آشنایی با اجزای داخل کیس کامپیوتر

آشنایی با اجزای داخل کیس کامپیوتر
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/10/22

با قسمت چهارم سری کامپیوتر چیست، در خدمت شما هستیم. مقاله سوم این سری را میتوانید از این قسمت آشنایی با دکمه ها و پورت های کامپیوتر بخوانید. توجه داشته باشید که در این دوره سعی ما بر این است، که در پایان دوره به راحتی بتوانید با کامپیوترها کار کنید و دانش تان راجع به کامپیوترها و کار با آنها افزایش یابد.

تا حالا اجزای داخلی کیس کامپیوتر رو نگاه کردین یا تصاویرشون رو دیدید؟ اجزاهای کوچک ممکن هستش که پیچیده به نظر برسند، اما واقعا همه قطعات داخل کامپیوتر مرموز و پیچیده نیستند. در سری چهارم کامپیوتر چیست سفری خواهیم داشت به درون کیس کامپیوتر و با اجزاهای مهم آن آشنا خواهیم شد، برای ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

 

 

 

 

مادربورد(Motherboard)

آشنایی به اجزای داخل کیس کامپیوتر

مادر بورد یا برد اصلی تخته مداری الکتریکی است که بخش‌های گوناگون رایانه مانند واحد پردازنده مرکزی، حافظه دسترسی اتفاقی(RAM) و کارت ویدیو و صدا و همچنین پورت های ارتباطی (USB) و ... بر روی آن سوار می‌شوند و بلاک‌های بسیار کاربردی و مهم دیجیتالی نظیربایوس (BIOS) در آن قرار گرفته‌اند. مادربورد مستقیما یا غیرمستقیم به همه پورت های کامپیوتر دسترسی دارد.

 

پردازنده(CPU/processor)

آشنایی به اجزای داخل کیس کامپیوتر

واحد پردازنده مرکزی یا به اختصار (CPU) که پردازنده نیز نامیده میشود، در کیس کامپیوتر و بر روی مادربورد قرار دارد. بعضی اوقات مغز کامپیوتر نامیده میشود و کارش این است که دستورات را اجرا کند. وقتیکه یک کلید را فشار میدهید یا بر روی ماوس کلیک میکنید، و یا برنامه ای را باز میکنید، شما دستورالعمل هایی را به CPU میفرستید.

 

CPU معمولا از یک مربع سرامیکی 2 اینچی که در درون آن یک تراشه سیلیکونی قرار دارد تشکیل شده است. تراشه معمولا اندازه ناخن انگشت میباشد. CPU در داخل CPU سوکت در مادربورد قرار گرفته است که با پوششی عایق حرارتی پوشیده شده است تا گرما CPU را جذب خود کند.

 

سرعت پردازنده را با مگاهرتز(MHz) اندازه میگیرند، یا 1میلیون دستوالعمل در ثانیه و گیگاهرتز(GHz) یا 1 میلیارد دستورالعمل در ثانیه. یک پردازنده سریع میتواند دستورالعمل ها را سریعتر انجام دهد. با این حال سرعت کامپیوتر فقط به پردازنده آن بستگی ندارد، بلکه اجزای دیگر کامپیوتر نیز بر سرعت آن تاثیر می گذارند.

 

حافظه تصادفی(RAM)

آشنایی به اجزای داخل کیس کامپیوتر

RAM حافظه کوتاه مدت سیستم میباشد. در واقع هر زمان که کامپیوتر شما محاسباتی را انجام میدهد، داده ها موقتا در RAM ذخیره میشوند تا وقتیکه به آنها نیاز پیدا کنید. حافظه تصادفی وقتیکه کامپیوترتان را خاموش کنید، از بین می رود. هنگامیکه در حال کار با مستندات هستید، برای مثال اگر هنگام کار با برنامه word ، تغییرات را ذخیره نکنید، بعد از بستن برنامه اطلاعات تان ذخیره نمی شوند. وقتیکه شما فایلی را ذخیره میکنید، اطلاعات از حافظه موقت به حافظه دائمی(hard-drive) می روند. حافظه دائمی همان حافظه اصلی کامپیوتر شما یا هارد کامپیوترتان میباشد.

 

RAM با مگابایت (MB) یا گیگابایت (GB) اندازه گیری میشود. RAM با مقدار حافظه زیادتر میتواند به شما کمک کند تا همزمان از چندین برنامه استفاده کنید، بدون اینکه سرعت کامپیوترتان افت کند. اگر RAM کامپیوترتان ضعیف باشد، یعنی حافظه کمی داشته باشد، هنگام کار با کامپیوتر و بازکردن همزمان چندین برنامه، کامپیوتر سرعتش افت میکند. به همین خاطر بیشتر مردم RAM خارجی به کامپیوترشان اضافه میکنند تا سرعت و عملکرد کامپیوترشان را افزایش دهند.

 

دیسک سخت(hard-drive)

آشنایی به اجزای داخل کیس کامپیوتر

دیسک سخت یا هارد کامپیوتر محلی برای ذخیره مستندات و برنامه ها و همه داده های شما میباشد. هارد کامپیوتر اطلاعات و داده ها را تا مدت زمانی طولانی نگهداری میکند بدون اینکه نگران از دست دادن آنها باشید  حتی وقتیکه کامپیوترتان خاموش باشد، نیز این اطلاعات از بین نمی روند. وقتیکه شما فایلی و یا برنامه ای را باز میکنید کامپیوتر بعضی از الطاعات لازمه را از هارد به RAM کپی میکند. وقتیکه فایلی را ذخیره میکنید، اطلاعات دوباره در هارد ذخیره میشوند. یک دیسک سخت یا هارد سریعتر میتواند باعث شود که کامپیوترتان سریعتر روشن شود و سریعتر برنامه ها را بارگذاری کند.

 

منبع تغذیه رایانه(Power supply unit)

آشنایی به اجزای داخل کیس کامپیوتر

منبع تغذیه برق ورودی به سیستم کامپیوتر را به برقی که سیستم با آن سازگاری دارد، تبدیل میکند. در واقع منبع تغذیه مسئول تبدیل برق متناوب با ولتاژ بالا به برق مستقیم با ولتاژ پایین است، تا به سیستم آسیبی نرسد. منبع تغذیه، برق مورد نیاز مادربورد و دیگر اجزا را با کابل هایی به آنها منتقل میکند.

 

اگر شما قصد دارید که کیس کامپیوترتان را باز کنید و داخل آن را ببینید، اول مطمئین شوید که کابل برق کامپیوتر را از پریز بیرون کشیده باشید. قبل از اینکه اجزای داخلی کامپیوتر را لمس کنید، شما باید یک قسمت فلزی را لمس کنید تا الکتریسیته ساکن آن تخلیه شود. الکتریسیته ساکن میتواند بین مدارهای کامپیوتر انتقال پیدا کرده و باعث آسیب جدی سیستم شما شود.

 

کارت های توسعه(Expansion cards)

بیشتر کامپیترها  Expansion cards بر روی مادربوردشان دارند که به شما اجازه میدهد تا انواع کارت های لازمه را برای سیستم تان نصب کنید. از انواع کارت ها میتوان به PCIها شاره کرد. شما ممکن است  به این کارت نیازی نداشته باشید، چون امروزه بیشتر مادربورد ها در داخل خودشان کارت ویدیو، صدا، و شبکه و دیگر قابلیت ها را دارند.

 

با این حال، اگر شما تمایل داشتید که عملکرد کامپیوترتان را افزایش دهید و یا قابلیت های آن را آپدیت کنید، شما میتوانید همیشه کارت های لازمه را به این قسمت اضافه کنید در زیر میتوانید کارت های رایج را ببینید.

 

کارت ویدیو(Video card)

آشنایی به اجزای داخل کیس کامپیوتر

کارت ویدیو مسئول چیزی که در مانیتورتان میبیند، میباشد. بیشتر کامپیوترهای امروزی GPU(graphic processing unit) دارند که داخل مادربورد میابشد، با وجود این قطعه نیازی به کارت ویدیو نمیباشد. اگر شما میخواهید که بازی های سنگین تری را بر روی سیتمی تان اجرا کنید میتوانید یک کارت ویدیو را به قسمت Expansion cards برای عملکرد بهتر اضافه کنید.

 

کارت صدا(Sound card)

کارت صدا مسئولیت صدایی که از اسپیکر و هدفون را میشونید، بر عهده دارد. بیشتر مادربورد ها کارت صدای یکپارچه دارند، اما با این حال اگر شما تمایل دارید که کیفیت صدای سیستم تان را افزایش دهید میتوانید یک کارت صدای اختصاصی روی آن نصب کنید.

 

کارت شبکه(Network card)

آشنایی به اجزای داخل کیس کامپیوتر

کارت شبکه به کامپیوتر شما اجازه میدهد تا با دیگر شبکه ها ارتباط برقرا کرده و به اینترنت دسترسی داشته باشید. برای آنکه بتوانید به اینترنت وصل شوید باید کابل اتصال اترنت(Ethernet ) را نیز وصل کنید و یا به اتصال بیسیم (WIFI) به اینترنت وصل شوید. بیشتر مادربورد ها کارت شبکه را در داخل خودشان دارند، اما با اینحال شما میتوانید کارت شبکه دیگری را به سیستم تان اضافه کنید.

 

کارت بلوتوث(Bluetooth card)

آشنایی به اجزای داخل کیس کامپیوتر

بلوتوث یک تکنولوژی بی سیم ارتباطی برای فواصل کوتاه است. معمولا برای ارتباط با کیبورد یا میکروفون، و چاپگر و تلفن کاربرد دارد. عموما کارت بلوتوث در مادربورد موجود است یا در کارت شبکه تعبیه شده است. برای کامپیوترهایی که بلوتوث ندارند، شما میتوانید یک USB adapter که اغلب دانگل(dangle) نامیده میشود، تهیه کنید.

 

 

  اگر شما به تازگی کار با کامپیوتر را شروع کرده اید و یا میخواهید که مهارت های کامیپوتری تان را ارتقا دهید، این مقاله و مقاله های آینده ادامه دار این سری میتوانید، به شما کمک کند. پس حتما با ادامه مقاله های سری کامپیوتر چیست ؟ همراه باشید.

   ما اعتقاد داریم که بازخورد های شما به هر چه بهتر شدن آموزش هایمان کمک میکند. در زیر میتوانید نظراتتان را ثبت کنید و به آموزش امتیاز بدهید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.8
مجموع آرا: 71

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 112
تعداد کل آرا: 785
تعداد کل بازدیدها: 282688

نظرات کاربران

*
H
حمید ( 2017-04-23 10:02:53 )
مقالتون خوب بود. تشکر
سیروان آلی ( 2017-04-23 12:46:16 )
ممنون حمید جان که نظر دادین. لطفا با سری مقالات کامپیوتر چیست ؟ همراه باشید. این دوره هنوز ادامه دارد.
S
شیما ( 2017-08-05 09:02:45 )
اگر کیس سنگین باشد نشانه این است که در کامپیوتر اجزای بیشتری به کار برده شده و بهتر است؟؟؟
A
ادمین ( 2017-08-05 11:49:32 )
سلام شیما: سنگین بودن کیس نشانه بهتر بودن آن نیست. البته می تواند نشانه این باشد که قطعات بیشتری یا قطعاتی که وزن بیشتری دارند در کیس کامپیوتر استفاده شده اند اما نشانه بهتر بودن کامپیوتر از لحاظ عملکرد و سرعت نیست.
S
سیامک ( 2017-12-02 07:58:36 )
سلام، ممنون بخاطر اطلاعاتتون،خیلی برام مفید بود، ولی شما هیچی راجب دی وی دی رایتر نگفتید،و با اون قطعاتی که شما گفتید‌+دی وی دی رایتر یک کیس کامل میشه؟ یعنی هیچ قطعه دیگه ای باقی نمونده که نگفته باشید؟
سیروان آلی ( 2017-12-02 10:10:48 )
سلام سیامک جان. حق با شماست دی وی دی ریدر در این مقاله ذکر نشده. بلی کامل میشه .
I
I ( 2018-06-04 13:41:11 )
عالی
R
رضا ( 2018-07-27 10:07:19 )
کدام قطعات مربوط به بازی های کامپیوتری است؟