آزمایش یا تست سالیوا(Saliva Test) چیست؟ آزمایش بزاق چیست؟

آزمایش یا تست سالیوا(Saliva Test) چیست؟ آزمایش بزاق چیست؟

در مقاله انواع تست یا آزمایش هورمونی کدامند و چگونه آزمایش های هورمونی انجام می گیرند؟ در مورد آزمایش یا تست هورمونی سالیوا به اختصار توضیح داده شد. در این نوشته بیشتر به بررسی و روش انجام آزمایش یا تست سالیوا پرداخته می شود.

همانطور که ذکر شد آزمایش یا تست سالیوا یکی از ابزارها و روش های تست هورمون های بدن است. آزمایش سالیوا یک روش ساده و غیرمداخله ای(noninvasive) ارزیابی تعادل هورمونی در بدن است و نشان داده است که یکی از قابل اطمینان ترین روش های سنجش سطح هورمون های بدن است. برخلاف روش تست سرم، آزمایش سالیوا تنها هورمون هایی که به گیرنده ها در بدن می رسند را می سنجد و نه هورمون های موجود در خون.

سالیوا(Saliva) در زبان انگلیسی به معنای بزاق است و در واقع تست هورمون سالیوا، هورمون هایی که در بزاق هستند را می سنجد و به آن آزمایش بزاق نیز می گویند. لازم به ذکر است که هورمون های موجود در بدن به دو شکل آزاد(حدود 5 درصد) و چسبیده به پروتئین(95%) وجود دارند. هورمون های آزاد هورمون های فعال یا از لحاظ زیستی در دسترس(Bio available) و به بیان ساده زنده هستند که امکان انتقال آنها به گیرنده در بدن وجود دارد. هورمون های چسبیده به پروتئین مناسب گیرنده های هورمونی نیستند و آنها را غیرفعال یا غیر زنده می دانند. هنگامیکه خون در غده های بزاقی فیلتر می شود، اجزا هورمون های چسبیده برای گذر از غشا سلولی بزرگ بوده و تنها هورمون های آزاد از آن گذر کرده و وارد بزاق می شوند. تست سالیوا در واقع این هورمون های آزاد یا زنده/فعال را می سنجد که به بیان ساده هورمون های هستند که به گیرنده های بافت های بدن می رسند. از این حیث تست سالیوا به جهت اینکه تفاوت بین هورمون های استروئیدی در بزاق و در سرم خون را می سنجد، قابلیت اتکا بالایی دارد.

از تست سالیوا برای برخی از تشخیص ها و درمان های هورمونی موضعی(Topical) استفاده می کنند، زیرا که این تست برخلاف تست سرم خون میزان هورمون ها در سطح سلولی را می سنجد و سطح هورمونی که تست سالیوا نشان می دهد، معیار مناسبی برای درمان های موضعی هورمونی است.

البته برخی از متخصصان معتقدند که آزمایش بزاق/تست سالیوا به جهت اینکه در بزاق سطح هورمون ها نواسان بالایی دارد و در افراد مختلف، این سطح هورمون ها متفاوت است و تحت تاثیر رژیم غذایی، زمان انجام آزمایش، داروهای مصرفی و دیگر عوامل قرار می گیرد، نمی توان به تنهایی به نتایج آن تکیه کرد و باید در کنار آن روش های دیگر مانند آزمایش سرم خون نیز برای تشخیص سطح هورمون ها در خون صورت پذیرد.

برای انجام تست سالیوا با ابزاری مانند گوش پاک کن، قسمتی از بزاق دهان را درون ظرف استریل جمع آوری می کنند و آن را در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل می کنند. برخی از روش های جمع آوری بزاق شامل استفاده از یک پد جذاب، بکار بردن یک محلول شیمیایی و بررسی تغییر رنگ که نشانه ای از نتایج مثبت یا منفی باشد.

منابع: وبسایت ویکی پدیا، عزیز افشاری، وبسایت لبریکس و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 675
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)