هوشمند، دستگاه های پخش موسیقی، تبلت ها و دیگر دستگاه ها: وقتی که شما یک دستگاه الکترونیک میخرید مانند تلفن هوشمند یا دستگاه پخش موسیقی، حتما محتویات همراه آن را بررسی کنید تا همراه آن یک کابل اتصالی USB نیز داشته باشد. اگر کابل USB همراه آن باشد، میتوانید دستگاه تان را به راحتی به کامپیوترتان متصل کرده و به محتویات آن دسترسی داشته باشید.

 

 اگر شما به تازگی کار با کامپیوتر را شروع کرده اید و یا میخواهید که مهارت های کامیپوتری تان را ارتقا دهید، این مقاله و مقاله های آینده ادامه دار این سری میتوانید، به شما کمک کند. پس حتما با ادامه مقاله های سری کامپیوتر چیست ؟ همراه باشید.

 

 

 

 

 

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.6
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 112
تعداد کل آرا: 777
تعداد کل بازدیدها: 275102

نظرات کاربران

*